Subscriber login

High School
What you need to know for 04/30/2017

High Schools: Niskayuna boys fall to Darien in OT, 8-7

High Schools: Niskayuna boys fall to Darien in OT, 8-7

Harry Gillespie scored a man-up goal with 5:41 left as nine-time Connecticut lacrosse champion Darie

Harry Gillespie scored a man-up goal with 5:41 left as nine-time Connecticut lacrosse champion Darien clipped Niskayuna, 8-7, in a non-league game Saturday.

Mike D’Amario tied the contest at 7-7 with 10:19 left to cap a big comeback by Niskayuna, which gave up the first four goals.

Ryan Lawson led the Silver Warriors (4-1) with three goals, D’Amario had two goals an an assist and Nick Testa made 21 saves. Jack Kniffen had two goals for Darien (2-0), and assisted on the game-winner.

Niskayuna beat Darien last season, 14-9. Niskyuna’s last regular-season loss came in May 2012 against Duxbury, Mass., 8-7.

Liam King scored his fourth goal with 36 seconds left to give Shaker an 8-7 non-league win over Rye.

Michael Dedvukaj collected four goals and an assist, and Yorktown avenged a 2013 loss to Shenendehowa with a 12-10 victory.

Pat Coll and Pete Sacks scored three goals apiece for the Plainsmen.

North Rockland beat Christian Brothers Academy behind Tyler Senatore’s five goals and Kyle Michella’s five assists, 9-7.

Ryan O’Hagan and Jack Zilgme scored two goals apiece for the Brothers.

Chris Stedry and Coltin Moseman scored two goals each in Ballston Spa’s 7-4 Suburban Council win at Bethlehem.

GIRLS

Shannon Mackesey scored two goals and set up one, and reigning Section II Class A champ Guilderland got past Canandaigua, 7-5.

Marissa DiVietro totaled four goals and an assist, and Brianna Sacks scored three times to carry Niskayuna past Brewster, 12-9.

BOYS

NON-LEAGUE

DARIEN 8, NISKAYUNA 7

Niskayuna 2 4 0 1 — 7

Darien 3 3 1 1 — 8

Niskayuna scoring: Reed Avveduti 1-0, Mike D’Amario 2-1, Ryan Lawson 3-0, Aidan O’Brien 1-1. Darien scoring: Peter Lindley 1-0, John Reed 1-1, Jack Kniffin 2-1, Harry Gillespie 2-0, Kyle Cornell 1-0, Owen Koorbusch 1-0, Ian Burgoyne 0-1.

Goalkeepers: Niskayuna, Nick Testa, 21 saves. Darien, Phil Huffard, 7 saves.

SHAKER 8, RYE 7

Shaker 2 2 1 3 — 8

Rye 2 2 2 1 — 7

Shaker scoring: Steve Rahfuss 1-2, Matt Woods 1-0, Liam King 4-0, Jake Quay 1-0, Andrew Bolton 1-0. Rye scoring: Dugan 2-1, Bresolin 0-2, Smith 1-0, Santangelo 4-0.

Goalkeepers: Shaker, Schupp, 10 saves; Andrew Leahey, 2 saves. Rye, Pagenelli, 9 saves.

NORTH ROCKLAND 9, CBA 7

North Rockland scoring: T. Senatore 5-0, Kelly 2-0, Michella 0-5, D. Senatore 1-1, Bogardus 1-1. CBA scoring: Ryan O’Hagan 2-0, Jack Zilgme 2-0, Don Vivian 0-2, Jack Ladd 2-1, Chris Wilcox 1-1.

Goalkeepers: North Rockland, O’Shea, 9 saves. CBA, Connor Wacksman, 5 saves; Tim O’Connell, 3 saves.

YORKTOWN 12, SHENENDEHOWA 10

Shenendehowa 1 4 2 3 — 10

Yorktown 3 2 5 2 — 12

Shenendehowa scoring: Pat Coll 3-0, Kyle Marr 1-3, Owen Putman 2-0, Dakota Rainville 1-1, Pete Sacks 3-0, Mitch Turiel 0-1. Yorktown scoring: Alverado 1-0, Bonitatibus 1-2, Butler 2-0, Dedvukaj 4-1, Palmadesso 2-1, Vercruysse 2-3.

SUBURBAN COUNCIL

BALLSTON SPA 7, BETHLEHEM 4

Ballston Spa 3 2 1 1 — 7

Bethlehem 1 1 2 0 — 4

Ballston Spa scoring: Chris Stedry 2-0, Coltin Moseman 2-0, Josh Moseman 1-0, Kyle Abdellatif 1-0, John McDonald 1-0, Sam Groves 0-1, Andrew Gentile 0-2, Trey Swingruber 0-1. Bethlehem scoring: Brad Bettinger 2-1, Mike Collier 1-0, John Fredette 1-0.

Goalkeepers: Ballston Spa, Jon Blake, 7 saves. Bethlehem, Dan Comber, 17 saves.

GIRLS

NON-LEAGUE

GUILDERLAND 7, CANANDAIGUA 5

Canandaigua 3 2 — 5

Guilderland 4 3 — 7

Canandaigua scoring: Schaefer 1-2, Hulme 1-0, Novak 1-0, Garbinski 1-0, Hoffman 1-1, Ojeda 0-1. Guilderland scoring: Morgan Hardt 2-0, Shannon Mackesey 2-1, Cara Quimby 1-2, Kaitlyn Becker 1-0, Michaela Jones 1-0.

Goalkeepers: Canandaigua, Vanlaeken, 13 saves. Guilderland, Kaitlyn Hess, 8 saves.

NISKAYUNA 12, BREWSTER 9

Niskayuna 9 3 — 12

Brewster 5 4 —  9

Niskayuna scoring: Marissa DiVietro 4-1, Brianna Sacks 3-0, Cat Sexton 2-1, Jill Macri 1-1, Ellie Petraccione 1-0, Isabel Curro 1-0, Alissa Franze 0-1. Brewster scoring: Lily Lleshaj 6-0, Stephanie Chadnick 3-0.

Goalkeepers: Niskayuna, Asa Goldstock, 8 saves. Brewster, Erica Marlowe, 5 saves.

Baseball

plainsmen win

Matt Drum hit a two-run home run as part of an early outburst, Ian Anderson struck out 10 in his first varsity start and Shenendehowa beat North Rockland, 9-2, in a non-league game.

John Novenche hit a two-run single for the Plainsmen (4-0).

Austin Lawrence homered and doubled, and Jarrett Fortin had three hits and an RBI as Columbia (3-0) beat North Rockland, 5-2, later Saturday,

Nick Bird authored Schalmont’s third straight complete-game shutout, striking out seven, and Kevin Paskevich delivered a two-run homer as the Sabres (3-0) topped Cairo-Durham, 4-0.

Zak Shaw pitched five shutout innings, and Kevin Myers had a pair of hits to lift Fonda-Fultonville to a 4-1 season-starting win at Johnstown.

Jesse Bush hit a two-run, first-inning homer for Ballston Spa before Hoosic Valley rallied for a 5-4 win.

Mike Graves and Jack McGuire both had a double and single as Bethlehem edged Scotia-Glenville, 5-3. Nick Schaub had a double and single for the Tartans.

Kody Skype went 3-for-4 with a double in Chatham’s 5-4 win over Gloversville. Justin Putman had two hits for Gloversville.

Robert Olsen had four hits with two doubles and five RBI in South Glens Falls’ sweep of Ichabod Crane, 10-4, and Chatham, 6-4.

John Vicciarelli hit three doubles, Tyler Mayron hit a go-ahead, two-run double in the sixth and Dylan Klock pitched four scoreless innings as Oppenheim-Ephratah-St. Johnsville rallied for an 11-9 win over West Canada.

Klock had a double and single on the Wolves’ 11-8 loss to Dolgeville.

Ryan Gardy and Josh Quesada both had two hits, an RBI and scored a run in Burnt Hills-Ballston Lake’s 6-4 win at Christian Brothers Academy.

Mike Landry knocked in four runs with two singles, Tom Spataro had three hits and Niskayuna overcame five-run deficit to beat Guilderland, 14-8, in the Suburban Council. Evan Sanders paced the Dutchmen with a homer and four RBI.

Freddie Boehrer struck out 13 and had two hits in Albany’s 7-1 Big 10 win over Notre Dame-Bishop Gibbons.

NON-LEAGUE

SCHALMONT 4, CAIRO-DURHAM 0

Cairo-Durham 000 000 0 — 0 4 2

Schalmont 001 021 x — 4 5 3

Ryan and Pooters; Bird and Yezzo.

HOOSIC VALLEY 5, BALLSTON SPA 4

Ballston Spa 201 001 0 — 4 6 0

Hoosic Valley 001 040 x — 5 9 1

L. Bush, Keefe (7) and J. Bush; Duncan, Espey (2), Morello (6), Rooney (7) and Anderson.

COLUMBIA 5, NORTH ROCKLAND 2

NRockland 100 100 0 — 2 7 2

Columbia 001 112 x — 5 7 0

Sandusky, Tajeda (6) and Fisher; Fortin, Faas (7) and Walters.

SHENENDEHOWA 9,

NORTH ROCKLAND 2

NRockland 100 100 0 — 2 5 1

Shenendehowa 222 300 x — 9 9 0

Repress, Respress (2) and unavailable; Anderson, Walsh (6) and unavailable.

FONDA-FULTONVILLE 4,

JOHNSTOWN 1

F-F 200 020 0 — 4 5 1

Johnstown 000 001 0 — 1 6 2

Shaw, Hall (6) and Sinicropi; Gyldervand, Askew (3) and Caputo.

CHATHAM 5, GLOVERSVILLE 4

Gloversville 011 200 0 — 4  6 2

Chatham 002 012 x — 5 10 1

Putnam, Salvagni (2), Chase (4), Oathout (6) and Luci; Kelly, Gregg (7) and Skype.

DOLGEVILLE 9,

OESJ 8

Dolgeville 013 123 1 — 11 9 4

OESJ 302 200 1 —  8 8 8

Doerrer, Fox (7) and Walrath; Vicciarelli, Klock (6) and Johnson.

OESJ 11,

WEST CANADA 9

OESJ 310 222 1 — 11 11 4

WC 513 000 0 —  9  9 6

Swank, Trumble (2), Klock (3) and Johnson; Chapin, Gorinshek (4) and Pierson.

BURNT HILLS-BALLSTON LAKE 6, CBA 4

BH-BL 000 033 0 — 6  7 2

CBA 000 021 1 — 4 13 5

Sell, Perone and Maynard; Wilson, Burke and Fuda, Herald.

BETHLEHEM 5, SCOTIA-GLENVILLE 3

S-G 102 000 0 — 3 9 2

Bethlehem 010 003 x — 5 7 2

SUBURBAN COUNCIL

NISKAYUNA 14, GUILDERLAND 8

Niskayuna 003 610 4 — 14 11 2

Guilderland 500 012 0 —  8  6 3

Favata, Gleason (5), Connors (6), Toy (6) and Spataro; Varsanyi, Malitz (4), Sprio (4), Jurczynski (6) and Curry, Chase (4), Curry (7).

BIG 10

ALBANY 7, BISHOP GIBBONS 1

Albany 400 003 0 — 7 8 3

BG 001 000 0 — 1 3 3

Boehrer, Gritsavage (7) and Levy; Rikprashad and Dobkowski.

Softball

SHENENDEHOWA SWEEPS

Host Shenendehowa won both of its games at the Forever Missed Tournament.

The Lady Plainsmen edged Kingston, 3-2, as Kelly O’Gorman and Melissa Nealon drove in runs.

Erin Buckley and Alyssa Garrison both had two RBI, and Courtney McDonald had two hits and scored twice to back a one-hitter from sophomore Abby Shields in a 7-1 win over Tamarac.

Columbia also beat Kingston and Tamarac. Haley VanVorst and Alana VanDenburgh both had two hits in a 4-3 win over Tamarac.

Eighth-grader Madison Burns threw a shutout for her first varsity win, and also had two hits as the Lady Devils beat Kingston, 4-0.

Cohoes split its two games in the tourney. Lily Sencer collected three base hits in a 10-4 victory over Bethlehem.

Hailey Costaldo homered in a 7-2 loss to unbeaten Averill Park, which also picked up a 9-1 win over Niskayuna.

Lauren Melanson and Zoe Purvis both had a pair of hits as Scotia-Glenville beat Troy, 3-2, to open its season.

Lexi Lewis had three of the base hits given up by winning pitcher Jen Mayette.

Tabitha Strobel hit two doubles and drove in four runs as Fort Plain downed Mekeel Christian Academy, 11-6, in the Western Athletic Conference.

Jacklyn Dickson had four singles and drove in three runs for the Lady Lions.

FOREVER MISSED TOURNAMENT

SHENENDEHOWA 3, KINGSTON 2

Kingston 101 000 0 — 2 5 1

Shenendehowa 002 100 x — 3 3 5

Cruise and Staley; Fitzgerald and Nealon.

SHENENDEHOWA 7, TAMARAC 1

Tamarac 000 000 1 — 1 1 1

Shenendehowa 041 200 x — 7 7 0

Matazinsky and Keeler; Shields and Elmer.

COLUMBIA 4, TAMARAC 3

Tamarac 200 100 0 — 3 3 3

Columbia 201 001 x — 4 7 0

Matazinsky and Galipeau; Daugherty, VanVorst (4) and Jaeger.

COLUMBIA 4, KINGSTON 0

Columbia 010 030 0 — 4 10 0

Kingston 000 000 0 — 0  6 1

Burns and VanDenburg; Lattin and Staley.

COHOES 10, BETHLEHEM 4

Bethlehem 101 200 0 —  4  9 2

Cohoes 208 000 x — 10 14 1

AVERILL PARK 7, COHOES 2

Averill Park 130 003 1 — 7 8 2

Cohoes 010 000 1 — 2 5 4

WESTERN ATHLETIC CONFERENCE

FORT PLAIN 11,

MEKEEL CHRISTIAN ACADEMY 6

Fort Plain 111 230 3 — 11 10 3

Mekeel Christian 300 030 0 —  6 11 3

Cotton and Trembley; Barratiere and Rychik.

NON-LEAGUE

SCOTIA-GLENVILLE 3, TROY 2

Troy 000 020 0 — 2 6 2

Scotia 110 200 x — 3 7 0

Bowen and Hallett; Mayette and Melanson.

Track

records fall

Queensbury hurdler Nikari Carota (15.46 seconds), Marliana Murphy of Saratoga Springs (10-7 pole vault) and Columbia’s Nastasja Johnson (17-63⁄4 long jump), and the Saratoga girls’ 1,600 relay foursome of Kelsey Bridell, Mimi Liebers, Amelia Mahoney and Estela Smith (4:11.06) and 3,200 relay of Mahoney, Smith, Keekkyn Cummings and Carley Vetter (9:35.27) all set records at the Warrior Classic at Niskayuna.

Saratoga’s Oliva Ventra (100, 200) and Rob Haugton (400, 400 and 1,600 relays) were named top track athletes. Murphy (pole vault, triple jump) and Dan Omicinski of Scotia-Glenville (triple jump) were named top field athletes.

BOYS

Team scores — New Rochelle 86.40, Saratoga Springs 85, New Hartford 66, Niskayuna 56, Columbia 45, Burnt Hills-Ballston Lake 44, Queensbury 28.40, South Glens Falls 28, Mohonasen 21, Ballston Spa 19, Scotia-Glenville 19, Saranac 14, Duanesburg 10, Voorheesville 3, Hampden Charter 1.20.

Individual events

100 — Lawal (Dbg) 11.59, Adams (Q) 11.65, Strickland (Col) 11.75. 200 — Liechty (Sarn) 23.84, Gaule (Col) 24.18, Plumadore (Moh) 24.34. 400 — Haughton (Sara) 50.52, Plumadore (Moh) 51.88, Leadbetter (NR) 52.03. 800 — King (NR) 2:01.6, Short (BH) 2:05.83, Warchol (NH) 2:07.83. 1500 — Moeckel (BH) 4:23.41, McDermott (Nis) 4:25.01; Barbagelata (BH) 4:26.64. 3000 — McGuinness (BH) 9:17.98, McDonough (Nis) 9:20.98, McKenna (NH) 9:36.91.

110 hurdles — Escada (Col) 16.12, Smith (NH) 16.50, Azer (Nis) 16.56. 400 hurdles — Briggs (Sara) 57.52, Burns (NR) 59.98, Azer (Nis) 61.43. 400 relay — Saratoga (O’Neill, Anderson, Melanpez-Cox, Haughton) 44.84, New Rochelle, 45.67, Columbia 45.75. 1600 relay — Saratoga (Favreau, Lasell, Briggs, Haughton) 3:32.52, New Rochelle 3:33.85, New Hartford 3:38.27. 3200 relay — New Rochelle 8:15.22, New Hartford 8:20.56, Ballston Spa 8:36.09.

High jump — Escada (Col) 6-0, Donaldson (NH) 5-10, Manlapez-Cox (Sara) 5-10. Long jump — Anderson (Sara) 19-81⁄2, Hagberg (NH) 19-51⁄2, Vallario (NR) 19-11⁄2. Triple jump — Omicinski (Sco) 41-51⁄4, Romano (Nis) 39-2, Smith (NH) 38-11. Shot put — Bernier (BS) 47-4, Green (Sara) 45-10, Campbell (NR) 45-73⁄4. Discus — Santoro (SGF) 147-10, Slattery (Q) 143-0, Campbell (NR) 135-10, Pole vault — Morris (SGF) 11-6, Krulcik (Sara) 11-6, Braiman (BH) 11-6.

GIRLS

Team scores — Saratoga Springs 163.75, Niskayuna 78, Columbia 76.75, Queensbury 47, New Hartford 32, Ballston Spa 30.5, South Glens Falls 27, Albany Academy 25, Bishop Maginn 16, Scotia-Glenville 11, Mohonasen 10, Duanesburg 6, Voorheesville 4.

Individual events

100 — Ventra (Sara) 12.95, Cornwall (Col) 13.35, Wilkes (Dbg) 13.53. 200 — Ventra (Sara) 26.71, Johnston (Col) 26.89, Stewart (Nis) 27.51. 400 — DeWald (Nis) 60.97, Lott (Col) 61.32, Romer (Col) 61.48. 800 — Sciortino (Nis) 2:24.04, Spiers (Nis) 2:24.29, Acker (Acad) 2:25.07, 1500 — Vetter (Sara) 4:52.96, Spiers (Nis) 4:52.98, Kellogg (Q) 4:54.42. 3000 — Smith (Sara) 10;23.34, Sherman (Moh) 10:41.50, Wasserbach (Nis) 10:48.71.

100 hurdles — Carota (Q) 15.46, Liebers (Sara) 16.19, Crose (BS) 16.89. 400 hurdles — Bridell (Sara) 69.66, Starnes (Sara) 69.68, Palumbo (Col) 70.39. 400 relay — Niskayuna (Delakos, Lawson, Tate, Stewart) 52.86, Queensbury 53.83, Ballston Spa 55.75. 1600 relay — Saratoga Springs (Bridell, Liebers, Mahoney, Smith) 4:11.06, Niskayuna 4:15.76, Columbia 4:30.51. 3200 relay — Saratoga Springs (Cummings, Mahoney, Smith, Vetter) 9:35.27, Columbia 10:21.74, Queensbury 10:24.60.

High jump — Hammonds (NH) 5-1, Wagner (Nis) 4-10, Meyer (Col) 4-8. Long jump — Johnston (Col) 17-63⁄4, Hammonds (NH) 15-111⁄4, Steenburn (Acad) 15-101⁄4. Triple jump— Murphy (Sara) 33-81⁄4, Hammonds (NH) 32-81⁄4, Batista (BS) 31-71⁄2. Shot put — French (Sara) 36- 1⁄4, Lyons (BM) 31-7, Lane (BS) 30-2. Discus — French (Sara) 107-1, Lyons (BM) 95-11, Boardway (SGF) 91-0. Pole vault — Murphy (Sara) 10-7, Jones (Acad) 9-6, Myott (SGF) 9-0.

View Comments
Hide Comments
You have 0 articles 1 articles 2 articles 3 articles 4 articles 5 articles 6 articles 7 articles remaining of Daily Gazette free premium content.

You have reached your monthly premium content limit.

Continue to enjoy Daily Gazette premium content by becoming a subscriber.
Already a subscriber? Log In