Stillwater’s Pickett named Class C girls’ soccer player of the year

3 Warriors earn first-team spots
Brooke Pickett, left, is the Class C Player of the Year.
PHOTOGRAPHER:
Brooke Pickett, left, is the Class C Player of the Year.

When the year’s all-state high school girls’ soccer teams were announced earlier this week, Class C state champion Stillwater was well-represented.

Stillwater junior Brooke Pickett was named the classification’s New York State Sportswriters and Coaches Organization for Girls Sports Player of the Year, while Stillwater’s Christina Ihnatolya earned the Coach of the Year honor. 

Pickett was also a first-team selection along with sophomore teammates Keelyn Peacock and Teya Staie. Sophomore Devon Wagner was a fifth-team pick.

Stillwater went 22-0-1 during the 2018 season in which it outscored opponents 129-16.

CLASS AA

Grace Hotaling, 12, Bethlehem (1st); Olivia Piraino, 11, Niskayuna (2nd); Claire Hutton, 7, Bethlehem (2nd); Julia DiMenna, 12, Saratoga Springs (3rd); Jen Kirker, 12, Shenendehowa (4th); Michelle Clarkin, 12, Shenendehowa (5th); Julia Doriski, 12, Niskayuna (5th); Sydney Smith, 12, Bethlehem (6th).

CLASS A

Megan Glanton, 12, Averill Park (1st); Aly Fish, 12, South Glens Falls (2nd); Tanya Leggiero, 12, Scotia-Glenville (3rd); Caitlin Wania, 12, Ballston Spa (4th); Mollie Boone, 12, Burnt Hills (5th); Jessica Haskins, 11, Averill Park (6th); Amya Naja, 12, South Glens Falls (12); Olivia Raucci, 11, Mohonasen (6th). 

CLASS B

Ava Panto, 11, Holy Names (1st); Vanessa Wainwright, 12, Schalmont (1st); Sofia Cassano, 11, Schalmont (2nd); Megan Marini, 12, Holy Names (2nd); Amanda Gillenwalters, 11, Voorheesville (3rd); Ryleigh Hopeck, 10, Mechanicville (3rd); Claudia Fountain, 12, Catholic Central (4th); Katie Bulich, 11, Catskill (4th); Jada Brown, 11, Mechanicville (5th); Bella Tronco, 10, Holy Names (5th); Abby Gottung, 12, Johnstown (6th).

CLASS C

Brooke Pickett, 11, Stillwater (1st); Keelyn Peacock, 10, Stillwater (1st); Teya Staie, 10, Stillwater (1st); Megan Krohn, 10, Schoharie (2nd); Katelyn Krohn, 9, Schoharie (2nd); Sarah Kohls, 12, Lake George (2nd); Gabby Marchello, 11, Lake George (3rd); Samantha Dickinson, 11, Hoosic Valley (4th); Annalise Rebel, 12, Waterford (4th); Taryn LaFountaine, 12, Mayfield (5th); Devon Wagner, 10, Stillwater (5th); Josie Ryan, 12, Hoosick Falls (5th); Leah Monroe, 11, Bolton/Warrensburg (5th).

CLASS D

Sarah Paige, 11, Fort Ann (1st); Brianna Shuhart, 11, New Lebanon (1st); Brytney Moore, 11, Northville (2nd); Amanda Godfrey, 12, Fort Ann (2nd); Bella Masi, 11, OESJ (3rd); Emily Schafer, 11, New Lebanon (4th).

Categories: High School Sports, Sports

Leave a Reply