<> Fayetteville-Manlius too fast for Streaks again | The Daily Gazette
 

Subscriber login

High School

Fayetteville-Manlius too fast for Streaks again

Fayetteville-Manlius too fast for Streaks again

There were some close calls, but the Section II teams couldn’t quite get over the hump to win a cham

There were some close calls, but the Section II teams couldn’t quite get over the hump to win a championship at the New York state meet at Vernon-Verona-Sherrill High School on Saturday.

The Saratoga girls had to settle for second place to Fayetteville-Manlius in Class A again, as the Hornets put together another dominating performance, and the Shaker boys were third by 18 points to Fayetteville-Manlius, which held off Rush-Henrietta by one point.

The Fayetteville-Manlius girls won with the minimum points, 15, for the second year in a row, and Saratoga scored 70.

Jillian Fanning came in first for the Hornets in 18:53.8 for 5k.

Eighth-grader Estela Smith (20:04.2) and junior Keelin Hollowood (20:04.6) were 10th and 11th overall for the Blue Streaks, and also scoring were senior Taylor Driscoll (20:49.7), eighth-grader Maggi Szpak (20:57.2) and Olivia Morrow (21:06.0).

Shenendehowa’s Lizzie Predmore finished 29th in 20:53.7, Maryanna Lansing of Shaker was 32nd (20:56.8) and Niskayuna’s Shannon Trant (21:06.4) and Felicia Sciortino (21:21.2) were in the top 50.

The Hornets also had the individual champion in the boys’ Class A race, Nick Ryan (16:28.4), but the Fayetteville-Manlius boys had a much more difficult time pulling out a team title than the F-M girls.

Shaker was led by senior Mike Libruk in ninth overall (17:07.1), followed by senior Christian Delago (17:19.5) and senior Jonathon Vallecorsa (17:21.5) in 15th and 16th.

Junior Adam Schwenzfeier (17:51.7) and senior Ryan Recchia (18:12.6) also scored for the Blue Bison.

Sophomore Brent Freestone of Saratoga was the top at-large runner from Section II finishing 30th in 17:44.5.

In Class B, the Burnt Hills-Ballston Lake girls finished second to North Shore by 49 points, and the Burnt Hills boys were fourth behind East Aurora, Honeoye Falls-Lima and Franklin Academy.

The top five for the Spartans girls were Alyssa Drapeau (20:37.7) in 14th, Meagan Roecker (20:53.3), Jordan Casey (21:05.7), Schuyler Pruyn (21:36.3) and Anastasia Monsen (21:42.5).

Scoring for the Burnt Hills boys were senior Buddy Herkenham, who came in seventh (17:21.9), Dan Fernandez (17:56.4), Jared Short (18:18.2), Joe Chapman (18:36.6) and John Rabideau (18:43.3), with Joe Girard (18:44.5) and Patrick McGuinness (18:59.4) not too far back.

Notre Dame-Bishop Gibbons was represented well in the B race, as Jason Lange (17:14.2) came in sixth place, and Matt Lange was 15th (17:40.5).

Jordan Pantalone (18:22.0) just missed a top-50 finish for the Golden Knights.

In Class C, the Fonda-Fultonville boys and Greenwich girls were both excruciatingly close to championships, only to fall short.

Fonda was third, but only five points behind Holland Patent and three behind Pawling, and the Greenwich girls came in second to Bronxville by three points.

The Braves’ topfive were Matt Hoffman in 14th overall (18:04.6), Mike Scott (18:26.9), Tyler Angioli (18:47.4), Jimmy Westman (19:14.8) and Dalton Hunter (20:05.8).

Austin Lane of Greenwich (17:22.2) was fourth, just 22.8 seconds behind the winner, Brendan Smith of CBA-Syracuse.

Matt Watson of Schuylerville (17:57.7) and Jeremy Spiezio (18:01.9) were 12th and 13th.

In the girls’ C race,Greenwich’s Vicky Houser (20:16.4) came in second behind Bronxville’s Mary Cain (19:29.5), and the Witches’ Madeline Montague (20:29.1) was fourth.

Also scoring for Greenwich were Sarah Lapman (21:06.1), Tori Spiezio (21:24.4) and Jackie Boyce (22:51.3).

Granville’s Alicia Clark (20:34.6) was sixth, and Fonda’s Kimberly Geniti (21:19.0) and Jamie Kasma (21:27.9) cracked the top 20.

In another close call for Section II, the Berne-Knox-Westerlo finished second in Class D by 17 points to Barker.

Derek Struck (18:04.2), Sean Reynolds (18:14.1) and Connor Devine (18:33.0) were the top runners for the Bulldogs, and Adam Forti (19:02.6) and Dominic Woodmansee (20:25.9) also scored, with Elijah Murphy (20:26.6) right there.

Jacob Urys of Mekeel Christian Academy (18:17.0) was eight, and Mayfield’s Tom McClellan (18:54.5) finished 22nd.

The Berne-Knox-Westerlo girls were fourth behind Maple Grove, Beaver River and Geneseo.

Courney Tedeschi (21:58.5) was eighth for the Bulldogs, and Allie Tedeschi (22:37.4) was 25th.

View Comments
Hide Comments
0 premium 1 premium 2 premium 3 premium article articles remaining SUBSCRIBE TODAY
Thank you for reading. You have reached your 30-day premium content limit.
Continue to enjoy Daily Gazette premium content by becoming a subscriber or if you are a current print subscriber activate your online access.