Subscriber login

The locally owned voice of the capital region
What you need to know for 04/30/2017

2011 Student Gazette winners

Student

2011 Student Gazette winners

Here's a list of our winners from this year's Student Gazette competition.

Fidelis poster contest winners

Grades 3-6

Honoree: Molly Monge

Winner: Margaret Scognamiglio

Grades 7-12

Honoree: Arianna Ramirez-Johnson

Winner: Stella Hong

Advertising category

Grades 6-8

First Place: Hannah Dick, Home-schooled

Second Place: Brittany Bailey, St. John the Evangelist

Third place: Isaac Johnson, St. John the Evangelist

Photography

Grades 3-6

First place: Logan Livingston, Jefferson Elementary

Second place: Zoe Alexa Diaz-Parker, Academy of the Holy Names

Third place: Hope Hickman

Grades 7-9

First place: Kobey Lawton, Schoharie Central

Second place: Tea Mottolese, Albany Academy Girls

Third place: Kelly Auricchio, St. Mary's Institute

Grades 10-12

First place: Emily O'Brien, Niskayuna

Second place: Maarja Paul, Niskayuna

Third place: J.P. Whitehead, Niskayuna

Honorable mentions: Nina Kaledin, Niskayuna; Jazmin Thomas, Niskayuna; Katie Picchione, Academy of the Holy Names

OPINION

Grades 3-6

First Place: Thomas Sheffield, Ballston Spa Middle School

Second place: Zoe Alexa Diaz-Parker, Academy of the Holy Names

Third Place: Elizabeth Hanchar, Academy of the Holy Names

Honorable mention: Noah Gribben, Schenectady Christian School

Grades 7-9

First place: Kelsey Thompson, St. Mary's Institute

Second place: Arianna Ramirez-Johnson, Amsterdam High School

Third place: Grace Alston, Academy of the Holy Names

Honorable mentions: Nathan Hare, Broadalbin-Perth Middle School; Devan Singh, Broadalbin-Perth Middle School

Grades 10-12

First place: Christine Choi, Shaker High

Second place: Samantha Sohnen, Shakeer High

Third place: Tammy Coffey, Columbia High

NEWS/FEATURES

Grades 3-6

First place

Julia Stockwell, Fort Plain Harry Hoag Elementary

Second place: Hannah Franklin, Okte Elementary

Third place: Skye Zagorski, Okte Elementary

Honorable mentions: Ben Kimble, Steven Krumpholz

Grades 7-9

First place: Lauren Hardman, Academy of the Holy Names

Second Place: Bethany DeZolt, Broadalbin-Perth Middle School

Third Place: Kara Leyden, Academy of the Holy Names

Honorable mention: Andrea Parker, Schenectady Christian; Fatima Ropri, Academy of the Holy Names

Grades 10-12

First place: Gianna Vitale, Schenectady High

Second place: Janie Frank, Schenectady Christian School

Third place: Chelsea Doyle, Schenectady High

Honorable mention: Hannanh Brigida Infantado, Nikki Kupferman, Galway High School

CARTOONS

Grades 3-6

First place: Emily Spoor, St. Mary's, Waterford

Second place: Zoe Alexa Diaz-Parker, Academy of the Holy Names

Third place: Gage Cuomo, Notre Dame Bishop Gibbons

Grades 7-9

First place: Greg Pelletier, Ballston Spa Middle School

Second place: Anne Riley, St. Mary's Institute

Third place: Gwyneth Sise, St. Mary's Institute

Grades 10-12

First place: Jenson E. Merriam, Home schooled

Second place: Brandon Campione, St. Johnsville Central School

Third place: Sabryna Bentley, St. Johnsville High School

SPORTS

Grades 3-6

First place: Meghan E. McAlary, Academy of the Holy Names

Second place: Jonathan Picchione, Woodland Hill Montessori School

Third place: Claire Grande, Academy of the Holy Names

Honorable mention: Patrick Kayayan, St. Thomas the Apostle School; Bethy Behuniak, Academy of the Holy Names

Grades 7-9

First place: Grace Cummings, Academy of the Holy Names

Second place: Margaret Triller, Academy of the Holy Names

Third place: De'Janaire Deas, Academy of the Holy Names

Grades 10-12

First place: Michael Fenner, Schenectady High

Second place: James Paukstela, Schenectady High

Third place: Alex Beverly, Schenectady High

View Comments
Hide Comments
You have 0 articles 1 articles 2 articles 3 articles 4 articles 5 articles 6 articles 7 articles remaining of Daily Gazette free premium content.

You have reached your monthly premium content limit.

Continue to enjoy Daily Gazette premium content by becoming a subscriber.
Already a subscriber? Log In