Saratoga, Burnt Hills win Alpine skiing sectionals

Saratoga Springs boys, Burnt Hills-Ballston Lake girls capture team titles in the Section II Alpine
PHOTOGRAPHER:

Team titles went to the Saratoga Springs boys and Burnt Hills-Ballston Lake girls at the Section II Alpine Skiing Championships Tuesday at Gore Mountain.

A well-balanced Burnt Hills-Ballston Lake girls’ squad won the morning giant slalom, but then had to hold off Queensbury, which finished first in the afternoon slalom. After the morning session, Burnt Hills was leading with 35 points, followed by Queensbury with 50 and Shenendehowa with 60. Queensbury won the slalom with a score of 45, to Burnt Hills-Ballston Lake’s 52 and Shenendehowa’s 62. Team totals added up to Burnt Hills-Ballston Lake with 87, Queensbury with 95 and Shenendehowa with 122.

Before the racing started, Paul Dreyer, Saratoga’s top boy in Alpine, said his squad needed a strong showing in slalom to take the title.

“We don’t have the weight to go as fast as some of the other teams in the flats,” he said, referring to the longer giant slalom courses.

He was right.

The Blue Streaks had to overcome a rough giant slalom result to overtake rivals Shenendehowa and Albany Academy. The Plainsmen were first after the morning race with 47 points, followed by Albany Academy with 50 and Sar­atoga with 52. Led by Dreyer and his twin brother Will, the Streaks picked up steam in the slalom to win the discipline with a score of 23. Shenendehowa was next in

slalom with 65, to edge Albany Academy by one point.

When the two race results were totaled, the final score was Sar­atoga with 75, Shenendehowa with 112 and Albany Academy with 116.

Paul Dreyer was a double winner for Saratoga, winning the giant

slalom by a wide 1.63-second margin and the slalom by a narrower .15 seconds.

His winning giant slalom time was 70.76 seconds. Next, with 72.39, was Connor Lee of Niskayuna. Third with 72.67 was Kirby Daly of Albany Academy.

Paul Dreyer skied the course in 30.06 for his slalom win, with Shenendehowa’s Steve Brown second in 30.21 and Will Dreyer third in 30.56.

Also scoring points for the Blue Streaks were Jon Noonan, sixth in slalom and 12th in giant slalom; Dave Scavone, 13th in slalom and 17th in giant slalom; and Chris Pehl, 22nd in giant slalom.

Erika Swits of Burnt Hills-Ballston Lake and Paige Chard­avoyne of Holy Names took top ind­ividual honors in the girls’ races.

Swits won the giant slalom with a time of 73.69. Queensbury’s Katie Hughes, the defending champ, was second in 74.06, followed by Johnsburg’s Kelly Blackhurst in 75.52.

Chardavoyne, sixth in the giant slalom, charged back in the afternoon to win the slalom with a time of 30.14, successfully defending her 2007 title.

Hughes was second again with a 30.49 clocking. Swits was third, exactly one second behind Hughes.

Others scoring for Burnt Hills-Ballston Lake were Jesse Burdett, seventh in slalom and ninth in

giant slalom; Kirstin Swits, eighth in giant slalom and 18th in slalom; and Kelsey Cartwright, 17th in giant slalom and 24th in slalom.

Following the races, the Section II Alpine state championship teams that will compete at Whiteface Mountain Feb. 25-26 were announced.

The boys’ team consists of Paul Dreyer, Lee, Will Dreyer, Tim Hughes (Queensbury), John Bennett (Queensbury), Noonan, Patrick Howard (Saratoga), Daly, Casey McPartlon (CBA) Michael Galgay (Berne-Knox-Westerlo) and Peter Maloy (Albany Academy). Sam Spitalny of Albany Academy is the alternate.

The girls’ squad is Erika Swits, Hughes, Kelsey Cioffi (Niskayuna), Liz Schwab (Saratoga), Blackhurst, Liz Schumacher (Holy Names), Burdett, Kirstin Swits, Cartwright, Mel­issa Dombrowski (Shenendehowa) and Allix Beauchamp (Niskayuna). The alternate is Brielle Korenowski of Stillwater.

Boys’ combined team scores

Saratoga Springs 75, Shenendehowa 112, Albany Academy 116, Queensbury 150, Niskayuna 208, Burnt Hills-Ballston Lake 228, Lake George 262, LaSalle 295, Johnstown 319, Schuylerville 421, Glens Falls 425, Gloversville/Mayfield 463.

Individuals

Giant slalom

Paul Dreyer (Sar) 70.76, Connor Lee (N) 72.39, Kirby Daly (AA) 72.67, John Bennett (Q) 72.82, Steve Brown (Shen) 73.04, Sam Spitalny (AA) 73.49, Brendon Dunn (LG) 74.42, Sean Hazlitt (Q) 74.71, Michael Galgay (Berne-Knox-Westerlo) 74.73, Casey McPartlon (CBA) 75.02.

Slalom

Paul Dreyer (Sar) 30.06, Steve Brown (SHEN) 30.21, Will Dreyer (Sar) 30.56, John Bennett (Q) 31.00, Kirby Daly (AA) 31.13, Jon Noonan (Sar) 32.06, Peter Maloy (AA) 32.48, Michael Galgay (BKW) 32.68, Casey McPartlon (CBA) 32.74, Alex Simon (JT) 33.31.

Girls combined team scores

Burnt Hills-Ballston Lake 87, Queensbury 95, Shenendehowa 122, Niskayuna 135, Saratoga Springs 160, Johnsburg 244, Holy Names and Lake George 278 (tie), Albany Academy 295, Gloversville/Mayfield 385, Johnstown 428, Glens falls 429, Schuylerville 477.

Individuals

Giant slalom

Erika Swits (BH-BL) 73.69, Katie Hughes (Q) 74.06, Kelly Blackhurst (JB) 75.52, Kelsey Cioffi (N) 76.11, Melissa Dombroski (Shen) 76.47, Paige Chardavoyne (HN) 76.93, Liz Schwab (Sar) 77.44, Kirstin Swits (BH-BL) 77.66, Jesse Burdett (BH-BL) 77.75, Liz Schumacher (HN) 78.12.

Slalom

Paige Chardavoyne (HN) 30.14, Katie

Hughes (Q) 30.49, Erika Swits (BH-BL) 31.49, Liz Schumacher (HN) 32.09, Melissa Dombroski (Shen) 32.19, Keyy Blackhurst (JB) 32.31, Jesse Burdett BH-BL) 32.39, Liz Schwab (Sar) 32.62, Brielle Korenowski (Stillwater) 32.92, Kelsey Cioffi (N) 33.08.

Categories: Sports

Leave a Reply