Subscriber login

Welcome to our new site. You will need to reset your password if this is your first time logging in. Please click here to reset your password.
High School
What you need to know for 01/20/2017

High school track: Saratoga over BH-BL

High school track: Saratoga over BH-BL

A roundup of Tuesday's track meets.

SCHOOL TRACK SUMMARIES

BOYS

SUBURBAN COUNCIL

Shaker 121, Guilderland 59

Shaker 113, Averill Park 67

Guilderland 99, Averill Park 90

100 — Jackson (S), 11.3; 200 — Egan (S), 24.3; 400 — Dobies (G), 53.3; 800 — Feil (G); 1,600 — Tario (AP), 4:24.2; 3,200 — Hausmann (S), 9:56.5; 110HH — Crump-King (S), 16.5; 400IH — Weykamp (S), 57.1; 400 relay — Shaker (Drescher, Jackson, Egan, Smalling), 44.1; 1,600 relay — Averill Park, 3:37.1; 3,200 relay — Shaker.

Long jump — Crump-King (S), 19-9; Triple jump — Crump-King (S), 43-6; High jump — Trinkle (S), 5-9; Pole vault — Steck (S), 14-1; Shot put — Livingston (G), 48-6; Discus — Rogers (AP), 142-8.

Saratoga Springs 90, Burnt Hills-Ballston Lake 88

Burnt Hills-Ballston Lake 114, Mohonasen 53

Saratoga Springs 117, Mohonasen 56

100 — Cameron (B), 11.7; 200 — Kirsty (B), 23.3; 400 — Kirsty (B), 50.6; 800 — Vanin (S), 2:01.2; 1,600 — Verro (S), 4:32.4; 3,200 — Rabideau (B), 10:06.3; 110HH — Chioniere (S), 15.6; 400IH — Grandy (S), 57.5; 400 relay — Burnt Hills-Ballston Lake (Cameron, Manhey, Perregaux, Ingram), 45.1; 1,600 relay — Saratoga Springs (Grandy, Haughton, Favreau, Quinones), 3:29.1; 3,200 relay — Saratoga Springs (Gaynor, Meredith, Tooker, Quinones), 8:36.9.

Long jump — Baker (B), 20-8; Triple jump — Baker (B), 40-2; High jump — Richardson (M), 5-9; Pole vault — Chioniere (S), 12-1; Shot put — Ostrander (S), 39-5; Discus — Derry (M), 108-2.

Colonie 89, Shenendehowa 86

Colonie 97, Columbia 81

Shenendehowa 101, Columbia 74

100 — Christie (S), 11.2; 200 — Powers (Colo), 22.9; 400 — Meehan (Colu), 53.3; 800 — Holmes (Colo), 1:59.5; 1,600 — Johnson (Colo), 4:43.7; 3,200 — Gronastaj (Colu), 9:47.7; 110HH — Cook (Colu), 16.6; 400IH — Escada (Colu), 65.0; 400 relay — Shenendehowa (Christie, Bleichert, Allen, Buss), 44.0; 3,200 relay — Colonie (Bowers, Bell, Holmes, Molsen), 8:26.2.

Long jump — Hickok (S), 18-61⁄2; Triple jump — Hickok (S), 37-11⁄4; High jump — Lee (S), 6-0; Pole vault — Bopp (Colo), 12-0; Shot put — Buttimer (S), 46-2; Discus — Carloni (S), 119-0.

Bethlehem 107, Niskayuna 73

Niskayuna 112, Ballston Spa 66

Bethlehem 120, Ballston Spa 57

100 — Ivery (N), 11.87; 200 — Young (BC), 23.59; 400 — Shuman (BC), 54.73; 800 — Booker (BC), 2:03.84; 1,600 — Bell (BC), 4:32.10; 3,200 — Brion (N), 10:10.75; 110HH — Azer (N), 17.25; 400IH — Grogan (BC), 61.56; 400 relay — Bethlehem (O’Conner, Martinez, Kimmey, Young), 45.93; 1,600 relay — Bethlehem (Barnette, Homer, Mistler-Ferguson, Strauss), 3:40.57; 3,200 relay — Niskayuna (Casey, Kaucic, Downing, Brion), 8:35.32.

High jump — Martens (BC), 6-0; Long jump — Young (BC), 18-9; Triple jump — Greenberg (BC), 42-73⁄4; Pole vault — Dutcher (BC), 11-6; Shot put — Erikson (BC), 43-63⁄4; Discus — Willey (BC), 121-0.

COLONIAL COUNCIL

Cohoes 95, Mechanicville 41

100 — Campbell (C), 11.8; 200 — Campbell (C), 24.4; 400 — Foard (M), 55.5; 800 — Morrett (C), 2:09.3; 1,600 — Muzio (C), 4:54.8; 3,200 — Muzio (C), 10:29.1; 110HH — McKnight (C), 17.6; 400IH — McKnight (C), 59.9; 400 relay — Cohoes (Campbell, Folds, McKnight, Malulan), 46.8; 1,600 relay — Cohoes (Morrett, Laughlin, Hake, Folds), 3:51.5; 3,200 relay — Cohoes (Hake, Morrett, Charbonneau, Laughlin), 8:50.8.

Long jump — Campbell (C), 19-113⁄4; Triple jump — Morrett (C), 39-1; High jump — McKnight (C), 6-0; Shot put — DeVito (M), 40-8; Discus — Scott (C), 101-3; Pole vault — Delude (C), 7-6.

Ichabod Crane 91, Lansingburgh 57

100 — Williams (IC), 12.0; 200 — Carr (L), 23.7; 400 — Carr (L), 53.6; 800 — Korycinski (IC), 2:07.5; 1,600 — Korycinski (IC), 4:50; 3,200 — Alborran (L), 10:54; 110HH — DeChance (IC), 16.9; 400IH — Kaiser (IC), 60.4; 400 relay — Lansingburgh (Newell, Barker, Wright, Morris), 47.6; 1,600 relay — Lansingburgh (Barker, Morris, Miller, Carr), 3:41.6; 3,200 relay — Ichabod Crane (Werner, Spain, Loskowitz, Kaiser), 9:10.

Long jump — Gerkman (IC), 17-11; Triple jump — Barker (L), 37-5; High jump — Van Alstyne (IC), 59; Pole vault — Tobius (L), 8-6; Shot put — Daly (IC), 40-6; Discus — Spain (IC), 105-7.

Cobleskill-Richmondville 77, Schalmont 56

100 — Gac (S), 11.4; 200 — Pavoldi (S), 23.3; 400 — Scavullo (CR), 54.6; 800 — DiCesare (CR), 2:14.8; 1,600 — Riccardi (S), 4:52; 3,200 — Riccardi (S), 10:45; 110HH — Willis (S), 14.9; 400IH — Haskins (CR), 66.9; 400 relay — Schalmont (Gac, Caldara, Willis, Pavoldi), 44.7; 1,600 relay — Cobleskill-Richmondville (DiCesare, Haskins, Hitchcock, Scavullo), 3:53; 3,200 relay — Cobleskill-Richmondville (DiCesare, Richards, Baron, Harriett), 9:34.

Long jump — Willis (S), 20-3; Triple jump — Covey (CR), 36-2; High jump — Haskins (CR), 5-10; Shot put — Thorington (CR), 49-10; Discus — Thorington (CR), 135-9.

Fonda-Fultonville 122, Watervliet 19

100 — Welch (W), 11.7; 200 — Welch (W), 23.6; 400 — Hunter (FF), 54.4; 800 — Angioli (FF), 2:08.5; 1,600 — Hoffman (FF), 4:32.4; 3,200 — Hoffman (FF), 10:25.4; 110HH — Sweet (FF), 16.3; 400IH — Fox (FF), 61.8; 400 relay — Fonda-Fultonville (Sweet, Hentnik, Dwyer, Nizet), 47.1; 1,600 relay — Fonda-Fultonville (Nizet, Angioli, Hunter, Gilligan), 3:40.4; 3,200 relay — Fonda-Fultonville (Piening, Gilligan, Shave, Angioli).

Long jump — Hunter (FF), 18-71⁄2; Triple jump — Dwyer (FF), 37-9; High jump — Fox (FF), 5-6; Pole vault — Hentnik (FF), 11-0; Shot put — Guiffrey (FF), 48-5; Discus — Guiffrey (FF), 115-6.

Fonda-Fultonville 88, Ravena-Coeymans-Selkirk 53

100 — Williams (R), 12.3; 200 — Williams (R), 23.8; 400 — Hunter (FF), 54.5; 800 — Eddy (R), 2:05.1; 1,600 — Hoffman (FF), 4:32.0; 3,200 — Hoffman (FF), 10:25.4; 110HH — Sweet (FF), 16.3; 400IH — Fox (FF), 61.8; 400 relay — Ravena-Coeymans-Selkirk (Hall, Keye, Bennett, Williams), 47.0; 1,600 relay — Fonda-Fultonville (Angioli, Nizet, Hunter, Gilligan), 3:40.4; 3,200 relay — Fonda-Fultonville (Piening, Gilligan, Shave, Angioli), 8:45.0.

Long jump — Hunter (FF), 18-7 1⁄2; Triple jump — Ciaccia (R), 37-10; High jump — Fox (FF), 5-6; Shot put — Guiffree (FF), 48-5; Discus — Boomhower (R), 122-7.

Albany Academy 98, Voorheesville 43

100 — Osafisan (A), 11.7; 200 — Zeh (A), 24.1; 400 — D’Iorio (A), 55.9; 800 — Becker (V), 2:14.4; 1,600 — Keegan (A), 4:39.0; 3,200 — Oricchio (A), 11:30.1; 110HH — Saitia (A), 19.1; 400IH — Saitia (A), 63.9; 400 relay — Alb­any Academy (Zeh, Thomas, Gueye, Osafisan), 48.3; 1,600 relay — Albany Academy (Jones, Keegan, D’Iorio, Melchionni), 3:47.0; 3,200 relay — Albany Academy (Nelson, Stefanelli, Finin, Oricchio), 9:32.0.

Long jump — Kundel (V), 16-5; Triple jump — Keenan (V), 33-101⁄2; High jump — Jones (A), 5-8; Pole vault — Waldbilling (V), 10-0; Shot put — Buchanan (A), 41-2; Discus — Buchanan (A), 131-10.

WESTERN ATHLETIC CONFERENCE

BKW 77, Canajoharie 62

BKW 99, Fort Plain 40

Canajoharie 101, Fort Plain 39

100 — Sitterly (C) 11.9; 200 — Nagengast (B) 24.5; 400 — Forti (B) 54.6; 800 — Fairlee (B) 2:15; 1,600 — Forti (B) 4:51; 3,200 — Forti (B) 11:11; 110 HH — S.Ferguson (C) 17.5; 400 IH — S.Ferguson (C) 66.2; 400 relay — BKW (Abbott, Payne, Fairlee, Nagengast) 48.5; 1,600 relay — BKW (Anderson, Fairlee, Nag­engast, Forti) 3:43; 3,200 relay — BKW (Becker, Bernard, Fairlee, Farnam) 9:34.

High jump — Farnam (B) 5-10; Long jump — Abbott (B) 19-2; Triple jump — Sitterly (C) 37-3 1⁄2; Shot put — Sprung (B) 38-0; Discus — Lyon (FP) 119-11; Pole vault — Hudyncia (C) 11-0.

Duanesburg 82, Galway 58

Middleburgh 71, Galway 68

Duanesburg 97, Middleburgh 44

100 — Lawal (D), 11.5; 200 — Christensen (M), 25.4; 400 — Gregory (D), 55.6; 800 — Murphy (D), 2:17.3; 1,600 — McKinley (D), 5:05.6; 3,200 — VanVlack (D), 12:01; 110HH — Barton (D), 17.7; 400IH — Sowle (G), 64.4; 400 relay — Duanesburg (Barnes, Lawal, Barton, Fredericks), 47.8; 1,600 relay — Duanesburg (Gregory, McKinley, Fredericks, Murphy), 3:50.5; 3,200 relay — Duanesburg (McKinley, VanVlack, VanVlack, Murphy), 10:10.2.

Long jump — Christianson (M), 181⁄2; Triple jump — Sowle (G), 34-7; High jump — Lawal (D), 6-0; Pole vault — Valente (G), 9-6; Shot put — Kenyon (D), 36-0; Discus — Dailey (M), 107-6.

GIRLS

COLONIAL COUNCIL

Cohoes 86, Mechanicville 43

100 — Riggan (C), 13.4; 200 — Riggan (C), 28.5; 400 — Gowett (M), 68.5; 800 — Metcalf (C), 2:49.0; 1,500 — McGuire (M), 5:19.6; 3,000 — Carter (C), 11:48.4; 100HH — Gomes (C), 22.3; 400IH — Kortz (C), 84.5; 400 relay — Cohoes (Riggan, Connelly, Evans, Ricci), 56.5; 1,600 — Cohoes (Riggan, Connelly, Kortz, Ricci), 4:38.5; 3,200 relay — Cohoes (Connelly, Smith, Lynch, Metcalf), 11:56.3.

Long jump — Carter (C), 12-1; Triple jump — Kortz (C), 26-3; High jump — Genito (C), 4-4; Shot put — Hines (M), 28-10 3⁄4; Discus — Hines (M), 62-1.

Ichabod Crane 93, Lansingburgh 39

100 — First (IC), 13.9; 200 — Thompson (L), 29.9; 400 — Freeman (IC), 66.5; 1,500 — Maloney (L), 5:35.5; 3,000 — Freeman (IC), 11:25.5; 100HH — Baker (IC), 18.1; 400IH — Baker (IC), 75.1; 400 relay — Lansingburgh (Thompson, Barker, Kosowsky, Simmons), 57.4; 1,600 relay — Ichabod Crane (Leggett, Fragoli, Freeman, Tretheway); 3,200 relay — Ichabod Crane (Proper, Fragoli, Smith, Geiger), 11:38.2.

Long jump — Tuczynski (IC), 13-10; Triple jump — Kosowsky (L), 29-0; Shot put — Black (L), 25-91⁄2; Discus — Gulisane (IC), 81-3.

Schalmont 78, Cobleskill-Richmondville 53

100 — Metzold (S), 13.5; 200 — Loder (CR), 27.6; 400 — Borini (S), 62.1; 800 — Brizzee (CR), 2:28.9; 1,500 — Broodwell (CR), 5:30.8; 3,000 — Broodwell (CR), 12:06; 100HH — Borini (S), 15.6; 400IH — Olsen (S), 75.9; 400 relay — Schalmont (Harres, Greca, Cardinal, Metzold), 53.6; 1,600 relay — Coble­skill-Richmondville, 4:34; 3,200 relay — Coble­skill-Richmondville, 10:23.8.

Long jump — Borini (S), 16-7; Triple jump — Kissinger (CR), 28-5; High jump — Harras (S), 4-4; Shot put — Pigliavento (S), 27-7; Discus — Peltola (S), 91-5.

Fonda-Fultonville 109, Watervliet 28

100 — Hamby (W), 13.9; 200 — Hamby (W), 29.4; 400 — Littlejohn (FF), 69.6; 800 — Geniti (FF), 2:39.1; 1,500 — Kasza (FF), 5:45.0; 3,000 — Kasza (FF), 13:45; 100 HH — Therrien (FF), 17.4; 400IH — Therrien (FF), 78.8; 400 relay — Watervliet (Clickner, Atkins, Turner, Hamby), 57.5; 1,600 relay — Fonda-Fultonville (Geniti, Littlejohn, Cartwright, Wisniewski), 5:18.1; 3,200 relay — Fonda-Fultonville (Littlejohn, Phelps, Bowdish, McGuirk), 12:48.0.

Long jump — Therrien (FF), 14-8; Triple jump — Hentnik (FF), 27-7; Pole vault — Hentnik (FF), 7-0; Shot put — Maruscello (FF), 33-11; Discus — Savoie (FF), 97-6.

Albany Academy 93, Voorheesville 43

100 — Steenburn (A), 13.2; 200 — Steenburn (A), 28.0; 400 — Steenburn (A), 64.1; 800 — Acker (A), 2:34.0; 1,500 — Acker (A), 5:34.0; 3,000 — Wade (A), 12:09.8; 100HH — Galasso (A), 18.1; 400IH — Galasso (A), 74.1; 400 relay — Albany Academy (Carson, Gagnon, Vickery, Owens), 56.2; 1,600 relay — Voorheesville (Reilly, Keenan, Fasulo, Cunningham), 4:32.1; 3,200 relay — Voorheesville (Goldfarb, Erickson, Powell, Wakeley).

Long jump — Finlayson (A), 13-51⁄2; Triple jump — Galasso (A), 30-7; High jump — MacDonald (V), 4-6; Pole vault — Jones (A), 8-6; Shot put — Santos (A), 29-91⁄2; Discus — Santos (A), 86-9.

Holy Names def. Ravena-Coeymans-Selkirk

100 — Ford (HN), 12.7; 200 — Ford (HN), 27.6; 400 — Williams (HN), 62.0; 800 — Triller (HN), 2:29; 1,500 — Maloy (HN), 5:20; 3,000 — Reod (HN), 12:20; 100HH — Morroe (R), 18.7; 400IH — Smith (HN), 80.0; 400 relay — Ravena-Coeymans-Selkirk (Morrow, A. Eddy, Biernacki, Douglas), 56.7; 1,600 relay — Holy Names (Williams, Smith, Cooper, Close), 4:29; 3,200 relay — Holy Names (Scott, Harris, Kennedy, Cooper), 10:52.

Long jump — Insero (HN), 14-5; Triple jump — Insero (HN), 31-1; High jump — Insero (HN), 4-10; Pole vault — Coyne (HN), 6-6; Shot put — Porter (HN), 29-5; Discus — Porter (HN), 78-0.

WESTERN ATHLETIC CONFERENCE

Canajoharie 93 1⁄2. BKW 49 1⁄2

Canajoharie 97, Fort Plain 39

BKW 82, Fort Plain 59

100 — Towse (C) 13.5; 200 — Logan (C) 28.6; 400 — Towse (C) 64.3; 800 — C.Tedeschi (B) 2:32; 1500 — C.Tedeschi (B) 5:21; 3,000 — C.Tedeschi (B) 11:45; 100 HH — Viscio (B) 17.6; 400 IH — Trahan (C) 76.1 400 relay — FP (Haponski, Shirley, Bridgewater, Walters) 57.7; 1600 relay — Canajoharie (Logan, Logan, Towse, Trahan) 4:37; 3,200 relay — Canajoharie (Kane, Koehle, Logan, Logan) 10:58.

High junp — Logan (C) 4-6; Long jump — Logan (C) 14-5; Triple jump — Towse (C) 30-9; Shot put — Montayne (C) 27-3; Discus — Wilder (FP) 78-9; Pole vault — Abott (B) 9-6.

Galway 76, Duanesburg 61

Middleburgh 94, Galway 38

Middleburgh 75, Duanesburg 53

100 — Kenyon (D), 12.6; 200 — Roney (M), 27.8; 400 — Ryan (M), 68.6; 800 — Paser (M), 2:38.0; 1,500 — Paser (M), 5:33.8; 3,000 — Gregory (D), 12:05.0; 100HH — Francis (M), 18.5; 400IH — Scheake (D), 74.8; 400 relay — Duanesburg (Fisher, Schieble; McQueeny, Kenyon), 52.9; 1,600 relay — Duanesburg (Schieble, McQueeny, Kenyon), 4:29.0; 3,200 relay — Middleburgh (Pasce, Ryan, McCoy-Leruzie, Vincent), 11:06.2.

Long jump — Roney (M), 16-1; Triple jump — Marotta (M), 29-8; High jump — Roney (M), 4-10; Pole vault — Palowski (G), 6-6; Shot put — Marotta (M), 32-81⁄2; Discus — Marotta (M), 104-11.

View Comments
Hide Comments
You have 0 articles 1 articles 2 articles 3 articles 4 articles 5 articles 6 articles 7 articles remaining of Daily Gazette free premium content.

You have reached your monthly premium content limit.

Continue to enjoy Daily Gazette premium content by becoming a subscriber.
Already a subscriber? Log In