Subscriber login

High School
What you need to know for 04/25/2017

Mottau, Smith sweep Section II Alpine titles

Mottau, Smith sweep Section II Alpine titles

Julia Smith of Shenendehowa and Kieran Mottau of Saratoga Springs took all the suspense out of the S

Julia Smith of Shenendehowa and Kieran Mottau of Saratoga Springs took all the suspense out of the Section II Alpine ski championships Tuesday at Gore Mountain.

Smith and Mottau each swept the slalom and giant slalom titles, and also led their respective teams to overall titles.

BOYS

Team scoring

Saratoga Springs 23, Queensbury 46, Shenendehowa 73, Albany Academy 83, Niskayuna 115, Johnstown 174, Bolton/Lake George 200, Stillwater 212, Glens Falls 229, Schuylerville 240, Johnsburg 280.

Giant Slalom

Kieran Mottau (Sar) 1:15.42, Brent Hermann (AA) 1:15.89, Ian Hauser (Sar) 1:16.80, Alex Hohman (Q) 1:17.03, Ned Feist (Nisk) 1:17.28, Evan Scriven (Shen) 1:17.58, Russell Merchant (Q) 1:18.60, Pat Burton (GF) 1:18.66, Even Georgie (Sar) 1:18.81, Christopher Rice (Sar) 1:18.91.

Slalom

Mottau (Sar) 37.30, Feist (Nisk) 38.70, Hauser (Sar) 38.97, Hohman (Q) 39.35, Burton (GF) 40.46, Georgia (Sar) 40.83, Scriven (Shen) 41.02, Merchant (Q) 41.18, James Paolano (Q) 42.12, Rice (Sar) 42.86.

State team qualifiers

Mottau, Hauser, Feist, Burton, Theo Korenowski (Stil), Cooper Perkett (B/LG), Paolano, Hohman, Merchant, Tom Possidente (Sar). Alternate — Scriven.

GIRLS

Team scores

Shenendehowa 23, Queensbury 41, Albany Academy 49, Saratoga Springs 91, Glens Falls 133, Niskayuna 136, Johnstown 145, Schuylerville 231, Johnsburg 235.

Giant Slalom

Julia Smith (Shen) 1:17.07, Ellie Daly (AA) 1:18.29, Julia Sante (Q) 1:20.41, Kristen Kruk (Shen) 1:21.07, Katie Zilka (Q) 1:21.60, Sara Petro (Shen) 1:21.75, Maddie Montgomery (Q) 1:21.82, Samantha McAffer (AA) 1:22.13, Tea Trifunavic (Shen) 1:22.23, Elizabeth McIntyre (Sar) 1:22.28.

Slalom

Smith (Shen) 43.45, Sante (Q) 44.35, Kruk (Shen) 44.70, Zilka (Q) 45.54, Alexa Moynihan (AA) 46.19, Daly (AA) 48.04, Tess Guarino (Holy Names) 48.59, Sami Grober (Shen) 49.07, Sara Kosowicz (Jtown) 49.14, Danielle Skufca (Nisk) 49.19.

State team qualifiers

Kruk, Zilka, Smithm, Sante, Daly, Petro, Skufca, Guarino, Montgomery, Moynihan, Alternate — Kosowicz.

View Comments
Hide Comments
You have 0 articles 1 articles 2 articles 3 articles 4 articles 5 articles 6 articles 7 articles remaining of Daily Gazette free premium content.

You have reached your monthly premium content limit.

Continue to enjoy Daily Gazette premium content by becoming a subscriber.
Already a subscriber? Log In