Subscriber login

High School
What you need to know for 07/25/2017

High schools: Saratoga Catholic opens year with 15-6 win

High schools: Saratoga Catholic opens year with 15-6 win

Zac Cronk knocked in four runs, Colen Bradley had three of Saratoga Central Catholic’s 17 hits and t

Zac Cronk knocked in four runs, Colen Bradley had three of Saratoga Central Catholic’s 17 hits and the Saints opened their baseball season Saturday with a 15-6 Western Athletic Conference win at Berne-Knox-Westerlo.

Cronk had a double and single. Bradley had a triple and two RBI.

Trevor Haack had a triple for the Bulldogs, and Mike Flower had two singles.

Justin Decker allowed one earned run in six inning and went 3-for-3 with a double and an RBI to key Christian Brothers Academy’s 15-4 Big 10 win over Catholic Central.

Decker gave up three hits and struck out seven.

Reliever Chris Czekay held Massapequa hitless over the final four innings, and Ryan Curry hit an RBI single and scored a run as Guilderland won a 5-3 non-league game.

Jacob Sturn reached base three times with a hit and two walks and drove in a run.

Alex Moses and Nate Woodcock hit RBI singles, and Woodcock went two innings for the save in Corinth’s 2-0 win over Tamarac.

John Rooney went 3-for-4 with a double, two RBI and three runs scored to lift Hoosic Valley over Mechanicville, 13-1.

J.T. Sawyer and Alex Carlo both had a double and single for the Indians (7-1).

Kevin Cahill had two singles as Bethlehem beat Queensbury, 4-3.

Matt Goebel hit a three-run double in the first inning, and Catskill went on to beat host Voorheesville, 14-3, in the championship game of the Blackbird Classic.

Nick Kimmel and Caleb Davies both had two hits and an RBI for the Cats. Joe Huerette led Voorheesville with a double and single, and Alex Minnick had two singles.

Billy Matin went 4-for-5 with three doubles and six RBI, and Waterford-Halfmoon had 17 hits in a 20-3 consolation-game win over Hadley-Luzerne.

Goebel, the tourney MVP, went 3-for-4 with four RBI to propel Catskill past Waterford-Halfmoon, 12-5, in the opening round. Dalton Esposito had a homer, single and two RBI, and Collin Patterson had two singles and two RBI in Voorheesville’s 13-4 opening-game win against Hadley-Luzerne.

WESTERN ATHLETIC CONFERENCE

SARATOGA CENTRAL CATHOLIC 15,

BERNE-KNOX-WESTERLO 6

Saratoga Catholic 002 272 2 — 15 17 4

BKW 200 040 0 —  6  7 5

Clare, Van Patten (6) and Czarnecki; Hurst, Barber (5) and O’Connor.

BIG 10

CBA 15, CATHOLIC CENTRAL 4

CCHS 001 010 2 —  4  6 2

CBA 000 519 x — 15 11 1

L. Hansen, Yankiwski (4), Pollack (5), Glazer (6) and N. Hansen; Decker, Plant (7) and Herald.

NON-LEAGUE

GUILDERLAND 5, MASSAPEQUA 3

Guilderland 040 010 0 — 5 4 1

Massapequa 012 000 0 — 3 2 2

Grabek, Czekay (3) and Curry; Icart, Landy (3), Sirakowski (4), DeSousa (5), Keenan (6), Peacock (7) and unavailable.

HOOSIC VALLEY 13,

MECHANICVILLE 1

Hoosic Valley 150 212 2 — 13 14 2

Mechanicville 000 001 0 —  1  3 4

Espey, Carlo (5), Morello (6), Soucy (7) and Anderson; Harpe, D’Ambro (6) and Higgins, Kalteux (6).

CORINTH 2, TAMARAC 0

Tamarac 000 000 0 — 0 4 2

Corinth 011 000 x — 2 6 1

Zotto and Sullivan; Shippee, Woodcock (6) and Jenkins.

BETHLEHEM 4, QUEENSBURY 3

Queensbury 201 000 0 — 3 6 1

Bethlehem 013 000 x — 4 6 1

BLACKBIRD CLASSIC

Championship

CATSKILL 14, VOORHEESVILLE 3

Catskill 441 312 0 — 14 12 3

Voorheesville 012 000 0 —  3 10 3

Macholdt, White (7) and Sira; Childs, Payne (2), Daly (6), Chiseri (7) and Paigo, Gallager (5).

Consolation

WATERFORD-HALFMOON 20,

HADLEY-LUZERNE 3

W-Halfmoon 105 109 4 — 20 17 5

Hadley-Luzerne 000 003 0 —  3  6 4

First round

VOORHEESVILLE 13,

HADLEY-LUZERNE 4

Voorheesville 136 100 2 — 13 12 2

Hadley-Lizerne 300 010 0 —  4  4 4

Esposito, Cardona (4), Daly (7) and Minnick, Payne (3), Gallager (6); Thompson, Allen (7)and Hala.

CATSKILL 12,

WATERFORD-HALFMOON 5

Catskill 121 302 3 — 12 13 1

W-Halfmoon 100 003 1 —  5  6 1

Riley, Markdones (7) and Sira; Matin, Brady (5) and Buris, Duffney (5).

Boys’ lacrosse

Scotties top Pats

Andrew Gentile had four goals and an assist, and six other Scotties registered multiple points in Ballston Spa’s 15-3 non-league win over Schenectady.

Erick Aldas scored a pair of goals for Schenectady.

Ballston Spa 4 5 3 3 — 15

Schenectady 1 0 0 2 —  3

Ballston Spa scoring: Andrew Gentile 4-1, Sam Groves 2-2, Josh Moseman 1-0, Chris Steady 1-3, Aaron Thorpe 1-1, Coltin Moseman 2-3, Pat Fennely 1-2, Trey Swingruber 2-0, Ben Kuszelak 1-0. Schenectady scoring: Erick Aldas 2-0, Feliz Rodroguez 1-0, Mike Moore 0-1, Ethan Szemansco 0-1.

Goalkeepers: Ballston Spa, Jon Blake, 7 saves. Schenectady, James Schnepf, 25 saves.

Girls’ lacrosse

Niskayuna rolls

Bri Sacks scored seven goals and assisted on three, Cat Sexton had a nine-point game and Alissa Franze had an eight-point performance as Niskayuna soared to a

23-1 Suburban Council win over Ballston Spa.

Niskayuna 13 10 — 23

Ballston Spa  1  0 —  1

Niskayuna scoring: Bri Sacks 7-3, Alissa Franze 5-3, Cat Sexton 3-6, Anna Picardi 3-2, Eva Hoskins 2-3, Erin Doyle 2-0, Alexa Franze 1-0. Ballston Spa scoring: Mattie Coffey 1-0.

Goalkeepers: Niskayuna, Maya Manchester, 4 saves. Ballston Spa, Demi Maneris, 10 saves.

Softball

Knights split

Meg Connally had a double, single and two RBI as Lansingburgh beat Greenwich, 4-3, and earned a two-game non-league split Friday.

Ashlen Blake had an RBI single for the Knights and scored two runs, and Lauren Nash contributed a double and two singles.

Kyrsten Messier had two singles and two RBI in an earlier game, lifting Catholic Central to a 5-3 win over Lansingburgh.

Taylor Engster had two singles and an RBI for the Crusaders. Blake paced the Knights with three singles.

CATHOLIC CENTRAL 5,

LANSINGBURGH 3

Lansingburgh 002 100 0 — 3 5 4

CCHS 100 121 x — 5 5 2

Huff and Castracani; Allen and Fenton.

LANSINGBURGH 4, GREENWICH 3

Greenwich 010 200 0 — 3 7 2

Lansingburgh 220 000 x — 4 8 4

Hall, James (3) and VandeWater; Moore and Castracani.

Track and field

Spartans sweep

Queensbury swept the boys’ and girls’ team titles at the Tartan Strong Invitational at Scotia-Glenville High School.

David Slattery uncorked a throw of 142-8 to win the discus for Queensbury, and Nikari Carota was a triple winner for the girls, placing first in the 100 hurdles (14.78), 400 hurdles (72.40) and long jump (16-1).

Schalmont sophomore Julia Flower won the 800 (2:16.69), 1,500 (4:43.17) and ran the lead leg on the Sabres’ victorious 1,600 relay team.

The host Tartans had 13 girls’ records broken and six boys’ marks shattered.

In the Kiwanis Bi-County Meet at Broadalbin-Perth, Izaiah Brown of Amsterdam was the overall male athlete of the meet, while Broadalbin-Perth’s Greg Bogdan and Pierre LaPort were the track and field athletes of the meet, respectively.

Brown won the 200, 400 and high jump.

Chanel Thomas of Gloversville captured the overall female athlete of the meet honors, with Olivia Lazarou of Amsterdam and Anna Smith of Broadalbin-Perth taking the respective track and field crowns.

Thomas won the 100 hurdles, long jump and triple jump.

BOYS

TARTAN STRONG INVITATIONAL

Queensbury 104.5, South Glens Falls 84, CBA 82, Scotia-Glenville 71, Albany 56, Cohoes 36, Schenectady 31, Green Tech 17, Berne-Knox-Westerlo 17, Mekeel Christian Academy 16, Schoharie 12, Niskayuna 12, Glens Falls 11, Voorheesville 8, Middleburgh .5.

100 — James Willard (Alb), 11.35; 200 — Nata Salazar (SGF), 23.06; 400 Ben Wells (Alb), 51.99; 800 — Kevin LaFleche (CBA), 2:06.5; 1,600 — LaFleche (CBA), 4:37.25; 3,200 — Ethan Carey (Q), 10:28.22; 110 hurdles — Christopher Johnson (Q), 16.59; 400 hurdles — Justin Dickenson (CBA), 65.41; 3,000 steeplechase — Conor McDonoough (Nisk), 10:08.11; 400 relay — CBA (Austin Ellis, James Avery, Jaylen McIntyre, Elliot Crosky), 45.68; 1,600 relay — Albany (Willard, Christopher Wolcott, Nesta Littlejohn, Wells), 3:37.23; 3,200 relay — Schenectady (Eddie Sichilongo, Ahmer Daugherty, Liam Scott, Brendan Backstrom), 8:52.67.

High jump — Devon Sweenor (SGF), 5-8; Zachary Mapes (W), 5-8; Grieg Stire (CBA), 5-8; Pole vault — Zack Morris (SGF), 12-6; Long jump — Sam Abbott (BKW), 19-8 3⁄4; Triple jump — Dan Omicinski (SG), 40-11; Shot put — Anthony Santoro (SGF), 48-10; Discus — David Slattery (Q), 142-8.

KIWANIS BI-COUNTY MEET

100 — Lucas Door (Ams), 11.0; 200 — Izaiah Brown (Ams), 21.60; 400 — Brown (Ams) 48.10; 800 — Anthony Bravo (Glov), 2:11.40; 1,600 — Dan Westman (FF), 4:47.50; 3,200 — Greg Bogdan (B-P), 10:28.30; 110 hurdles — Jake Coveney (B-P), 14.60; 400 hurdles — David Graveley (Ams) 56.90; 3,000 steeplechase — Bogdan (B-P), 10:51.20; 400 relay — Stanavich, Sturdivant, Derose, Lucas), 45.10; 1,600 relay — Amsterdam (Graveley, Ja. Gallup, Ju. Gallup, Brown), 3:35.80; 3,200 relay — Fonda-Fultonville (Gilligan, Freeman, DeSeorbo, Westman), 8:48.80.

High jump — Brown (Ams) 5-10; Pole vault — Michael Bukda (Glov) 12-6; Long jump —Julian Gallup (Ams) 19-10.25; Triple jump — Omahri Sturdivant (Ams), 43-10; Shot put — Pierre LaPort (B-P), 42-7.50; Discus — LaPort (B-P) 126-5.

———

GIRLS

TARTAN STRONG INVITATIONAL

Queensbury 183, Albany 80, Schalmont 61, Middleburgh 57, Schenectady 36, Schoharie 34.66, Glens Falls 30, New Lebanon 20.33, Scotia-Glenville 20, Voorheesville 18, Niskayuna 8.

100 — Jahari Coleman (Alb), 12.72; 200 — Destini Harris (Alb), 26.64; 400 — Samantha Regan (Schal), 60.77; 800 — Julia Flower (Schal), 2:19.69; 1,500 — Julia Flower (Schal), 4:41.17; 3,000 — Danielle Soprano (Q), 11:17.50; 100 hurdles — Nikari Carota (Q), 14.78; 400 hurdles — Carota (Q), 72.40; 2,000 steeplechase — Megan Kellogg (Q), 7:15.51; 400 relay — Albany (Ivory Moore, Coleman, Harris, Alexis Brown), 51.70; 1,600 relay — Schalmont (Julia Flower, Kerry Flower, Ashlet Decinto, Regan), 4:20.59; 3,200 relay — Queensbury (Alexis Bartlett, Soprano, Halry Richardson, Kellogg), 10:26.64.

High jump — Tiaria Gaines (Alb), 4-10; Pole vault — Kari Vincent (Mid), 7-6; Long jump — Carota (Q), 16-1; Triple jump — Lauren Archer (Schoh), 30-11 3⁄4; Shot put — Zoe Doolittle (GF), 36-4; Discus — Doolittle (GF), 116-2.

KIWANIS BI-COUNTY MEET

100 — Kaylee Bumpus (May) 13.30; 200 — Bumpus (May), 27.70. 400 — Carolyn Peck (Glov), 1:04.20; . 800 — Olivia Lazarou (Ams) 2:31.90;1,500 — Lazarou (Ams), 5:17.20; 3,000 — Jordyn DeNeuville (B-P), 11:17.20; 100 hurdles —Chanel Thomas (Glov), 15.40; .400 hurdles — Kimberly Geniti (FF), 1:10.50; 2,000 steeplechase — Jordyn DeNeuville (B-P) 8:45.60; 400 relay — Canajoharie (Acquilla, Custer-Slater, Porter, Towse, 55.60; 1,600 relay — Broadalbin-Perth (Decker, Gifford, Monroe, Onzo), 4:26.80; 3,200 relay — Amsterdam (Adamchick, Dopp, Quinones, Lazarou, Olivia ), 10:41.90.

High jump — Chelsea LeBlanc (B-P), 5-2; Pole vault — Rebekah Hentnik (FF), 9-0; Long jump — Thomas (Glov), 15-8.75; Triple jump — Thomas (Glov) 34-0; Shot put — Anna Smith (B-P), 34-7.5; Discus — Camryn Savoie (FF) 102-01.

View Comments
Hide Comments
0 premium 1 premium 2 premium 3 premium 4 premium 5 premium 6 premium 7 premium article articles remaining SUBSCRIBE TODAY

You have reached your monthly premium content limit.

Continue to enjoy Daily Gazette premium content by becoming a subscriber.
Already a subscriber? Log In