Subscriber login

High School
What you need to know for 04/30/2017

Sabres' Gallo named first-team all-state

Sabres' Gallo named first-team all-state

Schalmont inside linebacker Nick Gallo was named to the all-state Class B first-team defense after a

Schalmont inside linebacker Nick Gallo was named to the all-state Class B first-team defense after anchoring a unit that posted six shutouts and surrendered 16 points in the regular season.

Gallo led the 12-1 Sabres with 116 tackles, more than twice as many as any other Schalmont player, and the junior added to his resume that includes the Section II Class B West Division co-Player of the Year and Daily Gazette All-Area Defensive Player of the Year awards.

Gallo made four solo tackles, assisted on nine tackles and forced a fumble in Schalmont’s 22-21 state title-game loss to Maine-Endwell. The Sabres’ quarterback also ran for two touchdowns at the Carrier Dome and was tabbed the game’s Most Valuable Offensive Back.

Gallo helped Schalmont win its fourth Section II championship in five years and its sixth straight West Division title.

The three-year varsity performer is joined by Lansingburgh running back Anthony Walker, a Class B first-team repeater on the offensive side of the ball.

New York State Sportswriters Association all-state first-team recognition also went to small-school standouts Tyler River of Chatham (Class C, offensive end), Levi Brewster of Hoosick Falls (Class C, defensive back), John Barnes of Greenwich (Class D, running back) and Isaac Isom of Salem (Class D, defensive back).

Section II’s Class B group includes Devon Willis of Schalmont (running back, second team), Larry Messer of Schuylerville (offensive line, second team), Pierre LaPort of Broadalbin-Perth (defensive line, second team), Marcus Ramundo of Schalmont (defensive line, second team), Dan Zeglen of Scotia-Glenville (quarterback, third team), Kevin Paskevich of Schalmont (offensive line, third team), Jack Batchler of Schalmont (linebacker, third team), Carter DuCatte of Ravena-Coeymans-Selkirk (linebacker, third team) and Jelani Hoyte-King of Albany Academy (defensive back, third team).

Player of the Year honors went to Maine-Endwell quarterback Kyle Gallagher (Class B), end Jake Carlock of Babylon and running back Isaiah Zimmer of Chenango Forks (Class C), and running back Chris Doubek of Randolph (Class D).

CLASS B

First Team

Offense: RB, Anthony Walker, Lansingburgh, 5-10, 170, 12. Defense: LB, Nick Gallo, Schalmont, 5-10, 175, 11.

Second Team

Offense: RB, Devon Willis, Schalmont, 6-2, 185, 12; OL, Larry Messer, Schuylerville, 6-2, 225, 12; Defense: DL, Marcus Ramundo, Schalmont, 6-1, 220, 12; DL, Pierre LaPort, Broadalbin-Perth, 6-1, 245, 12.

Third Team

Offense: QB, Dan Zeglen, Scotia-Glenville, 6-3, 190, 11; OL, Kevin Paskevich, Schalmont, 5-10, 185, 12. Defense: LB, Jack Batchler, Schalmont, 5-10, 165, 11; LB, Carter Ducatte, Ravena-Coeymans-Selkirk, 5-7, 180, 12; DB, Jelani Hoyte-King, Albany Academy, 6-0, 160, 12.

Honorable Mention

RB, Shelton Alston (Cohoes). OE, Raki Johnson (Green Tech). Line, Sean McDonald (Schalmont); Tyler McDonough (Lansingburgh); Nick Schaub (Scotia-Glenville); Mark Sidbury (Green Tech). DB, Herman Thomas (Green Tech). AP, Trevon Perez-Tucker (Schalmont). PK, Noah Cipperly (Lansingburgh).

CLASS C

First Team

Offense: OE, Tyler Rivera, Chatham, 6-0, 165, 12. Defense: DB, Levi Brewster, Hoosick Falls, 6-3, 165, 12.

Second Team

Offense: PK, Damon Dubois, Hoosick Falls, 5-10, 170, 11. Defense: DL, Will Turner, Fonda-Fultonville, 6-7, 230, 12; LB, Derek Bird, Hoosick Falls, 6-2, 205, 12; LB, Pete Palleschi, Chatham, 6-0, 185, 12.

Third Team

Offense: AP, Evan Hoagland, Granville, 5-9, 175, 12. Defense: DB, Tyler VanBrunt, Chatham, 6-1, 185, 12.

Honorable Mention

QB, Garret Wright (Hoosick Falls). RB, Pat Hart (Fonda-Fultonville). OE, Tyler Smith (Watervliet); Slater Nolan (Voorheesville). Line, Mark Hackett (Hoosick Falls); Brandon Hodges (Hoosick Falls); Mike Normile (Watervliet); Jake Williams (Granville). LB, Mike Matatt (Hoosick Falls); Zak Shaw (Fonda-Fultonville). P, Brandon Baker (Fonda-Fultonville).

CLASS D

First Team

Offense: RB, John Barnes, Greenwich, 6-2, 190, 12. Defense: DB, Isaac Isom, Salem, 5-9, 166, 12.

Second Team

Offense: AP, Caleb Rowland, Cambridge, 5-6, 121, 11; PK, Nathaniel Thomassen, Greenwich, 12. Defense: DL, Zach Folts, Canajoharie, 6-2, 220, 12; DL, Kiel Kyer, Cambridge, 5-11, 185, 12; LB, Brandon Steves, Whitehall, 5-11, 175, 12.

Honorable Mention

QB, Ethan English (Cambridge); Steven Harwod (Rensselaer). RB, Chris Warnke (Cambridge). OE, Brandon Butler (Rens­selaer); Jeremy Messina (Greenwich). Line, Josh Haskell (Cambridge).

View Comments
Hide Comments
You have 0 articles 1 articles 2 articles 3 articles 4 articles 5 articles 6 articles 7 articles remaining of Daily Gazette free premium content.

You have reached your monthly premium content limit.

Continue to enjoy Daily Gazette premium content by becoming a subscriber.
Already a subscriber? Log In