Middleburgh’s Bell sweeps four events at Section II Group 5 track championships

Middleburgh's Kaurice Bell, shown at practice last spring, won four events at sectionals on Thursday.
PHOTOGRAPHER:

Middleburgh's Kaurice Bell, shown at practice last spring, won four events at sectionals on Thursday.

STILLWATER – Kaurice Bell of Middleburgh won four events at the Section II Group 5 track and field championships at Stillwater High School on Thursday.

Bell swept the sprints, winning the 100 (11.20) and 200 (22.94) and also won the long jump (20-4) and triple jump (42-1.25).

On the girls’ side, Fort Plain had two champions, Sarah Florian in the discus (103-1) and Jordan DeNinno in the 400-meter intermediate hurdles (1:14.90). Florian almost won the shot put, too, but fell a quarter-inch short of Brianna Fitzgerald (30-1.25).

Dante Corriveau of Warrensburg was a triple winner in the boys’ 400 (52.13), 1,600 (4:35.42) and 3,200 (10:24.93).

Thomas Villano of Galway was second (117-1) in the discus to Cambridge’s Cliff Lewis (125-9) and was third in the shot put (40-1).

Clayton Welch of Fort Plain was second (5-8) in the high jump behind Lake George’s Samuel Burns (5-10).

Katie Stevens of Berne-Knox-Westerlo swept the girls’ 100 (13.00) and 200 (28.02), and Canajoharie scored well in the girls’ pole vault, as Riley Scofield (7-0) and Samantha Barlow (7-0) were second and third, respectively, behind Lake George’s Madeline Burke (7-6).

BOYS

Team scores

Maple Hill 150, Warrensburg 111, Lake George 67, Hoosic Valley 62, Middleburgh 40, Galway 37, Cambridge 27, Salem 21, Fort Plain 21, Berne-Knox-Westerlo 18, New Lebanon 18, Duanesburg 10, Canajoharie 5, Waterford 1.

Individual results

100 – Bell (Middleburgh), 11.20. 200 – Bell (Middleburgh), 22.94. 400 – Corriveau (Warrensburg), 52.13. 800 – Marra (Maple Hill), 2:06.71. 1,600 – Corriveau (Warrensburg), 4:35.42. 3,200 – Corriveau (Warrensburg), 10:24.93. 3,000 steeplechase – Marra (Maple Hill), 10:59.54. 400 relay – Maple Hill (Tuttle, Brewer, Charlebois, Pomykaj), 45.70. 1,600 relay – Maple Hill (Haller, Brewer, Charlebois, Sterantino). 3,200 relay – Hoosic Valley (Field, Kinnicut, Maleady, Sheldon), 8:58.40. 110 HH – Charlebois (Maple Hill), 16.03. 400 hurdles – Charlebois (Maple Hill), 59.05. Long jump – Bell (Middleburgh), 20-4. Triple jump – Bell (Middleburgh), 42-1.5. High jump – Burns (Lake George), 5-10. Pole vault – Dolan (Lake George), 11-0. Shot put – Day (Cambridge), 43-.25. Discus – Lewis (Cambridge), 125-9. Pentathlon – Olden (Warrensburg), 1,789.

GIRLS

Team scores

Hoosic Valley 116, Lake George 78, Maple Hill 72, New Lebanon 67, Waterford 48, Fort Plain 35, Canajoharie 32, Berne-Knox-Westerlo 26, Whitehall 24, Galway 22, Schoharie 22, Duanesburg 21, Cambridge 17, Middleburgh 2, Salem 1.

Individual results

100 – Stevens (Berne-Knox-Westerlo), 13.00. 200 – Stevens (Berne-Knox-Westerlo), 28.02. 400 – Giumarra (New Lebanon), 1:03.17. 800 – Giumarra (New Lebanon), 2:30.20. 1,500 – Squires (HV), 5:10.32. 3,000 – Squires (Hoosic Valley), 11:28.72. 2,000 steeplechase – Squires (Hoosic Valley), 7:51.95. 400 relay – Maple Hill (Jacobs, Fletcher, Hirschoff, Honsinger), 53.81. 1,600 relay – Lake George (Stone, Guidetti, Dineen, Fox), 4:29.79. 3,200 relay – New Lebanon (Meizinger, Giumarra, Corbett, Hills), . 100 HH – Jacobs (Maple Hill), 17.91. 400 hurdles – DeNinno (Fort Plain), 1:14.90. Long jump – Stone (Lake George), 15-2.75. Triple jump – Howland (Whitehall), 34-9. High jump – Salisbury (Hoosic Valley), 5-4.25. Pole vault – Burke (Lake George), 7-6. Shot put – Fitzgerald (Hoosic Valley), 30-1.25. Discus – Florian (Fort Plain), 103-1. Pentathlon – Katelyn Seguin (Waterford), 1,717.

Categories: High School Sports, Sports

0 Comments

No Comment.