Subscriber login

Welcome to our new site. You will need to reset your password if this is your first time logging in. Please click here to reset your password.
Music
What you need to know for 01/16/2017

Fall Arts preview: Popular music (with schedule)

Fall Arts preview: Popular music (with schedule)

Michael Hochanadel gives his best bets for popular music this fall.

-- On Sept. 6, Hamell on Trial (Ed Hamell) at the Low Beat. Syracuse-born, once Albany-based, discovered in Austin and a star of the Edinburgh Fringe Festival, he’s the loudest punk-rock folksinger on wheels: His 1937 Gibson is so battered it makes Willie Nelson’s “Trigger” look brand new. He has a new album, “The Happiest Man in the World” and once wrote a song a day for a year.

-- Also on Sept. 6, Lizz Wright at Club Helsinki. One of the most elegant and physically expressive singers to emerge in recent years, Wright returns to her Gospel roots on “Fellowship,” her recent fourth album. As versatile as Cassandra Wilson, Wright sings with Norah Jones’ low-pressure ease but always sounds like herself.

-- “Homecoming” with G. Love and John Hammond at Caffe Lena on Sept. 7. G. Love (born Garrett Dutton) is a Skidmore dropout, performing without his band Special Sauce. He regards Hammond (called John Hammond Jr. when his record producer/talent scout father was still living) as one of his primary influences. Hammond has played the Caffe since before G. Love was born.

-- Count this as one pick, both at The Egg, on Oct. 9 and 11. John Hiatt (9) and Richard Thompson (11) are simply two of the most outstanding songwriters working today and longtime favorites hereabouts. Hiatt will play solo acoustic, leaning on songs from his new “Terms of My Surrender” album. Thompson will also play solo acoustic: His most recent albums are “Electric” and “Acoustic Classics.”

-- Drive-By Truckers at The Egg on Oct. 19. In the same year that ex-Trucker Jason Isbell releases his masterpiece “Southeastern,” his ex-bandmates do the same thing with “English Oceans.” This means DBT has great songwriters and knows what to do in the studio: They’ve recorded with Bettye LaVette and Booker T. Jones on their albums. Years on the road mean they know what to do onstage.

-- Michael McDonald at The Egg on Dec. 9. One of the great voices, sounding like a smoky scotch tastes, McDonald has sung mainly soul music between stints with Steely Dan and the Doobie Brothers. He last toured with Donald Fagen and Boz Scaggs, but this should be more satisfying as he chooses all the songs.

— Gazette music writer Michael Hochanadel

Calendar

Albany Public Library, Albany. 427-4300, www.albanypubliclibrary.org

Sept. 19: Hammer Hawk, and the Hill Haints

Ale House, Troy. 272-9740, www.alehousetroy.com

Oct. 4: Michael Tarbox (Tarbox Ramblers)

Arkell Museum, Canajoharie. 673-2314, www.arkellmuseum.org

TBA

Arts Center of the Capital Region, Troy. 273-0552, www.artscenteronline.org

At the Plaza, Empire State Plaza, Albany. 877-659-4477, www.ogs.ny.gov/plaza/

Sept. 13: Hispanic Heritage Celebration. Performers TBA

Bearsville Theater, Woodstock. 845-679-4406, www.bearsvilletheater.com

Sept. 1: Tuba Skinny

Sept. 4: Mister Roper

Sept. 17: Terry Bozzio

Sept. 26: Christine Spero Group (Laura Nyro tribute)

Oct. 12: Oumar Konate Band, and Professor Louie & the Crowmatix

Nov. 23: Lake Street Dive

Dec. 6: Mike Doughty

Caffe Lena, Saratoga Springs. 583-0022, www.caffelena.com

Aug. 31: David Wax Museum

Sept. 5: The Trophy Husbands

Sept. 6: Pete’s Posse

Sept. 7: “Homecoming” with G. Love & John Hammond

Sept. 8: Memorial for Victoria Armstrong

Sept. 12: Frank Solivan & Dirty Kitchen

Sept. 13: Lindsay Lou & the Flatbellys

Sept. 14: Diane Cluck

Sept. 19: Trout Fishing in America

Sept. 20: Larry Hanks & Deborah Robins

Sept. 21: Archie Fisher

Sept. 24, Oct. 22 & Nov. 26: Acoustic Blues Jam with Sonny Speed

Sept. 25: Open mic

Sept. 26: Zoe Lewis, and Connor Garvey

Sept. 27: Anais Mitchell, and Dietrich Strause

Sept. 28: Ariana Gillis

Calvin Theatre, Northampton, Mass. 413-584-1444, www.iheg.com

Sept. 27: Tweedy, and Hospitality

Oct. 10: John Hiatt solo

Oct. 17: Jake Shimabukuro

Oct. 19: The Milk Carton Kids, and Sarah Jarosz

Oct. 24 Mary Chapin Carpenter, and Tift Merritt

Oct. 28: Rodrigo y Gabriela

Nov. 14: Abba Mania (Abba tribute)

Nov. 22: John Butler Trio

Nov. 23: O.A.R., and Andy Grammer

Dec. 5: Dark Star Orchestra

Dec. 12: A John Waters Christmas

Dec. 13: Dar Williams

Club Helsinki, Hudson. 828-4800, www.helsinkihudson.com

Aug. 31: Charles Busch

Sept. 5: Seun Kuti & Egypt 80

Sept. 6: Lizz Wright

Sept. 21: Marilyn Maye

Sept. 24: Crooked Still

Sept. 26: Big Sandy & His Fly-Rite Boys

Oct. 9: Heavy Trash

Oct. 12: Andrea McArdle

Nov. 2: Blues Hall of Fame Induction

Nov. 9: Brent Barrett

Nov. 14: Chris Smither & the Motivators, and Milton

Nov, 22: Chuck Prophet & the Mission Express

Colonial Theatre, Pittsfield, Mass. 413-997-4444, www.berkshiretheatregroup.org

Sept. 6: Classic Albums performs “Abbey Road” (Beatles tribute)

Sept. 27: 10,000 Maniacs

Oct. 16: Noam Pikelny & Stuart Duncan

Oct. 24: Romance, Soul & Rock ‘N’ Roll’s “Stage and Screen”

Nov. 15: Pure Prairie League

Nov. 22: Corvettes Doo Wop Revue

Nov. 26: Dave Davies

Dec. 4: Blackhawk, and the Outlaws

The Egg, Empire State Plaza, Albany. 473-1845, www.theegg.org

Sept. 3: Kenny Wayne Shepherd, and 7Horses

Sept. 9 and 10: King Crimson

Sept. 16: Chris Isaak

Sept. 27: Britishmania (Beatles tribute)

Oct. 3: Parsons Dance (DANCE)

Oct. 4: Marc Broussard

Oct. 7: Hugh Masekela & Vusi Mahlasela

Oct. 9: John Hiatt

Oct. 11: Richard Thompson

Oct. 11: Ethan Bortnick, and Damian McGinty

Oct. 12: Chad & Jeremy

Oct. 14: Pat Benatar & Neil Giraldo

Oct. 18: Southside Johnny & the Asbury Jukes

Oct. 18: Brett Dennen

Oct. 19: Drive-By Truckers

Oct. 20: Milk Carton Kids, and Sarah Jarosz

Oct. 21: Robin Trower

Oct. 24: Kun-Yang Lin/Dancers (DANCE)

Oct. 31: Renaissance

Nov. 5: Lyle Lovett

Nov. 6: The Mavericks

Nov. 7: Lucy Kaplansky, Richard Shindell & Larry Campbell

Nov. 9: George Winston

Nov. 15: Peter Rowan

Nov. 21: Cartier Willaims & Company (DANCE)

Nov. 22: The Toure-Raichel Collective

Nov. 23: Steve Hackett — Genesis Extended

Nov. 29: America

Dec. 5: Solas

Dec. 6 & 7: Mountain Snow & Mistletoe

Dec. 7: Hot Tuna, and Donna the Buffalo

Dec. 9: Michael McDonald

Eighth Step @ Proctors GE Theatre, Schenectady. 434-1703, www.eighthstep.org

Oct. 4: Joe Crookston & the Bluebird Jubilee, and Peter Glanville

Oct. 19: Janis Ian

Nov 17: Skip Gorman & Connie Dover

Dec. 14: Anne Hills & Michael Smith

Dec. 21: “Sing Solstice” with Kim & Reggie, and Magpie

Experimental Media and Performing Arts Center (EMPAC), RPI. Troy. 276-3921, www.empac.rpi.edu

Sept. 9: KODE9

Sept. 12: Laurel Halo

Oct. 4: Mick Barr

Oct. 11: VoicePlay

Oct. 25: Family Weekend Concert (students)

Nov. 1: Akousma

Nov. 7: Expanded Piano — Stavros Gasparatos

Nov. 14: The Only Thing That Makes Life Possible is Not Knowing What Comes Next – Jacqueline Kiyomi Gordon

Nov. 14: Mivos Quartet — Eric Wubbels — This Mind

Nov. 15: Yarn/Wire

Dec. 5: Pharmakon

Dec. 6: Winter Concert (students)

Glens Falls Civic Center, Glens Falls. 798-0202, www.glensfallscc.com

Oct. 3: Jeremy Camp, Kutless, and Adam Cappa

Dec. 19: Michael Londra’s Celtic Yuletide

The Hollow Bar, Albany. 426-8550, www.thehollowalbany.com

Sept. 12: Jocelyn Arndt

Sept. 14: Rubblebucket

Sept. 19: Lucid

Sept. 27: Groovestick

Sept. 28: Vintage Trouble

Oct. 10: Start Making Sense (Talking Heads tribute)

Oct. 11: Titanics, and Wild Adriatic

Oct. 17: Gratefully Yours (Grateful Dead tribute)

Oct. 18: Kung Fu

Oct. 19: Kalin & Myles

Oct. 23: Cabinet

Oct. 25: Conehead Buddha

Oct. 30: Twiddle

Nov. 15: St. Lucia

Iron Horse, Northampton, Mass. 413-584-0610, www.iheg.com

Sept. 3: Bombino, and Sana (of Gokh-Bi System)

Sept. 4: Chris O’Brien, and The Sea The Sea

Sept. 7: Jim Kweskin

Sept. 8: White Denim, Clear Plastic Masks, and LuxDeluxe

Sept. 10: Elephant Revival

Sept. 11 & 12: Judy Collins

Sept. 13: The Stone Coyotes, and Santina King

Sept. 14: Solas

Sept. 15: Raul Midon

Sept. 17: Allan Holdworth Band featuring Jimmy Haslip and Gary Husband; and Beledo

Sept. 19: Steve Forbert

Sept. 19: Tauk, and Mammal Dap

Sept. 20: Slow Club, and Nick Mulvey

Sept. 21: Dicey Riley, and Below the Gaff

Sept. 24: Humming House

Sept. 25: Ben Miller Band

Sept. 27: Lydia Loveless

Sept. 27: Mirah, and Death Vessel

Sept. 28: Valley Rising Compilation Vol. 3 Release Party

Oct. 2: Rachael Yamagata

Oct. 2: Pigeons Playing Ping Pong

Oct. 3: Darlingside, and the Suitcase Junket

Oct. 4: June and the Bee

Oct. 4: LuxDeluxe, and Air Traffic Controller

Oct. 8: Carrie Rodriguez

Oct. 9: Dom Flemons, and Grace & Tony

Oct. 11: Antigone Rising

Oct. 12: Anais Mitchell, and Rose Cousins

Oct. 14: Hot 8 Brass Band

Oct. 15: Chad & Jeremy

Oct. 16: Sonny Landreth

Oct. 16: Poor Man’s Whiskey (Allman Brothers tribute)

Oct. 17: AJA (Steely Dan tribute), and Freddy & the Yetis

Oct. 18: Erin McKeown & Her Fine Parade, and Julia Weldon

Oct. 18: Mikey Sweet

Oct. 22: Marcia Ball

Oct. 24: Cabinet

Oct. 25: Jamie Kent

Oct. 25: Shakedown (Grateful Dead tribute)

Oct. 29: Los Straitjackets featuring Deke Dickerson

Nov. 1: Albert Cummings

Nov. 3: Preston Reed

Nov. 6: The James Hunter Six

Nov. 7: Agnes Obel

Nov. 8: Hannah & Maggie, and the Walnut Street Band

Nov. 9: Declan O’Rourke

Nov. 11: Crystal Bowersoxand Caroline Glaser

Nov. 14: The NO BS! Brass Band

Nov. 16: Vacationer

Nov. 19: Layaal Arabic Music Ensemble

Nov. 20: Chuck Prophet & the Mission Express

Nov. 22: Melissa Ferrick

Nov. 23: The Stray Birds, and Jordie Lane

Nov. 26: The Sweet Remains & Friends, and the Grift

Nov. 28: Ronnie Earl & the Broadcasters

Nov. 29: Roomful of Blues

Dec. 11: The Ballroom Thieves

Dec. 12: Bill Kirchen’s Honky-Tonk Holiday Show

Dec. 14: David Mallett

Dec. 19: Chris Pureka

Dec. 20: The Commander Cody Band

Dec. 30 & 31: Enter the Haggis

The Linda (WAMC), Albany. 465-5233, www.wamcarts.org

Sept. 19: Storyman (formerly Gugghenheim Grotto)

Sept. 20: Derrick Horton & the Jay Street Band, and CJ Colt

Sept. 27: Who Are You (Who tribute)

Sept. 28: Boogie for Bob (Bob Girouard Parkinson’s disease benefit): Hair of the Dog, Aged in the Hills, the Ernie Williams Tribute Band, Bluz House Rockers, Diva & the Dirty Boys, Urban Gumbo, FOREST, and the film “About a Band”

Oct. 3: Melissa Ferrick

Oct. 10: The Hello Strangers, and Rebel Darling

Oct. 11: Tribescatan, and Michael Eck

Nov. 7: Bobby Long

Nov. 8: Charlie Mars

The Low Beat, Albany. 432-6572, www.thelowbeat.com

Sept. 1: Born Wrong

Sept. 2 & 16: Albany Poets (READINGS)

Sept. 4: Hand Habits, Bellows, Eskimeaux, and Cake for Every Creature

Sept. 5: Bear Grass, Midnight Snack, and Lucky Jukebox Brigade

Sept. 6: Hamell on Trial

Sept. 7: OV Dust, Vile Tyrant, and Enthauptung

Sept. 11: The End Men, Charmboy, Sun Voyager, and Henry’s Rifle

Sept. 12: Peter Case

Sept. 13: Richard Barone, and Bell’s Roar

Sept. 14: Potty Mouth, Aye Nako, and Long Legs

Sept. 18: OC45, Jukebox Romantics, Savage Randys, and Totally Gnarly

Sept: 20: Krak Sabbath, Chris Dukes, Blue Factory, and Rufus Leaking. Benefit for Center for Disability Services

Sept. 21: Neighborhood of Make Believe, Drgn King, and Literature

Sept. 27: Flakjacket, Gordon Street, Last Daze, and Noise Between Stations

Oct. 3: Maggot Brain, No Way, and Bardus

Oct. 9: Il Sogno Del Marinaio (with Mike Watt), and the Schoemer Formation

Oct. 10: College Farm, Motorhome, and Mod Fiction

Oct. 11: Damn Broads, and Pick Your King

Oct. 16: Session Americana

Oct. 20: Tail Light Rebellion, and Colin Moran

Oct. 21: The Phuss, and the Fire Trail

Oct. 27: Pork Dukes, Rotten, Bourbon Scum, and Neutron Rats

Oct. 31: Nixon’s Spirit, Society High, and Horror Business

Nov. 7: The Last Conspirators

Dec. 19: The Figgs, and Blockhouses

Mahaiwe Performing Arts Center, Great Barrington, Mass. 413-528-0100, www.mahwaiwe.org

Sept. 20: The Midtown Men (Jersey Boys cast members, Fairview Hospital benefit)

Oct. 12: Bernadette Peters

Nov. 22: Arlo Guthrie

MASSMoCA, North Adams, Mass. 413-662-2111, www.massmoca.org

Sept. 19-21: Freshgrass Bluegrass Festival 2014. Emmylou Harris, Bela Fleck & Abigail Washburn, Martha Redbone Roots Project, the David Grisman Sextet, Liam O Maonlai, Hurry for the Riff Raff, Sam Amidon, Michael Cleveland & Flamekeeper, Salvation Alley String Band, the Infamous Stringdusters, Railroad Earth, Sam Bush, Darol Anger, the Gibson Brothers, Haas Kowert Tice, Alison Brown, Rodney Crowell, Claire Lynch, Valerie June, the Deedle Deedle Dees, the Novel Ideas, the Duhks, the Carolina Chocolate Drops, Aoife O’Donovan, and Cricket Tell the Weather. www.massmoca.org www.freshgrass.com

Old Songs, Voorheesville. 765-2815, www.oldsongs.org

Sept. 13: Jim Malcolm

Sept. 20: Cassie & Maggie MacDonald

Oct. 10: Claudia Schmidt

Oct. 18: Kim & Reggie Harris, and Ken Whitely

Nov. 8: Brother Sun (Greg Greenaway, Pat Wictor and Joe Jencks)

Nov. 21 & 22: “Down With the Rent”

Dec. 13: Nowell Sing We Clear (at St. John’s Lutheran Church, 140 Maple Ave., Altamont)

Massry Center, College of St. Rose, Albany. 337-4871, www.strose.edu

Sept. 12: Mehregan: Celebrating Women of the Middle East

Oct. 17: Mary Lambert, and Howie Day

Nov. 14: The Weight (The Band tribute, with Jim Weider, Randy Ciarlante, Marty Grebb, Brian Mitchell, and Byron Isaacs); and Sean Rowe

Palace Theatre, Albany. 1-800-745-3000, www.palacealbany.com

Sept. 9: The Fray, A Great Big World, and Andy Grammer

Sept. 26: Kip Moore, Charlie Worsham and Sam Hunt

Oct. 3: Nas: Time is Illmatic (concert and film)

Oct. 9: Frankie Valli & the Four Seasons

Oct. 17: The Australian Pink Floyd Show

Oct. 24: Primus & the Chocolate Factory, and the Fungi Ensemble

Nov. 2: Best of Jethro Tull by Ian Anderson

Nov. 9: Ray LaMontagne, and the Belle Brigade

Nov. 15: Dark Star Orchestra

Nov. 26: O.A.R.

Nov. 29: Moscow Ballet “The Nutcracker” (DANCE)

Nov. 30: Straight No Chaser

Dec. 11: Fresh Beat Band

Parish Public House (formerly Red Square), Albany. 465-0444, www.parishpublichouse.com

Sept. 5 & Oct. 10: The Deadbeats

Sept. 20: Mister F

Sept. 27: “Melt Away Cancer Benefit” with Lucky Jukebox Brigade, Uneven Steven, Monk, and the Hoodoo Dare

Oct. 3: Formula 5, and the Jauntee

Oct. 17: The Phreaks

Oct. 31: Consider the Source, and Mister

Pearl Street Nightclub, Northampton, Mass. 413-584-7771, www.iheg.com

Sept. 10: Blackberry Smoke

Sept. 12: Nick Waterhouse, and Pep

Sept. 13: Typhoon

Sept. 24: Bonobo, and FaltyDL

Sept. 27: Tennis, and Pure Bathing Culture

Sept. 26: Larry & His Flask, Creepin’ Cadavers, and Bella’s Bartok

Oct. 1: Cherub, Ghost Beach, and Gibbz

Oct. 7: Periphery, the Contortionist, Intervals, and Toothgrinder

Oct. 8: Boombox

Oct. 8: X Ambassadors, Jamie N Commons, and Madi Diaz

Oct. 9: Aer, and Dizzy Wright

Oct. 11: Polaris

Oct. 16: Papadosio, and Twiddle

Oct. 18: Scott Bradlee & Postmodern Jukebox

Oct. 25: Robert Randolph & the Family Band

Nov. 6: Watsky All You Can Do Tour, Kyle, Anderson.Paak

Proctors, Schenectady. 346-6204, www.proctors.org

Oct, 24: Johnny Mathis

Oct. 30: Rockapella

Nov. 6: Under the Streetlamp

Nov. 8: “Sixties Spectacular” with Herman’s Hermits, B.J. Thomas, Mitch Ryder & the Detroit Wheels, Dennis Tufano, and the Happenings

Nov. 29: Sixties Rock Experience (tributes)

Dec. 31: Bluz House Rockers with New Year’s Eve Ball Drop

Putnam Den, Saratoga Springs. 210-8486, www.putnamden.com

Sept. 9: Zach Deputy

Sept. 19: Spiritual Rez, and FikusSept. 27: Dopapod, and Consider the Source

Sanctuary for Independent Media, Troy. 272-2390, www.mediasanctuary.org

TBA

Saratoga Performing Arts Center, Saratoga Springs. 1800-745-3000, www.LiveNation.com

Aug. 31: Steely Dan

September in the City Art Fair., Albany. 434-5416, www.albanyevents.org

Sept. 3: Steve Candlen

Sept. 10: The Bondville Boys

Sept. 17: Holly & Evan

Sept. 24: Alex Smith

Skidmore College ,Saratoga Springs. 580-5000, www.skidmore.edu

Nov. 21 & 22: Beatlemore Skidmania (Beatles tribute)

Steamer No. 10, Albany. 438-5503, www.steamer10theatre.org

Sept. 5: Wild Ponies

Times Union Center, Albany. 800-30-EVENT, www.timesunioncenter-albany.com

Sept. 7: Demi Lovato

Sept. 11: Cher, and Pat Benatar & Neil Geraldo

Sept. 19 & 20: U.S. Army’s Spirit of America

Sept. 27: Five Finger Death Punch, Volbeat, Hellyeah, and Nothing More

Oct. 2-5: Cirque du Soleil “Dralion”

Troy Savings Bank Music Hall, Troy. 273-0038, www.troymusichall.org

Sept. 19: “1964” (Beatles tribute)

Oct. 10: Chris Thile & Edgar Meyer

Oct. 24: Bela Fleck & Abigail Washburn

Oct. 25: Scott Bradlee & Postmodern Jukebox

Nov. 13: Arlo Guthrie

Nov. 21: Judy Collins

Dec. 11: Jim Brickman

Universal Preservation Hall, Saratoga Springs. 584-2687, www.universalpreservationhall.org

Sept. 6: Giacomo Smith & Friends

Oct. 26: Cuddle Magic, and Phylis Chen & Rick Moody

Upstate Concert Hall, Clifton Park. 371-0012, www.upstateconcerthall.com

Sept. 5: Chevelle, Kyng, and Dayshell

Sept. 6: Clutch, Lionize, and American Sharks

Sept. 9: Twenty One Pilots

Sept. 11: Snarky Puppy

Sept. 14: Cassadee Pope

Oct. 11: Lacuna Coil, Devil You Know, and Starset

Oct. 17: Amon Amarth, Sabaton, and Skeletonwitch

Oct. 18: “Dr. Dirty” John Valby, and Probing Digit

Oct. 19: Mayday Parade, Tonight Alive, Major League, and PVRIS

Oct. 23: Courtney Barnett & San Fermin, and Mikhael Paskalev

Oct. 24: Less Than Jake, and the Interrupters

Oct. 25: You Me At Six, Young Guns, and Stars in Stereo

Oct. 26: Arch Enemy, Kreator, Huntress, and Starkill

Oct. 28: Lettuce, and Exmag

Oct. 29: Kina Grannis

Oct. 30: Dirty Heads, and Rome

Nov. 1: Killswitch Engage, All That Remains, Death Ray Vision, and City of Homes

Nov. 2: Love and Theft, Joel Crouse, and DJ Silver

Nov. 9: Kill the Noise, Botnek, Two Fresh, and Alex English

Nov. 28: Black Veil Brides, Falling in Reverse, Set it Off, and Drama Club

Van Dyck, Schenectady. 348-7999, www.vandycklounge.com

Nov. 1: Get Up Jack

Nov. 14: Grunge Revival

Washington Avenue Armory, Albany. 694-7160 ext. 26, www.albanyarmory.com

Sept. 8: Chiodos, Bring Me the Horizon, and Motionless in White

Sept. 24: DESTROID, and Zeds Dead

Nov. 21: Pierce the Veil, Sleeping With Sirens, Beartooth, and This Wild Life

Nov. 25: Slayer, Suicidal Tendencies, and Exodus

Charles R. Wood Theater, Glens Falls. 798-9663, www.woodtheater.org

TBA

FESTIVALS

Through Aug. 31. moe.down, Snow Ridge Ski Resort, Turin.www.moedown.com

moe., Gogol Bordello, O.A.R., Lotus, Soulive Les Claypoole’s Duo de Twang, Jerry Douglas Band, Rich Robinson Band, Everyone Orchestra.

Sept. 6: Albany Riverfront Jazz Festival, Jennings Landing, Albany. www.albany.com/event/riverfront-jazz-festival-24882

Maria Zemantauski, Michael Benedict Jazz Vibes, Professor Cunningham and his Old School, Catherine Russell, and the Jack DeJohnette Trio.

Sept. 12 & 13: Irish 2000 Festival, Saratoga County Fairgrounds, Ballston Spa. www.irish2000fest.com

Red Hot Chili Pipers, Scythian, Shilelagh Law, Black 47, the Screaming Orphans, Erin Harkes & the Oran Mor Pipe Band, Get Up Jack, Solas, Clan na Gael, the Makem & Spain Brothers, Sephira, Jameson’s Revenge, the McKrells, Kilrush, the Brothers Flynn, Who’s Your Paddy, Three Irish Voices with Jaklitsch, Rakish Paddy, Shadowland; and the Michael Farrell, Boland, Iona and An Clar schools of Irish dance .

Sept. 13: PearlPalooza, Pearl Street, Albany. www.pearlpalooza.com

Performers TBA

Sept. 19-21: Freshgrass Bluegrass Festival 2014, MASSMoCA. N. Adams, Mass. www.freshgrass.com

Emmylou Harris, Bela Fleck & Abigail Washburn, Martha Redbone Roots Project, the David Grisman Sextet, Liam O Maonlai, Hurry for the Riff Raff, Sam Amidon, Michael Cleveland & Flamekeeper, Salvation Alley String Band, the Infamous Stringdusters, Railroad Earth, Sam Bush, Darol Anger, the Gibson Brothers, Haas Kowert Tice, Alison Brown, Rodney Crowell, Claire Lynch, Valerie June, the Deedle Deedle Dees, the Novel Ideas, the Duhks, the Carolina Chocolate Drops, Aoife O’Donovan, and Cricket Tell the Weather.

Sept. 20: Larkfest 2014, Lark Street, Albany. 336-LARK. www.larkstreet.org/events/larkfest.cfm

Performers

Sept. 20 & 21: The American Music Festival for the Lake, Charles R. Wood Park Festival Space, Lake George. www.festivalforthelake.com

Sat.: Robert Randolph & the Family Band, NRBQ, Paranoid Social Club, Wild Adriatic with Rich Ortiz, and the North and South Dakotas. Sun.: New Riders of the Purple Sage, the Claire Lynch Band, Rosco Bandana, the Stony Creek Band, and Girls Guns Glory.

Oct. 12: Troy Chowder Fest. downtown Troy, www.downtowntroy.org, Performers TBA

You have 0 articles 1 articles 2 articles 3 articles 4 articles 5 articles 6 articles 7 articles remaining of Daily Gazette free premium content.

You have reached your monthly premium content limit.

Continue to enjoy Daily Gazette premium content by becoming a subscriber.
Already a subscriber? Log In