<> Ricks, Plante set Dartmouth records | The Daily Gazette
 

Subscriber login

High School

Ricks, Plante set Dartmouth records

Ricks, Plante set Dartmouth records

Klarissa Ricks of Holy Names and Kyle Plante of Colonie set meet records, highlighting a strong perf

Klarissa Ricks of Holy Names and Kyle Plante of Colonie set meet records, highlighting a strong performance by Section II athletes Saturday in the 42nd annual Dartmouth Relays at Leverone Field House.

Ricks’ time of 6.95 in the 55-meter dash final took down a 24-year-old meet record. Rick won the race convincingly by .31 seconds, and she also won the long jump at 18-11⁄4 on her final attempt.

Plante’s record came in the 300-meter dash, where she clocked a 39.91 to best the 5-year-old standard of 40.06. In addition, Plante, a junior, placed third in the 55-meter hurdles with a time of 8.59.

Shenendehowa finished second in the girls’ team scoring, compiling 60 points behind Newton, Mass., North’s 71, and had a trio of first-place finishers.

Junior Lizzie Predmore won the mile in 5:04.51, Alex Burnick prevailed in the 1,000 with a 3:03.25 and Sam Kosa took the shot put at 39-11. Savannah Gordon finished third in both the shot (38-10) and the weight throw (44-1⁄2) for the Plainsmen, while Sam Crisafulli placed fourth in the 600 in 1:39.66 and Amanda Walkowicz was fifth in the pole vault (9-61⁄4).

Senior Sarah Palmer of Schuylerville was also a winner, clearing 5-4 in the high jump.

In addition to Plante’s efforts, Colonie, which placed fifth in the team standings, was a close second to Kellenberg in the 4 x 800 relay, 9:44.59 to 9:44.92 with the team of Lexi Brannigan, Kaite Schillaci, Amy Becker and Rachel Keller.

Other girls’ place-winners included junior Kaleigh Higgins of Niskayuna, third in the 600 (1:39.25); junior Molly Shapiro of Emma Willard, third in the triple jump (36-103⁄4); senior Melissa Sheridan of Shaker, fourth in the 1,000 (2:24.69), eighth-grader Kaylee Scott of Columbia, fourth in the two mile (11:34.63); Christine Coughlin of Shaker, fourth in the 1,000 (3:05.26); and Leah Triller of Holy Names, fourth in the mile (5:10.15).

On the boys’ side, Burnt Hills-Ballston Lake senior Otis Ubriaco won the two mile with a 9:27.10. Averill Park had a pair of first-place finishers in Sean Mullen, 43-63⁄4 in the triple jump, and Rudy Winkler, 65-93⁄4 in the weight throw.

Colonie placed high in two relays. Its 4 x 200 crew of Freddy Freeman, Kyle Chamberlin, Yaw Agyei and Tommy Osipitan was second in 1:35.10, and the 4 x 400 team of Giancarlo Sainato, Nazim Roberts-Smith, Kyle Kendell and Jerome Osborne was fourth in 3:35.37. Sainato earlier placed second in the 600 with a 1:23.61.

Others earning places included Chris Miller of Averill Park, second in the 55 dash (6.60); Isiash Turek of Ichabod Crane, second in the high jump (6-2); Connor TenEych and Corey Kenealley of Shenendehowa, fourth (12-113⁄4) and fifth (12-6) in the pole vault, respectively; Eamonn Coughlin of LaSalle, fifth in the 800 (2:01.67); and Niall Williams of Niskayuna, sixth in the 800 (2:01.95).

Elsewhere, Keelin Hollowood of Saratoga Springs finished third in the 3,000 in the Hispanic Games at the New Balance Track and Field Center in New York, clocking a 10:20.93 behind national leader Aising Cuffe (9:44.03) of Cornwall. Molly Pezzulo and Amanda Burroughs were sixth and seventh in the mile with times of 5:10.92 and 5:17.32.

Basketball

bulldogs triumph

Zach Lennox scored 13 points, and South Glens Falls (2-3, 4-5) rallied in the final quarter to beat Gloversville, 50-49, in a Foothills Council game.

Chris LeFever and Jake McCloskey scored 12 and 10 points, respectively, for Gloversville (2-3, 3-5).

Mt. Anthony of Vermont (5-1) got a combined 25 points from Chad Pulver and Charles McVay in a

51-36 non-league win at Hoosick Falls (5-2). Quinn Rasmus scored 15 for the Panthers.

The Albany girls (6-0, 9-2) beat Schenectady Friday night behind Emia Willingham-Hurst’s 13 points, seven assists and nine rebounds,

53-46. Maria LaFond scored 18 for the Patriots (3-2, 7-3).

BOYS

FOOTHILLS COUNCIL

SOUTH GLENS FALLS 50, GLOVERSVILLE 49

SOUTH GLENS FALLS

Moreau 2-0-4, Ciuffetelli 5-0-10, Lennox 6-1-13, Greene 4-2-11, Duncan 4-0-8, McCullen 2-0-4. Totals: 23-3-50.

GLOVERSVILLE

Beekman 1-2-4, Palmer 0-1-1, Jacobson 2-0-6, LeFever 4-2-12, McCloskey 3-3-10, Johnston 4-0-9, Webber 3-1-7. Totals: 17-9-49.

SGF 17  7  9 17 — 50

Gloversville 13 13 12 11 — 49

Three-point goals: Greene, Jacobson 2, LeFever 2, McCloskey, Johnston.

NON-LEAGUE

MT. ANTHONY 51, HOOSICK FALLS 36

MT. ANTHONY

McVay 5-1-12, Stratton 2-3-8, Hendery 2-0-4, Pulver 5-1-13, Biben 2-0-4, Pembroke 1-0-2, Palmer 4-0-8. Totals: 21-5-51.

HOOSICK FALLS

Tutunjian 2-1-5, Williams 3-0-8, Rasmus 7-1-15, Hayden 1-0-2, Dingman 2-0-4, Brewster 1-0-2. Totals: 16-2-36.

Mt. Anthony 15 14 11 11 — 51

Hoosick Falls  8 11  9  8 — 36

Three-point goals: McVay, Stratton, Pulver 2, Williams 2.

GIRLS

BIG 10

ALBANY 53, SCHENECTADY 46

SCHENECTADY

Baker 2-4-8, Byrd 2-0-4, Epps 5-2-12, LaFond 7-2-18, Ordon 1-1-3, M. Pucci 0-1-1. Totals: 17-10-46.

ALBANY

Branch 1-1-3, Giddings-Watson 2-3-7, Greene 4-8-16, Mallett 1-0-2, Rouse 2-1-5, Stratton 2-0-5, Torres 1-0-2, Willingham-Hurst 6-0-13. Totals: 19-13-53.

Schenectady  9 15  9 13 — 46

Albany 11 12 19 11 — 53

Three-point goals: LaFond 2, Stratton, Willingham-Hurst.

Hockey

plainsmen, cadets win

T.J. Goodwin had a goal and an assist in a four-goal third period that propelled Shenendehowa past Niskayuna/Schenectady, 6-2, in the Capital District High School Hockey League.

LaSalle got third-period goals from Matt Wagner and Mason Goss and beat Guilderland/Mohonasen, 5-4, in another CDHSHL game.

Greg Warnken and Albee Daley both had a goal and two assists, and Aaron Hebert made 20 saves as Albany Academy notched a bounce-back 7-0 win over Worcester Academy in the New England Prep Hockey League.

Chase Godfrey scored a pair of goals on Burnt Hills/Ballston Spa’s 5-3 non-league loss at North Rockland.

CDHSHL

SHENENDEHOWA 6,

NISKAYUNA/SCHENECTADY 2

Shenendehowa 2 0 4 — 6

N/S 0 2 0 — 2

First period — 1, Shen, T.J. Goodwin (Kevin Sankel, Anthony Barone), 2:48; 2, Shen, Kevin Miles (un), 3:56.

Second period — 3, N/S, Marra (Maloney), 9:53; 4, N/S, Maloney (Mensing), 11:00.

Third period — 5, Shen, Goodwin (Sankel), 3:10; 6, Shen, Vince Menneto (un), 3:32; 7, Shen, Eric Chamberlaind (Goodwin), 10:40; 8, Shen, Joe Ferraro (un), 12:26.

Goaltenders — Shenendehowa, Brett Bernardo, 16 saves. Niskayuna/Schenectady, Max Ciovacco, 32 saves.

LASALLE 5,

GUILDERLAND/MOHONASEN 4

G/M 1 2 1 — 4

LaSalle 1 2 2 — 5

First period — 1, G/M, Conor Hurley (Ryan Ghizzoni), 7:45; 2, LSI, Anthony DeMarte (un), 10:08.

Second period — 3, G/M, Jared Kline (un), 2:05; 4, LSI, Nolan Crowley (Adam Barna, Peter Yewdall), 10:07; 5, G/M, Brock Gingel (Brandon Glasser), 11:11; 6, LSI, Alex Verchereau (DeMarte), 14:22.

Third period — 7, LSI, Matt Wagner (DeLarte), :32; 8, LSI, Mason Goss (Jon Dow), 2:54; 9, G/M, Hurley (un), 9:06.

Goaltenders — Guilderland/Mohonasen, Mike Alsante, 27 saves. LaSalle, Ryan Franceschi, 31 saves.

NON-LEAGUE

NORTH ROCKLAND 5,

BURNT HILLS/BALLLSTON SPA 3

BH/BS 1 1 1 — 3

NR 2 1 2 — 5

First period — 1, NR, Robert DeBellon (un), :26; 2, BH/BS, Chas Godfrey (Mike Widay), 4:31; 3, NR, DeBellon (Matt Moran), 6:07.

Second period — 4, NR, Steve Dalasera (Ian Mueller), 6:54; 5, BH/BS, Widay (Clark Grabb), 11:47.

Third period — 6, NR, Dalisera (un), :12; 7, BH/BS, Godfrey (Adam Allain), 4:39; 7, NR, Mueller (Sean Neigh), 8:53.

Goaltenders — Burnt Hills/Ballston Spa, Will Lamparelli, 23 saves. North Rockland, Andrew Rafferty, 33 saves.

NEW ENGLAND PREP

ALBANY ACADEMY 7, WORCESTER 0

Worcester 0 0 0 — 0

Albany Academy 3 3 1 — 7

First period — 1, AA, Conor Riley (David Limoges, Mark Knowlton), 3:53; 2, AA, Greg Warnken (Albee Daley, Drayzen Zack), 5:17; 3, AA, Nick Pichette (Riley, Limoges), 16:09.

Second period — 4, AA, Matthew Orenstein (Justin Brock, Derek Barach), 13:18; 5, AA, Daley (Tyler Hynes, Warnken), 14:58; 6, AA, Barach (Cory Cummings, Riley), 16:53.

Third period — 7, AA, Hynes (Daley, Warnken), 13:33.

Goaltenders — Worcester, Tim Corey, 29 saves. Albany Academy, Aaron Hebert, 20 saves.

Friday

DEXTER 5, ALBANY ACADEMY 3

Albany Academy 2 0 1 — 3

Dexter 1 2 2 — 5

First period — 1, AA, David Limoges (Mark Knowlton, Jeff Taylor), :17; 2, Dex, Stephen McKenna (Trevor Fidler), 1:17; 3, AA, Nick Pichette (Knowlton, Drayzen Zack), 3:13.

Second period — 4, Dex, Nick Bligh (John Magliozzi, Brendan Fitzgerald), :18; 5, Dex, Pat Curtis (Magliozzi, Bligh), 7:12.

Third period — 6, Dex, Fidler (Jake McDonough, Fitzgerald), 7:11; 7, AA, Knowlton (Limoges, Conor Riley), 8:48; 8, Dex, Bligh (Curtis), 17:28.

Goaltenders — Albany Academy, Ben Halford, 41 saves. Dexter, Kevin Green, 28 saves.

View Comments
Hide Comments
0 premium 1 premium 2 premium 3 premium article articles remaining SUBSCRIBE TODAY
Thank you for reading. You have reached your 30-day premium content limit.
Continue to enjoy Daily Gazette premium content by becoming a subscriber or if you are a current print subscriber activate your online access.