Subscriber login

High School
What you need to know for 05/22/2017

Softball: Gamache, Sholtes, Alonzo honored

Softball: Gamache, Sholtes, Alonzo honored

Rachel Gamache of Duanesburg, Colonie’s Marisa Sholtes and Kirstyn Alonzo of Mechanicville were amon

Rachel Gamache of Duanesburg, Colonie’s Marisa Sholtes and Kirstyn Alonzo of Mechanicville were among the Section II softball players to earn first team all-state honors.

Gamache helped Duanesburg to another Western Athletic Council championship and a spot in the Class C final.

Sholtes was the top hitter in the Suburban Council as Colonie made the Class AA semifinal; and Alonzo was the No.1 pitcher for a Lady Red Raiders team that reached the state Class B semifinals.

Others earning first-team honors were Troy freshman pitcher Hunter Levesque and Averill Park senior second baseman McKenzie Bump; Watervliet senior shortstop Taylor Daniels, the state Class B Player of the Year; and junior pitcher Molly Bailey and senior third baseman Kaleigh Foran of state Class D champ Fort Ann.

CLASS AA

First team — Marisa Sholtes, Colonie, senior, first base; second team — Carrie Maniccia, Bethlehem, senior, shortstop; third team — Samara Perry, Columbia, junior. outfield; fourth team — Nicole McCarvill, Shenendehowa, freshman, outfield; sixth team — Madison Burns, Columbia, eighth grade, pitcher; eighth team — Emma Downing, Bethlehem, senior, utility; Erin Buckley, Shenendehowa, senior, third base.

CLASS A

First team — McKenzie Bump, Averill Park, senior, second base; Hunter Levesque, Troy, freshman, pitcher; second team — Brittany Meka, Averill Park, senior, pitcher; Victoria Hallett, Troy, junior, catcher; third team — Kelly Donnelly, Averill Park, senior, shortstop; fourth team — Kaitlin DelSignore, Troy, junior, infield; fifth team — Jill Ostrander, South Glens Falls, senior, outfield; sixth team — Jen Mayette, Scotia-Glenville, senior, pitcher.

CLASS B

First team — Taylor Daniels, Watervliet, senior, shortstop, Player of the Year; Kirstyn Alzono, Mechanicville, senior, pitcher; second team — Isabelle DeChiaro, Cohoes, freshman, pitcher; third team Briana Matazinsky, Tamarac, senior, pitcher; Amanda Kenyon, Mechanicville, freshman, shortstop; fourth team — Karlee Shields, Chatham, senior, shortstop; Taylor Fedor, Corinth, junior, catcher; fifth team — Lauren Mahar, Schalmont, senior, pitcher; Lily Sencer, Cohoes, freshman, outfield.

CLASS C

First team — Rachel Gamache, Duanesburg, senior, first base; second team — Samantha Whitehouse, Greenwich, senior, catcher; third team — Cierra Castle, Hoosic Valley, senior, catcher; KaliNolan, Greenwich, senior. first base; fourth team — Rachel Hall, Greenwich, freshman, pitcher; fifth team — Lauren Madigan, Hoosic Valley, senior, outfield.

CLASS D

First team — Molly Bailey, Fort Ann, junior, pitcher, co-Player of the Year; Kaleigh Foran, Fort Ann, senior, third base; second team — Bri Amodio, Fort Ann, sophomore, catcher; Ange Stephano, Loudonville Christian School, junior, catcher; Casey Batchelder, Fort Ann, junior, shortstop; Emilee Clute, Fort Ann, senior, outfield.

View Comments
Hide Comments
You have 0 articles 1 articles 2 articles 3 articles 4 articles 5 articles 6 articles 7 articles remaining of Daily Gazette free premium content.

You have reached your monthly premium content limit.

Continue to enjoy Daily Gazette premium content by becoming a subscriber.
Already a subscriber? Log In