BHBL girls win Section II Group 2 track and field title; Mohon’s Perez-Tucker triple-winner

Mohonasen’s Zionna Perez-Tucker competes in the 100-meter dash during the Colonial Council Track and Field Championships at Mohonasen High School on May 17.
PHOTOGRAPHER:

Mohonasen’s Zionna Perez-Tucker competes in the 100-meter dash during the Colonial Council Track and Field Championships at Mohonasen High School on May 17.

AVERILL PARK Burnt Hills-Ballston Lake’s girls’ track and field team won seven events, and Mohonasen’s Zionna Perez-Tucker was a triple-winner at the Section II Group 2 track and field championships on Wednesday.

Burnt Hills-Ballston Lake totaled 180 points, easily outdistancing runner-up Averill Park with 120. The boys’ team scores were unavailable at press time. The Spartans won the 400-meter and 1,600-meter relays. Jenna Vaughan was a member of the winning relay teams and also captured the 400 hurdles (1:08.11).

Perez-Tucker won the 100 (11.98), 200 (24.54) and 400 (56.42). Her 200 time was the fastest in the state this year. Teammate Melissa Quinlivan won the discus (94-0) and shot put (32-3.50). Averill Park’s Marisa Mazzacco won the long jump (17-6.75) and triple jump (36-0.25).

On the boys’ side, La Salle Institute’s Gitch Hayes won the 1,600 (4:20.74), 800 (1:53.80), and was a member of the winning 1,600 relay team, which crossed the line in 3:29.53.

Mohonasen’s Isaiah Gershon won the 100 (10.88) and 200 (22.41). Amsterdam’s Garrett McHeard was a double-winner in the discus (145-5) and the shot put (50-7).

BOYS

Team scores

Not available

Individual results

3,000-meter steeplechase – Rounds (BH-BL), 9:57.33. 110 hurdles – Kilgallon (Qby), 14.44. 4×800 relay – CBA (Clary, Murphy, Marchese, Frattarola), 8:26.62. 100 – Gershon (Mohon), 10.88. 1,600 – Hayes (LSI), 4:20.74. 4×100 relay – Queensbury (Lanford, Caprood, Jones, Kilgallon), 44.80. 400 – Pochobradsky (Mohon), 50.97. 400 hurdles – Jack (S-G), 59.14. 800 – Hayes (LSI), 1:53.80. 200 – Gershon (Mohon), 22.41. 3,200 – Fulgieri (BH-BL), 9:40.85. 4×400 relay – La Salle Institute (Rotondi, Stodghill, Murphy, Hayes), 3:29.53. High jump – Farnsworth (Mohon), 6-3. Pole vault – Revell (SGF), 11-0. Long jump – Nevin-D’Allaird (Mohon), 21-1.50. Triple jump – Beckett (Lans), 43-6.25. Discus – McHeard (Amst), 145-5. Shot put – McHeard (Amst), 50-7.

GIRLS

Team scores

Burnt Hills-Ballston Lake 180, Averill Park 120, Mohonasen 78, South Glens Falls 60, Queensbury 45, Scotia-Glenville 24, Holy Names 16, Schalmont 15, Lansingburgh 14, Gloversville 13, Glens Falls 8, Hudson Falls 6, Albany Leadership Charter 4, Troy 2, Amsterdam 1.

Individual results

2,000-meter steeplechase – Paolino (BH-BL), 7:04.15. 100 hurdles – Brown (Mohon), 15.89. 4×800 relay – Averill Park (Gaylord, Mazzacco, Lange, Barslow), 10:10.98. 100 – Perez-Tucker (Mohon), 11.98. 1,500 – James (BH-BL), 4:49.50. 4×100 relay – Burnt Hills-Ballston Lake (Mehling, Torres, Derby, Vaughan), 51.68. 400 – Perez-Tucker (Mohon), 56.42. 400 hurdles – Vaughan (BH-BL), 1:08.11. 800 – O’Rourke (BH-BL), 2:25.23. 200 – Perez-Tucker (Mohon), 24.54. 3,000 – Powers (Qby), 10:50.48. 4×400 relay – Burnt Hills-Ballston Lake (Paolino, Robleno, O’Rourke, Vaughan), 3:57.66. High jump – Belanger (BH-BL), 5-3. Pole vault – Slattery (Qby), 8-8. Long jump – Mazzacco (AP), 17-6.75. Triple jump – Mazzacco (AP), 36-0.25. Discus – Quinlivan (Mohon), 94-0. Shot put – Quinlivan (Mohon), 32-3.50.

More: All Sports | All High Schools

Categories: High School Sports, Rotterdam, Scotia Glenville, Sports

0 Comments

No Comment.