Subscriber login

High School
What you need to know for 04/23/2017

School track leaderboard

School track leaderboard

Section II track leaders through April 26:

SECTION II BOYS

100 — Lee (Hudson), 10.9; Bowen (Watervliet), 11.0; Joseph (Chat-ham), 11.0.

200 — Brown (Amsterdam), 22.1; Brown (Schenectady), 22.6; Lee (Hudson), 22.9; Powers (Colonie), 22.9.

400 — Brown (Amsterdam), 48.7; Kirtsy (Burnt Hills), 50.6; Haughton (Saratoga), 51.1.

800 — Quinones (Saratoga), 1:57.6; Holmes (Colonie), 1:59.53; Hardies (Amsterdam), 2:00.0.

1,600 — Navin (Saratoga), 4:13.01y; Tario (Averill Park), 4:24.2; Germano (Albany), 4:28.4. y — one mile.

3,200 — Navin (Saratoga), 9:17.24; Haynor (Saratoga), 9:34.49; Quinones (Saratoga), 9:45.25.

3,000 steeplechase — Freestone (Saratoga), 9:47.02.

110 HH — Willis (Schalmont), 14.8; Turner (Scotia), 15.06; Turek (Ichabod Crane), 15.1.

400 IH — Weykamp (Shaker), 57.1; Grandy (Saratoga), 57.5; Comer (Schuylerville), 58.34.

400 relay — Shenendehowa. 44.0; Hudson, 44.1; Shaker, 44.1.

1,600 relay — Saratoga, 3:28.5; Burnt Hills, 3:28.8; Amsterdam, 3:29.7.

3,200 relay — Saratoga, 8:16.9; Amsterdam, 8:19.8; Shaker 8:20.0.

High jump — Turek (Ichabod Crane), 6-51⁄2; Willis (Schalmont), 6-31⁄2; Trinkle (Shaker), 6-1.

Pole vault — Steck (Shaker), 14-0; Gavin (Shaker), 13-0; Conboy (Saratoga), 12-7; Kenny (Glens Falls), 12-7.

Long jump — Turek (Ichabod Crane), 21-7; Higgins (Schalmont), 21-2; Laboy (Amsterdam), 20-11

Triple jump — Willis (Schalmont), 45-21⁄2; Crump-King (Shaker), 44-61⁄2; Greenberg (Bethlehem), 44-31⁄2.

Shot put — Thorington (Coble-skill), 52-61⁄2; McFee (Greenwich), 51-11; Griffin (Shaker), 50-10.

Discus — Buchanan (Albany Academy), 148-4; McFee (Greenwich), 145-10; Rogers (Averill Park), 144-9.

Pentathlon — Turek (Ichabod Crane), 3,299; Denny (Scotia), 2,930; Turner (Scotia), 2,710.

———

SECTION II GIRLS

100 — Uzoeshi (Albany), 12.1; Thomas (Bethlehem), 12.2; Douglas (Ravena), 12.5; Moore (Shenendehowa), 12.5.

200 — Bianco (Saratoga), 25.6; Armstrong (Emma Willard), 25.8; Uzoeshi (Albany), 25.8.

400 — Johnston (Columbia), 58.3; Kelly (Colonie), 59.3; Klein (Shenendehowa), 60.2.

800 — Driscoll (Saratoga), 2:19.2; Lansing (Shaker), 2:19.4; Ottati (Amsterdam), 2:24.0.

1,500 — Maloy (Holy Names), 4:39.63; Scott (Holy Names), 4:49.99; Lansing (Shaker), 4:53.2.

3,000 — Scott (Holy Names), 10:11.77; Montague (Greenwich), 10:18.26; Hollowood (Saratoga), 10:28.0.

2,000 steeplechase — Hollowood (Saratoga), 6:59.02; Breiner (Emma Willard), 7:42.4; Williams (Bishop Gibbons), 7:47.4.

100 HH — Osaheni (Shenendehowa), 14.8; Borini (Schalmont), 15.1; Owens (Burnt Hills), 15.3.

400 IH — Marco (Guilderland), 67.1; Madden (Burnt Hills), 67.4; Lewis (Schenectady), 67.70.

400 relay — Saratoga, 49.81; Shenendehowa, 50.41; Colonie, 50.48

1,600 relay — Colonie, 4:02.55; Holy Names, 4:02.91; Burnt Hills, 4:06.88.

3,200 relay — Holy Names, 9:14.26; Shenendehowa, 9:36.14; Colonie, 9:37.8.

High jump — Hjelmer (Burnt Hills), 5-2; Smith (Bethlehem), 5-2; (Seven tied at 5-0).

Pole vault — Manly (Burnt Hills), 11-0; Snyder (Colonie), 10-0; Murphy (Saratoga), 10-0.

Long jump — Kiehl (Columbia), 18-91⁄2; Johnston (columbia), 17-31⁄2; Borini (Schalmont), 16-7.

Triple jump — Osaheni (Shenendehowa), 37-1⁄4; Kiehl (Columbia), 36-111⁄2; Buehler (Bethlehem), 36-11.

Shot put — Dorhtte (Glens Falls), 35-4; Smith (Broadalbin-Perth), 35-51⁄4; Martin (Troy), 34-11.

Discus — Dorhhte (Glens Falls), 109-4; Martuscello (Fonda), 108-2; Marotta (Middleburgh), 108-0.

Pentathlon — Borini (Schalmont), 2,668; Thomas (Gloversville), 2,435; Palumbo (Columbia), 2,370.

Please submit any corrections or updates to sports@dailygazette.com.

View Comments
Hide Comments
You have 0 articles 1 articles 2 articles 3 articles 4 articles 5 articles 6 articles 7 articles remaining of Daily Gazette free premium content.

You have reached your monthly premium content limit.

Continue to enjoy Daily Gazette premium content by becoming a subscriber.
Already a subscriber? Log In