Subscriber login

High School
What you need to know for 07/23/2017

High schools: BH-BL sweeps its own cross country invitational

High schools: BH-BL sweeps its own cross country invitational

The Burnt Hills-Ballston Lake boys and girls both won titles at their own invitational, with the gir

The Burnt Hills-Ballston Lake boys and girls both won titles at their own invitational, with the girls’ top five runners all finishing in the top 12.

Eva Scott placed third to lead the Lady Spartans, covering the Saratoga State Park 5k course in 18:47.01. Jordan Casey (5th, 18:51.39), Emily Digman (7th, 18:56.90), Alexis Scott (9th, 19:06.72) and Allison Fernandez (12th, 19;22.57) helped the Spartans beat second-place North Shore by 26 points in the Division 3 race.

Shenendehowa was fourth, its top five finishers grouped between 23rd and 32nd place, with Erin Hulbert’s 18:59.09 best.

John Rabideau finished fourth in 15:51.41 to lead the Spartans’ boys in the Division 3 event. Jared Short (6th, 15:58.81) and Patrick McGuinness (9th, 16:05.25) also in the top 10. Trevor Drapeau was 22nd, and Josh Moeckek was 25th to complete BH’s top five.

Shenendehowa was third, paced by Collin Rowe (17th) and Tyler Schmidt (18th).

Corinth took third and Fonda-Fultonville was fifth in the boys’ Division 2 race, and Greenwich was second in the Division 1 race.

Corinth’s Tanner Flint was the individual winner in D2. Jordan Ahrens of the combined Fort Plain/Canajoharie team placed fifth.

Colin Beason and Devlin Kennedy took sixth and seventh, respectively. for Greenwich. Duanesburg’s Pat Murphy was second.

Broadalbin-Perth ran 5-9 to place to tie Skaneateles in the girls’ D2 race, with the Section III team winning on the tiebreaker. Jordyn DeVeuville ran the course on 19:48.38 to finish fifth for the Lady Patriots.

Sarah Lapham of Greenwich was second in the D1 race.

manhattan invitational

Colonie placed first in the Boys’ Varsity D race and second in the Girls’ Varsity B race at the Manhattan Cross Country Invitational at Van Cortlandt Park in the Bronx.

Jake Johnson paced the Colonie boys with a fourth-place 13:02.6 over 2.5 miles, while Jordan Johnson was ninth (13:23.9), Zach Bell was 13th (13:39.1) and Ryan Mulson was 19th (13:44.6). The Garnet Raiders were low with 108 points, besting Hunterdon Central (174). Schenectady was 25th.

Shaker was third in the Boys’ Varsity F race, with Paul Nichols taking ninth (13:34.4), Tom Hale 17th (13:45.6) and Dan Hausamann 26th (13:55.1). The Blue Bison scored 126 points in a tight finish with Cicero-North Syracuse (122) and Commack (118).

Justin Van Epps of Christian Brothers Academy set a school record (13:04.3) with his eighth in the Boys’ Varsity E race, and the Brothers were 10th among the teams.

Niskayuna got a ninth from Conor McDonough (13:18.5), 17th from Matthew McDermott (13:34.0) and 18th from Andrew Canavan (13:34.8) in the Boys’ Varsity B race, and took 10th among the teams.

Bellame Bower ran ninth (15:36.9) for the Colonie girls and Amanda Chambers took 11th (15:41.0), finishing two spots ahead of Mohonasen’s Cara Sherman (15:48.3). Julia Champagne of Bethlehem was 22nd (16:05.6).

Colonie scored 131 points to Bronxville’s 115. Bethlehem was fifth, Niskayuna was 20th and Ballston Spa was 22nd.

Emily Burns of Guilderland was fourth (15:16.7), teammates Jenna Robinson (15:37.3) and Sarah Forman (16:07.2) placed 11th and 23rd, respectively, and the Lady Dutch copped fourth among the teams in the Girls’ Varsity E race.

Maryanna Lansing of Shaker placed eighth (15:34.5) and Calynn Cerniglia was 26th (16:23.0) in the Girls’ Varsity D race, and the Blue Bison finished fifth among the teams after a tie-breaker with Rush-Henrietta. Notre Dame-Bishop Gibbons was 16th, paced by Talya Williams in 20th (16:09.6). Averill Park was 23rd, paced by Brittney Mack in 53rd (17:06.0).

Steve Booker of Bethlehem and Kyle Gronostaj of Columbia placed 12th (12:38.8) and 21st (12:46.2), respectively, in the Boys’ Eastern States race. Bethlehem was 18th among the teams.

Megan Kellog of Queensbury ran 21st (15:11.1) in the Girls’ Eastern States race, schoolmate Sherri Metcallfe placed 51st (15:58.8), and Leah Triller of Holy Names took 59th (16:04.7). Queensbury was 14th among the teams and Holy Names was 19th.

Chatham placed sixth in both the Boys’ and Girls’ Varsity A races, with Julie Hamilton running 25th (16:15.9) and Dominic Vernazza running 26th (13:39.0), three spots ahead of Josh Foust of Averill Park (13:41.0).

Ballston Spa was eighth in the Boys’ Varsity C race, topped by Dennis Mooney in 30th (14:05.2). Guilderland was 10th in the Boys’ Varsity G race, topped by Jon Feil in 46th (14:02.1).

Columbia was 12th in the Girls’ Varsity D race, topped by Angela DeRubertis in 69th (17:34.8).

BURNT HILLS-BALLSTON LAKE

INVITATIONAL

At Saratoga State Park (5k)

BOYS

Division 3

Team scores: Burnt Hills-Ballston Lake 66, Arlington 78, Shenendehowa 116, Fairportt 130, Greece Arcadia 161, RC Ketcham 161, Victor 166, Monroe-Woodbury 172, Kellenberg 216, Middletown 290, North Shore 366, Mount Anthony 381, South Glens Falls 389, Plattsburgh 392, Brockport 395, Gloversville 431, Amsterdam 453, Albany 478.

Individuals

Alex Shodai (Midd) 15:35.43; Jack Jibb (MW) 15:40.20; James Asselmeyer (Arl) 15:48.93; John Rabideau (BH) 15:51.41; Tom Primrose (RCK) 15:55.74; Jared Short (BH) 15:58; 81; Luke Shanahan (Vic) 15:59.02; Jeriqho Gadway (Platt) 16:02.26; Patrick McGuinness (BH) 16:05.25; Tom Wimmers (Arl) 16:07.43.

Division 2

Team scores: Franklin Academy 78, Holland Patent 121, Corinth 156, Saranac 167, Fonda-Fultonville 168, Beekmantown 169, Glens Falls 172, Ichabod Crane 189, Greenville 226, Oyster Bay 258, Granville 297, Fort Plain/Canajoharie 297, Albany Academy 339, Broadalbin-Perth 371, Peru 407, Liberty 410, Mechanicville 411, Ravena-Coeymans-Selkirk 424.

Individuals

Tanner Flint (Cor) 15:54.01, Barrett Celedcki (HP) 16:01.20; Bryce Zatachek (HP) 16:06.93; Jordan Ahrens (FP/C) 16:17.63; Sean McAneny (Gre) 16:21.60; Zach Lepage (Sar) 16:35.80; Colin Quackenbush (Beek) 16:36.48; Devin Ackerley (Cor) 16:38.61; Noah Duell (GF) 16:40.64; Dylan LaVoie (FA) 16:51.11.

Division 1

Team scores: Mount Greylock 63, Greenwich 65, East Rochester 71, Ticonderoga 136, Berlin 146, Duanesburg 176, Edmeston 208, Stillwater 225, Argyle 232, Mayfield 238, Voorheesville 270, Berne-Knox-Westerlo 297, Seton Catholic 1:46.39, Hadley-Luzerne 301.

Individuals

Daryn Hutchings (Arg) 15:59.61; Pat Murphy (Dua) 16:02.09; Jacob Manss (ER) 16:21.08; Evan Page (SC) 16:23.99; Ethan Jaynes (Still) 16:32.09; Colin Beasor (Gree) 16:33.09; Devlin Kennedy (Gree) 16:33.55; Dawson Bathgate (ER) 16:37.81; Tommy Kirby (MG) 16:39.07; Carter Stripp (MG) 16:53.14.

GIRLS

Division 3

Team scores: Burnt Hills-Ballston Lake 36, North Shore 62, Arlington 130, Shenendehowa 135, Port Washington 179, Massapequa 183, Victor 211, Middletown 232, Amsterdam 245, South Glens Falls 257, Brockport 295, Mount Anthony 321, Albany 358, RC Ketcham 359, Gloversville 392, Greece Arcadia 427.

Individuals

Bella Burda (Arl) 17:25.83; Autumn Albrecht (Brock) 17:57.26; Eva Scott (BH) 18:47.01; Alexandra Osman (NS) 18:48.70; Jordan Casey (BH) 18:51.39; Joelle Feinberg (PW) 18:55.61; Emily Dignam (BH) 18:56.90; Sara Billings (SGF) 19:05.27; Alexis Scott (BH) 19:06.72; Stacie Nadel (NS) 19:08.83.

Division 2

Team scores: Skaneateles 35, Broadalbin-Perth 35, Peru 82, Saranac 87, Albany Academy 145, Mechanicville 177, Ichabod Crane 182, Glens Falls 215, Fort Plain/Canajoharie 217, Plattsburgh 228.

Individuals

Kaitlyn Neal (Skan) 18:29.00; Madeline Adams (Skan) 18:29.17; Elysha O’Connell (Sar) 19:32; Nicole Giannetti (OB) 19:34.85; Liz Dwyer (Skan) 19:35.43; Jordyn DeNeuvillle (BP) 19:48.38; Haley Mooney (HF) 20:03.46; Victoria Opalka (BP) 20:13.66; Sarah Naple (BP) 20:15.88; Coreena Monroe (BP) 20:20.68.

Division 1

Team scores: Greenwich 35, Seton Catholic 45, Mount Greylock 78, Berne-Knox-Westerlo 113, Voorheesville 114, Hoosic Valley 149, Berlin 189, Stillwater 206, Corinth 230, Whitehall 295, Argyle 296, Hadley-Luzerne 305.

Individuals

Emily Kaegi (MG) 18:20.98; Sarah Kapham (Gree) 18:45.75; Margaret Champagne (SC) 18:59.15; Tori Spiezio (Gree) 19:31.90; Melissa Whyman (SC) 19:43.33; Ashley Leta (SC) 20:03.23; Courtney Reilly (Voor) 20:12.15; Jillian Perkins (Gree) 20:16.21; Sofia DeJordy (SC) 20:27.15; Bryanna Booth (Gree) 20:47.98.

TARTANS first

Ryan Murphy ran second to help Scotia-Glenville win the team title at the Lombardo Invitational in Saugerties.

Murphy ran the 5k course in 16;16. Daken Broadhead was fourth in 16:18; Matt Forshey finished ninth in 16:44; Dennis Pollicino took 11th in 16:48 and Matt Manda came in 20th in 27:23.

Soccer

CANAJOHARIE IN FINAL

Janelle Dillenbeck scored four goals as Canajoharie beat Albany, 5-1, in the opening round of the Maple Hill girls’ tournament.

Dillenbeck scored three times in the first-half, and completed her big day after Jordyn Logan gave the Lady Cougars a 4-0 lead.

Mollie Kather scored the Albany goal.

Cambridge beat the hosts, 2-1, in overtime in the other game on Molly Gates’ OT goal.

Sarah Cuddihy of Cambridge and Sarah Friess of Maple Hill had the goals in regulation.

The consolation and championship games will be played Monday at 3:15.

Cobleskill-Richmonville took a 7-0 lead at the half and Morgan Loder scored nine times in a 13-0 Colonial Council win at Fonda-Fultonville. Fonda goalie Ashley Hulbert made 19 saves.

Queensbury improved to 14-0 with a 6-0 non-league win over Troy. Sophomore Brittany LaPlant, who recently signed with Rutgers, scored five goals, giving her 56 this season and 131 for her career.

WILDCATS WIN

Nick Fettucia and Bryce Perry scored goals, and the host Wildcats won the penalty kick tiebreaker to advance past Amsterdam in the first round of the Maple Hill boys’ tournament.

Taliq Sims and Jared Weissman had the goals for the Rams.

Maple Hill will play Ichabod Crane in Monday’s 1:15 championship game. The Riders beat Hoosick Falls, 2-0, in the other first-round game on goals by Seth Scarano and Heirberto Gomez.

Berlin topped Loudonville Christian School, 5-0, in a Central Hudson Valley League game, as Matt Monteri scored a pair of goals.

View Comments
Hide Comments
0 premium 1 premium 2 premium 3 premium 4 premium 5 premium 6 premium 7 premium article articles remaining SUBSCRIBE TODAY

You have reached your monthly premium content limit.

Continue to enjoy Daily Gazette premium content by becoming a subscriber.
Already a subscriber? Log In