High school sports schedule affected by storm

Tuesday, October 30, 2012
Text Size: A | A

— Hurricane Sandy wiped out Monday’s and today’s local schol­astic sporting events, moving most to later in the week and putting several on a day-to-day basis.

The Section II Girls’ Tennis Championships, for both singles and doubles, were scheduled to play the semifinal round Monday at Sportime, with the finals set for today, but everything has been pushed back and will be contested on a day-by-day basis.

Today’s Section II Field Hockey Championships have been shifted from today to Wednesday in Class B and from today to Thursday in Class C.

Wednesday’s Class B semifinals will have Glens Falls at Johnstown at Knox Field and Queensbury vs. Burnt Hills-Ballston Lake at Union College. Both matches begin at 4.

In Class C, Thursday’s semifinals will pit Hoosick Falls at Schuylerville at 3 p.m., followed by Warrensburg vs. Greenwich, also at Schuylerville, at 5 p.m.

Both boys’ and girls’ soccer have also been affected by Hurricane Sandy.

The boys’ Class A and B semifinals, originally set for today at Johnstown and Queensbury, respectively, have been pushed back to Thursday.

The girls’ Class C quarterfinals, scheduled for today at school sites, have been moved to Wednesday on turf fields. The Greenwich vs. Stillwater game has been switched to 3 p.m., at Stillwater, to be followed by the Class A semifinals. The other three games are now scheduled for Schuyilerville, beginning at 3.

Girls’ volleyball has also been moved to Wednesday.

REVISED SCHEDULE

BOYS’ SOCCER

WEDNESDAY

(Class C semifinals at Johnstown)

Hoosick Falls vs. Schuylerville, 5

Maple Hill vs. Lake George, 7

(Class D semifinals, at Queensbury)

Fort Ann vs. New Lebanon, 3

Northville vs. St..Johnsville, 3

THURSDAY

(Class AA semifinals at Colonie)

Shenendehowa vs. Niskayuna, 5

Bethlehem vs. Albany, 7

(Class A semifinals at Johnstown)

Mohonasen vs. Troy, 5

South Glens Falls vs. Averill Park, 7

(Class B semifinals at Queensbury)

Broadalbin-Perth vs. Ichabod Crane, 3

Greenville vs. Coxsackie-Athens, 3

SATURDAY

(Championships at Colonie)

Class C — 10 a.m.; Class B — noon; Class D — 2; Class A — 4.

GIRLS SOCCER

WEDNESDAY

(Class A semifinals at Stillwater)

Scotia-Glenville vs. South Glens Falls, 5

Burnt Hills-Ballston Lake vs. Mohonasen, 7

Class C quarterfinals

Greenwich vs. Schuylerville, at Still­water, 3.

(at Schuylerville)

Hoosick Falls vs. Galway, 3

Albany Academy vs. Schoharie 5

Mechanicville vs. Middleburgh, 7

THURSDAY

(Class B semifinals at Stillwater)

Catholic Central. vs Broadalbin-Perth, 4

Coxsackie-Athens vs. Schalmont, 6:30

FRIDAY

(Class C semifinals at Schuylerville)

Hoosick Falls/Galway winner vs. Albany Academy/Schoharie winner, 4

Mechanicville/Middleburgh winner vs. Greenwich/Hoosic Valley winner, 6:30

(Class D semis at Broadalbin-Perth)

St. Johnsville vs. Loudonville Christian School, 4

Fort Ann vs. Northville, 6:30

SATURDAY

(Class AA semifinals at Schuylerville)

Guilderland vs. Shaker, 4

Niskayuna vs. Bethlehem, 7

Class A final at Stillwater, 1.

FIELD HOCKEY

WEDNESDAY

CLASS B

Glens Falls at Johnstown, 4; Queensbury vs. Burnt Hills-Ballston Lake at Union College, 4.

CLASS C

THURSDAY

(at Schuylerville)

Hoosick Falls vs. Schuylerville, 3; Warrensburg vs. Greenwich, 5.

 

comments

October 30, 2012
10:05 a.m.
newyorker65 says...

More importantly, when are they going to make up the instructional classes they missed these last couple of days???

Log-in to post a comment.
 

columnists & blogs


Log into Dailygazette.com

Forgot Password?

Subscribe

Username:
Password: