<> Summer Arts Preview/Popular Music: Watch for big jams, Wussy's return | The Daily Gazette
 

Subscriber login

Music

Summer Arts Preview/Popular Music: Watch for big jams, Wussy's return

Summer Arts Preview/Popular Music: Watch for big jams, Wussy's return

Phish and Dave Matthews shows will draw big crowds, and some selected smaller shows are ones to watc
Summer Arts Preview/Popular Music: Watch for big jams, Wussy's return
Norah Jones and band will play Brewery Ommegang on July 21.

• Phish on July 1-3, and the Dave Matthews Band on July 15 and 16 at Saratoga Performing Arts Center. Big jams for big crowds at our biggest venue — where other top shows this summer include Dixie Chicks on June 11, Dead & Co. on June 21 and Steely Dan on July 10.

• Wussy on July 9 at The Low Beat. Their shows at the same cozy club in March and July of 2014 hit everybody’s best of that year lists, including the Gazette’s; and they have a great new album “Forever Sounds.” Raw rock and roll: a huge noise with a fearless heart.

• The Joe Krown Trio on July 9 at the Parish Public House. Krown plays B3 organ with formidable help: Walter “Wolfman” Washington, guitar; and Russell Batiste Jr., drums. They rock old-school New Orleans funk, blues, soul and jazz; and they really know how.

• The Tedeschi Trucks Band, Los Lobos and the North Mississippi All Stars on July 10 at the Green River Festival, July 13 at Saratoga Performing Arts Center and July 20 at Bethel Woods Center. The best rock package on the road – a soulful big band, east L.A. poets and southern-fried groove-sters, respectively — hits us three times in July.

• Norah Jones, and the Preservation Hall Jazz Band on July 21 at Brewery Ommegang. After side trips with the Little Willies and Puss N’ Boots, she’s running the show again with a new album, “Little Broken Hearts,” and new band. The Preservation Hall Jazz Band plays traditional jazz as well as anyone since Louis Armstrong.

— Gazette popular music writer Michael Hochanadel

Calendar

Ale House/the Hangar, Troy. 272-9740, www.alehousetroy.com

June 4: Super 400 (20th anniversary – Hangar)

June 10: Chandler Travis Philharmonic (Hangar)

June 11: Frog Holler (Hangar)

June 16: Lonely Heartstring Band, and Jim Gaudet and His Railroad Boys (Hangar)

June 26: Bill Kirchen (Hangar)

Bayou Café, Glenville. 384-1568, www.bayoucafe.com/glenville

June 3: Blue Line Express

June 11, July 2: Good Sir

June 17: The Road Kings

June 18, July 15, Aug. 15: Under the Den

June 25: Road Block

Bearsville Theater, Woodstock. 845-679-4406, www.bearsvilletheater.com

May 29: 8th Annual Bob Dylan Birthday Celebration

June 10: Carolyn Wonderland

June 17: Catskill Rocks – Burnell Pines, and the Grain & the Grape

June 24: Wise Old Moon, and Bryan Doyle Band

July 15: Milk Carton Kids

Aug. 20: King Yellowman & the Sagittarius Band

Bethel Woods Center for the Arts, Bethel. 800-745-3000, www.bethelwoodscenter.org

June 17: Barenaked Ladies, OMD, and Howard Jones

June 18: Daryl Hall & John Oates, and Mayer Hawthorne

June 24: Journey, the Doobie Brothers, and Dave Mason

July 9: Steely Dan, and Steve Winwood

July 14: Jason Aldean, Thomas Rhett, and A Thousand Horses

July 15: The Beach Boys, and the Temptations

July 17: Michael McDonald, and America

July 20: Tedeschi Trucks Band, Los Lobos, and the North Mississippi Allstars

July 22: Zac Brown Band, Drake White, and the Big Fire

July 24: Kidz Bop Kids

July 29: Aretha Franklin

July 30: Heart, Joan Jett & the Blackhearts, and Cheap Trick

July 31: Dion, and Ronnie Spector

Aug. 4: Toby Keith, and Brandy Clark

Aug. 5: Counting Crows, and Rob Thomas

Aug. 6: Jerry Garcia Symphonic Celebration: Warren Haynes and the Hudson Valley Philharmonic

Aug. 7: Pitbull, Prince Royce, and Farruko

Aug. 14: Darius Rucker, Dan + Shay, and Michael Ray

Aug. 20: Smokey Robinson

Aug. 28: Gavin DeGraw, Andy Grammer, and Aaron Tveit

Bogie’s, Albany. 482-4393, www.bogiesny.com

Brewery Ommegang, Cooperstown. 607-544-1800, www.ommegang.com

July 8: String Cheese Incident, and Twiddle

July 9: Ben Harper & the Innocent Criminals, and Troy

July 21: Norah Jones, and the Preservation Hall Jazz Band

July 30: The Lumineers, Rayland Baxter, and Langhorne Slim & the Law

Caffe Lena, Saratoga Springs. 583-0022, www.caffelena.org

June 3: Gaslight Tinkers, and Max Hatt/Edda Glass

June 4: Susan Trump

June 5: Fred Eaglesmith, and Tif Ginn

June 10: Jesse Terry and Abbie Gardner (Red Molly)

June 11: Driftwood

June 17: Mary Fahl

June 18: Alan Chartock & the Berkshire Ramblers

June 19: Ellis Paul (at Skidmore Dance Theater)

July 1: Ghost of Paul Revere

July 8: Heard

July 9: Ryan Montbleau

July 15: Harpeth Rising

July 16: Del Rey

July 22: Bumper Jackson

July 23: Jean Rohe and the End of the World Show

July 29: The Way Down Wanderers

Aug. 5: Slaid Cleaves

Aug. 6: Honey Dewdrops, and The Sea, The Sea

Aug. 12: Jamcrackers

Aug. 13: Banjo Jubilee

Aug. 19: Bill Staines

Aug. 20: Jonathan Edwards

Aug. 26: Quickstep, and the Ladies

Calvin Theatre, Northampton. 413-586-8686, 800-843-8425, www.iheg.com

June 11: Mary Chapin Carpenter, and Rose Cousins

June 21: Trombone Shorty & Orleans Avenue, and the Monophonics

July 16: Shawn Colvin, and Steve Earle

Club Helsinki, Hudson. 828-4800, www.helsinkihudson.com

June 5: Ruby Amanfu

June 9: Joan Shelley, and Sam Moss

June 10: Holly Miranda, and Sonya Kitchell

June 11: Tim O’Brien, and Grant Gordy

June 12: Jeffrey Foucault, and Rusty Belle

June 13: James McCartney

June 19: Dylan LeBlanc

June 23: Laney Jones & the Spirits

July 1: Simi Stone

July 15: The Skivvies

July 16: Okkervill River

July 17: Aoife O’Donovan, and Hass Kowert Tice

July 22: Songhoy Blues

July 24: Alejandro Escovedo

July 26: Shakey Graves

July 28: Those Darn Accordions

July 29: Dub Is a Weapon

July 31: Seth’s Sauerkraut Revue featuring the Caleb Klauder Band

Aug. 5: Robert Randolph & the Family Band

Aug. 13: Rich Robinson Band

Aug. 25: Donovan Frankenreiter, and Emily Duff

Sept. 3: Dave Alvin & Phil Alvin & the Guilty Ones

Cohoes Music Hall, Cohoes. 953-0630, www.thecohoesmusichall.com

Eighth Step, Schenectady. 434-1703, www.8thstep.org

June 30: Tom Russell

Aug. 15: Dougie MacLean

The Hollow Bar + Kitchen, Albany. 426-8550, www.thehollowalbany.com

June 1: Whitney

June 3: Eliot Sumner

June 4: Bear Hands

June 8: Boy and Bear

June 11: Vinnie Caruana featuring Steve Choi, Brandon Romnes and Brandon Reilly

June 12: Hippo Campus

June 16: Lewis Del Mar

June 17: Big Mean Sound Machine

June 18: Paul Green’s Rock Academy with Ed Mann (Frank Zappa tribute)

June 23: Zach Deputy

July 23: White Denim

Howlin’ on the Hudson Series (Dutch Apple Cruise), Albany. 463-0220, www.weqx.com

July 26-Aug. 23: TBA

Iron Horse, Northampton, Mass. 413-584-0610, www.iheg.com

May 29: Allman, Neville, Pitchell, Charles & King (family tributes to the Allman Brothers, Ray Charles and B.B. King)

June 1: Della Mae, and Eric Lee

June 2: Damien Jurado & the Heavy Light, and Ben Abraham

June 3: John Eddie & His Dirty Ol’ Band, and Jamie Walker & the Def Teens featuring Paul Kocharski and J.J. O’Connell

June 7: KING

June 9: Valerie June

June 11: Satinwood (Harry Chapin tribute)

June 12: Joan Osborne

June 16: Kat Wright & the Indomitable Soul Band

June 17: The Nields, and Ben Demerath

June 18: The Neilds, and Kalliope Jones

June 19: The Stray Birds, and Evie Ladin Band

June 20: The Low Anthem

June 23: Adam Ezra Group

June 24: Shemekia Copeland

June 25: Johnny A

June 25: Hendersin, Oncue, Matt Maratea, and Dylan Reese

June 26: Sarah Jarosz, and the Brother Brothers

June 28: SWMRS, and the Snaz

June 29: Peter Asher & Albert Lee

July 8: Matt Schofield

July 9: AfterFab (Beatles tributes)

July 14: Shawn Mullins

July 15: Quinn Sullivan

July 16: Chris Smither

July 19: Tinsley Ellis

July 21: Miracle Legion

July 22: Mary Fahl, and Gregory Douglass

July 29: Amy Black Band (Muscle Shoals tribute)

Aug. 4: Tylar Bryant & the Shakedown

Aug. 6: Seldom Scene

Aug. 18: Rich Robinson Band

Aug. 20: Christine Ohlman & Rebel Montez, and the Reprobate Blues Band

Aug. 26: Albert Cummings

Aug. 29: Dick Dale, and SPF-4

The Low Beat, Albany. 432-6572, www.thelowbeat.com

June 1. June 8, June 15, June 22, June 29, July 6, July 13, July 20, July 27, Aug. 3, Aug. 10, Aug. 17, Aug. 24, Aug. 31: the Deadbeats

June 3: Loveport, the Other Brothers, and Aloha Machine

June 4: The Deacons, Javier Los Dish Dogs, Kimono Dragons, and Girth Control

June 9: Real Blue Sky, Pony in the Pancake, and Hospital Corners

June 10: Ambersmoke, Bare Mattress, and Bye

June 11, July 22: The Wheel

June 17: The Magdalens

June 18: Stranger at Home

June 18: Charmboy, Tom McWatters, and Lad

June 23: Vicious Dreams, the Rigs, and Chloroform Party

June 24: Tiger Flowers, Dead Channels, Artisan, and Say Goodnight

June 30: Rad Scientist, and Miles

July 2: Motorhome, the Agency, and Long Shore

July 8: Hammer Hawk, Girth Control, and Dryer

July 9: Wussy

July 16: Summer Undercover Show (omni-tribute: local bands playing covers)

July 21: Freakwater, and Drunken Prayer

July 23: Society High, Girth Control, Savage Randys, and Lame

July 29: Two Cow Garage

Aug. 5: Sun Natives, Linear North, and King Buffalo

Mahaiwe Performing Arts Center, Great Barrington. 413-528-0100, www.mahaiwe.org

July 18: Alan Cumming “Sings Sappy Songs”

July 30: The Fab Faux “A Hard Day’s Night and more” (Beatles tribute)

Aug. 7: Kelly O’Hara

Aug. 12: David Grover & Grover’s Gang (CHILDREN/FAMILY)

Aug. 20: Buckwheat Zydeco

MASS MoCA, North Adams, Mass. 413-662-2111, www.massmoca.org

June 11: The National

June 18: Dane Zanes’ Leadbelly Project

June 25: The Suitcase Junket

July 2: Ghost Train Orchestra

July 16: The Triplets of Belleville (film with music: Benoit Charest and his Le Terrible Orchestre de Belleville)

July 13-30 Bang on a Can Summer Music Festival

Aug. 6: Mariachi Flor de Toloache

Aug. 14: Charles Bradley & His Extraordinaires

Aug. 19: Roomful of Teeth

Aug. 20: Sherlock Jr. (film with music: BQE Project)

Aug. 27: Rubblebucket

Sept. 3: Everton Blender

Mountain Park, Holyoke, Mass. 413-586-8686, www.iheg.com

Aug. 6: Get the Led Out (Led Zeppelin tribute), Live at the Fillmore (Allman Brothers tribute), and AfterFab (Beatles tribute)

Aug. 20: George Clinton & Parliament Funkadelic, and Turkuaz

NANOLA, Malta. 587-1300, www.nanolamalta.com

June 3: Joe’s Boys

June 4: EB Jeb

June 7: Ampevene

June 9: Floodwood

June 10, July 22: Dueling Pianos

June 11, July 8, Aug. 26: Manic City Radio

June 17: FM Band

June 17: Dos Amigos

June 18: Benjamin Franklin

June 21: The Deadbeats

June 23: Formula 5

June 24, July 29: Master Cylinders

June 25: Watchdog

June 30: The Wheel

July 1: Chromatropic

July 1, July 2, July 3: Mister F

July 2: Hayley Jane & the Primates

July 2: Average Bear

July 3: McLovins

July 15: Brother’s Tadpole

July 23 Audiostars

July 29: Don Hoffman

Aug. 5: The Remainders

Aug. 7, Sept. 2: Evo2

Aug. 12: Electric City Horns

Aug. 13: Jocamo

Aug. 14, Sept. 3: Funk Evolution

Aug. 19: Double Down and Hardways

Palace Theatre, Albany. 465-4663, www.palacealbany.com

June 25: KISS Army (Kiss tribute)

July 1: Chris Cornell

July 25: Lindsey Stirling

July 27: Yanni

July 29: The Purple Xperience (Prince tribute)

Aug. 5, 6, 7: Seussical The Musical

Aug. 13: The Australian Pink Floyd Show

Aug. 23: Celtic Thunder

Parish Public House, Albany. 465-0444, www.parishpublichouse

June 11: Noise Between Stations, Hasty Page, and Machete

June 18: Band of Ghosts, One Red Martian, and Girth Control

June 24: Good Time Charlies, and Painted Sol

July 1: The Big Takeover

July 9: The Joe Krown Trio

July 15: Big Sam’s Funky Nation

Parting Glass, Saratoga Springs, 583-1916, www.partingglasspub.com

June 3: Get Up Jack

June 4: Triskele

June 11: Forthlin Road

June 18: Big Medicine

June 25: John Kribs Band

Pearl Street Nightclub, Northampton, Mass. 584-7771, www.iheg.com

June 15: GZA/Genius (Wu-Tang Clan), and Heems

June 17: Polar Planet, Make the Rules, Fighting Giants, and the Classic Kids

June 27: We Were Promised Jetpacks, and Prism Tats

Aug. 27: Melvins

Proctors, Schenectady. 346-6204, www.proctors.org

June 10: Beer, Bourbon, BBQ & Bands (artists TBA)

June 14: Fidelis Care Organ Series: Andrew Krysopolski

June 17: Little River Band

June 19: Celtic Woman

July 12: A Night with Janis Joplin (tribute – at Capital Rep)

Aug. 19: Justin Friello and the Jack & Jill Orchestra (cinema and concert)

PS/21, Chatham. 392-6121, www.ps21chatham.org

July 2: Jeremy Kittel Band (11th Annual Paul Grunberg Memorial Concert)

July 9: So Percussion

July 22: Vanaver Caravan’s “Turn Turn Turn” (Pete Seeger tribute)

July 30: Howard Fishman Band

Putnam Den, Saratoga Springs. 584-8066, www.putnamden.com

June 3: Mike SB, Jaalid, Apollo, Zeo, Quale Jak, and Cody Bricks

June 17: Good Fiction

July 28: Midnight North, and the Doobie Decimal System

Saratoga Performing Arts Center, Saratoga Springs. 584-9330, 476-1000, www.spac.org

June 11: Dixie Chicks

June 15: Mumford & Sons

June 21: Dead & Co.

June 24: Miranda Lambert, Kip Moore, and the Brothers Osborne

July 1, 2, 3: Phish

July 5: Journey, the Doobie Brothers, and Dave Mason

July 10: Steely Dan

July 12: Disturbed, Breaking Benjamin, Alter Bridge, and Saint Ansonia

July 13: Tedeschi Trucks Band, Los Lobos, and North Mississippi Allstars

July 15 & 16: Dave Matthews Band

July 25: Josh Groban, and Sarah McLachlan

July 31: Luke Bryan, Little Big Town, and Dustin Lynch

Aug. 7: Snoop Doog, Wiz Khalifa, Kevin Gates, Jhene Aiko, Casey Veggies, and DJ Drama

Aug. 14: Toby Keith, and Eric Paslay

Aug. 15: Counting Crows, and Rob Thomas

Aug. 21: Goo Goo Dolls, Collective Soul, and Tribe Society

Aug. 27: Kidz Bop Kids (CHILDREN/FAMILY)

Sept. 3: Zac Brown Band, Drake White & the Big Fire

Skidmore College, Zankel Music Center, Saratoga Springs. 580-5321, www.skidmore.edu/zankel,

June 10: David Bromberg Quintet

Tanglewood, Lennox. 888-266-1200, www.tanglewood.org

June 17: Dolly Parton

June 18: Earth Wind & Fire

June 19: Brian Wilson in “Pet Sounds”

June 21: Jackson Browne

June 25: Garrison Keillor “A Prairie Home Companion”

July 1: Jerry Garcia Symphonic Celebration: Warren Haynes, guitar, with the Boston Pops Esplanade Orchestra, Keith Lockhart conductor

July 2: Bob Dylan, and Mavis Staples

July 3: James Taylor

Aug. 23: Train, and Andy Grammer

Sept. 2: The B-52s with the Boston Pops

Times Union Center, Albany. 1-800-30-EVENT, www.timesunioncenter-albany.com

June 3: Lynyrd Skynyrd, and Peter Frampton

Aug. 24: ZZ Top, and Gregg Allman

Unity Hall, Fort Plain. 993-5506, www.mohawkvalleycollective.com

June 18: Leah Shaw, Aviva Jaye, and Stone Soup

July 16: Battle of the Bands

July 30: Pat Ruddy, Leslie Kubic & the Matchstick Menagerie, the Eugene Tyler Band, and Screaming Rebel Angels

Aug. 13: Christie Belanger, Cosby Gibson & Tom Staudle, and Caitlin BinghamAug. 27: Tumbleweek Highway, Steven Albert Wood, and Aircrafting

Upstate Concert Hall, Clifton Park. 371-0012, www.upstate concerthall.com

May 31: Eagles of Death Metal

June 8: Hatebreed, Devil Driver, and Act of Defiance

June 14: The Wombats, and Coast Modern

June 15: the Red Jumpsuit Apparatus

June 22: Lucius, and Margaret Glaspy

June 23: Fitz and the Tantrums, and Finish Ticket

July 12: Terror, Power Trip, Harms Way, Angel Du$t, Fury, and Red Death

July 13: Awolnation, Death from Above, and Irontom

July 21: The Struts, and DorothyAug. 2: Motion City Sountrack, A Great Big Pile of Leaves, and Rozwell Kid

Van Dyck, Schenectady. 348-7999, www.vandycklounge.com

June 3: Stu Hamm

June 17: Carl Verheyen (Supertramp guitarist)

Vapor, Saratoga Springs. 581-5772, www.vapornightclub.com

June 3: Big Sky Country

June 4: Dread

WAMC’s The Linda, Albany 465-5233 ext. 4, www.wamcarts.org

June 17: Sarah S. Kilborne “The Lavender Blues”

July 14: Miracle Legion

July 18: Tinsley Ellis

FREE CONCERTS

Alive at Five, Albany. 434-2032, www.albanyevents.org

June 9: Dr. John & the Nite Trippers, and Jocamo

June 16: The Joy Formidable, and Good FictionJune 23: Tony! Toni! Tone!, and Tameka Amar

June 30: The Chronicles (Earth Wind & Fire tribute), and Thump Gospel (Michael Jackson tribute)

July 14: Enter the Haggis, and Hair of the Dog

July 21: Bloc Party, and Titanics

July 28: Locash, and Skeeter Creek

Aug. 4: Molly Hatchet, and Tumbleweed Highway

At the Plaza, Albany. 877-659-4477, www.empirestateplaza.org

June 15, June 29, July 6, July 13, July 20: TBAJuly 4: July 4th celebration presented by Price Chopper and Market 32: TBA

July 9: Kids Day: TBA

Aug. 6: Black Arts & Cultural Festival: TBA

Aug. 10: Food Fest

Freedom Park, Scotia. www.freedomparkscotia.org

June 22 — SIRSY

June 25 — Stockade Kids

June 26 — The Zucchini Brothers

June 29 — Scotia-Glenville Pipe Band

July 1 — Rattail Jimmy featuring Alan Payette, Fireworks

July 3 — The Legendary Characters

July 6 — The Lustre Kings

July 9 — Diva & the Dirty Boys

July 10 — Music Company Orchestra

July 13 — Screaming Orphans

July 14 — Scotia-Glenville Community Band & Jazz Band

July 16 — Where’s Alex?

July 17 — Brian Patneaude Quintet

July 20 — The Joey Thomas Big Band

July 23 — Triskele

July 24 — Maria Z & Alegria

July 27 — The Refrigerators

July 28 — Scotia-Glenville Community Band & Jazz Band

July 30 — Moriah Formica

July 31 — Hot Club of Saratoga

Aug. 3 — Grand Central Stationk

Aug. 6 — Alex Torres & His Latin Orchestra

Aug. 7 — The Wister Quartet

Aug. 10 — Funk Evolution

Aug. 13 — Betsy and the ByeGons

Aug. 14 — The Route Fifty 5

Aug. 17 — The AudioStars

Aug. 20 — Up All Night

Aug. 21 — Mia Scirocco Trio

Aug. 24 — Skeeter Creek

Aug. 27 — Black Mountain Symphony

Fridays at the Lake, Lake George. www.fridaysatthelake.com

June 24: The Georgie Wonders Orchestra, and Red Shift

July 1: The New York Players, and Rich Ortiz

July 8: The Audiostars, and the Jonathan Newell Band

July 22: The Refrigerators, and AfterFab (Beatles tribute)

July 29: Emerald City, and Tumbling Dice (Rolling Stones tribute)

Aug. 5: Grand Central Station, and Meet the Mockers

Aug. 12: Spiritual Rez, and Rich Ortiz

Aug. 26: The Funky Dawgz Brass Band, and the Jonathan Newell Band

Sept. 2: Skeeter Creek, and Red Shift

Guilderland Performing Arts Center, Guilderland. www.townofguilderland.org

June 17: Nervosity Concert (battle of high school bands)

June 23, July 14, Aug. 4: Guilderland Town Band

June 30: Big Sky Country

July 21: Hey Jude (Beatles tribute)

July 28: Bluz House Rockers

Aug. 11: New York Players

Made in the Shade of the Egg, Albany. 473-1845, www.theegg.org

June 1: The Defibrulators

June 15: Upstate Rubdown

June 22: Erin Harpe & the Delta Swingers

July 6: The Blind Spots

July 13: The Gather Rounders

July 27: Ten Strings and a Goat Skin

Aug. 3: The Dustbowl Revival

Aug. 17: Heard

Aug. 31: Bela’s Bartok

Music Haven Stage, Central Park, Schenectady. musichavenstage.org

July 10: Pape Diouf et La Génération Consciente, and Umoja African Dance & Drumming

July 17: Jerry Douglas presents The Earls of Leicester, and Jim Gaudet & the Railroad Boys

July 24: Gary Nuñez y Plena Libre

Aug. 7: DakhaBrakha, and Tavche Gravche

Aug. 14: Dervish, and Matt & Shannon Heaton (season gala/finale)

Riverlink Park, Amsterdam. www.riverlinkconcerts.com

July 2: The Revelers

July 9: Jocelyn & Chris Arndt

July 16: The Lustre Kings

July 23: Roomful of Blues

July 30: Caleb Klauder Country Band

Aug. 6: Tumbleweed Highway

Aug. 13: Alex Torres & His Latin Orchestra

Aug. 20: Mariachi Flor de Toloache

Aug. 27: Robin & Linda Williams

Rock the Block, Canal Square. Cohoes. www.cohoesldc.org

June 9: B-Street Band

June 16: The Refrigerators

June 23: Bronte Roman

June 30: E.B. Jeb

July 8: Back 40 Band

July 15: Switch Band

July 22: White Ford Bronco

July 29: Back Beat & Marc Macri

Aug. 5: All Paul Band

Aug. 12: Harmony Rocks

Aug. 19: River Junction Band

Aug. 26: Rymanowski Brothers

Rockin’ On the River, Troy. 270-4401, www.visittroy.org

June 15: Start Making Sense (Talking Heads tribute), and the Troy Music Academy All-Stars

June 22: Skeeter Creek, and Maryleigh Roohan

June 29: The So So Glos, and Stellar Young

July 6: Almost Queen (Queen tribute)

July 13: Eastbound Jesus, and the North & South Dakotas

July 20: The Felice Brothers, and the Parlor

July 27: Blues for Breakfast

Aug. 3: Caroline Rose, and Rabbit in the Rye

Upbeat on the Roof, Tang Museum. Saratoga Springs. 580-8080, www.skidmore.edu

July 1: Olivia Quillio

July 8: Dust Bowl Faeries

July 15: Decoda

July 22: Terry Gordon Quintet

July 29: Swap Baby

Aug. 5: Red Haired Strangers

Aug. 12: Hot Club of Saratoga

Aug. 19: Heavenly Echoes

Aug. 26: Random 33

Wednesday Night Concert Series, Lake George. www.lakegeorgearts.org

July 6: Driftwood

July 13: Professor Louie & the Crowmatix

July 20: The California Honeydrops

August 3: Dustbowl Revival

August 10: The Galactic Cowboy Orchestra featuring Lisi Wright

August 17: The Alex Meixner Band

August 24: Mako with the Lake George Music Festival Orchestra

August 31: Koehler & Kelly

Wiswall Park, Ballston Spa. www.ballstonspa.org

June 23: Big Fez & the Surfmatics

June 30 Ballston Spa Community Band

July 7: The North & South Dakotas

July 14: The Road Kings

July 21: Deena Chappell & the Crazy Sages

July 28: Emily Teller Music

Aug. 4: The Union Fire Co., and No. 2 Marching Band

Aug. 11: Aged in the Hills

Aug. 18: Lucky Jukebox Brigade

Aug. 25: Sirsy

FESTIVALS

May 29. Gottagetgon, Ballston Spa.

Atwater-Donnelly, and Heather Pierson Acoustic Trio. 882-6809. www.pickingandsinging.org

June 2-5. Mountain Jam, Hunter.

Beck, Wilco, the Avett Brothers, Gov’t Mule, Umphrey’s McGee, Train (Led Zeppelin tribute), Thievery Corporation, Brandi Carlile, Jason Isebell, Gary Clark Jr., Michael Franti & Spearhead, Courtney Barnett, Chris Robinson Brotherhood, Nathaniel Rateliff & the Night Sweats, Lettuce, Houndmouth, Sister Sparrow & the Dirty Birds, Nahko & Medicine for the People, the New Mastersounds, Third World, Marco Benevento & Superhuman Happiness (David Bowie tribute), Son Little, the London Souls, Cabinet, the Ballroom Thieves with the Maine Youth Rock Orchestra, And the Kids, Love Canon, Marcus King Band, Con Brio, Quilt, Darlingside, Elijah Wolf, Wild Adriatic, Jane Lee Hooker, Copious Jones, Madaila, the Suitcase Junket, Scott Sharrard, the Movement, Upstate Rubdown, Paul Green Rock Academy, Yogarama with Bari Koral, and Ratboy Jr. 628-4423 or 512-7469. www.mountainjam.com

June 10-12. Taste of Country Music Festival, Hunter.

Kid Rock, Big & Rich, the Cadillac Three, Jana Kramer, Annie Bosko, Logan Brill, Dylan Jakobsen, Kenny Chesney, Frankie Ballard, Eric Paslay, the Swon Brothers, Old Dominion, William Michael Morgan, Keith Walker, McKenna Faith, Elizabeth Lyons, Jake Owen, Gary Allan, Chris Janson, Neal McCoy, Outshyne, Adley Stump, and Jake Worthington. 628-4423. www.tasteofcountrymusicfestival.com

June 24-26. Old Songs Festival, Altamont.

Annie & the Hedonists, Barrule, Charm City Junction, Andy Cohen, Mitzie Collins, Brian Conway & John Walsh, John Dickson, the Gaslight Tinkers, Kim & Reggie Harris, Anne Hills, Joe Jencks, Ustad Shafaat Khan, Jeremy Kittle, Low Lily, Cassie & Maggie MacDonald, Jay Mankita, Moonshine Holler, Nanne & Ankie, Old World Charm School, Pete’s Posse, Claudia Schmidt & Salley Rogers with Howie Bursen, Jake Thomas, the Waxwing Four, Phil Wiggins & his Tidewater Trio, and Robin & Linda Williams. 765-2815. www.oldsongs.org

July 8-10. Green River Festival, Greenfield, Mass.

Tedeschi Trucks Band, Los Lobos, North Mississippi Allstars, Peter Wolf, NRBQ, Dustbowl Revival, Charles Neville, Ola Fresca, Campos, Dawes, Shakey Graves, Shovels & Rope, the Suffers, the Felice Brothers, Sister Sparrow & the Dirty Birds, And the Kids, the Dustbowl Revival, the Soul Rebels, Amy Helm & the Handsome Strangers, Greyhounds, Anthony D’Amato, Oh Pep!, Mr. G, Peter Mulvey & the Crumbling Beauties Present Raindogs, the Alchemystics, Lux Deluxe, Hannah & Maggie, Mariachi Flor de Toloache, Colorway, Lula Wiles, Birds of Chicago, Big Sam’s Funky Nation, Margo Price, Winterpills, Bridget Kearney & Benjamin Lazar Davis, the Railsplitters, Upstate Rubdown, Mikey Sweet, Leland Sundries, and Mal Devisa and more TBA. 413-341-3317 www.greenriverfestival.com

July 9. WGNA CountryFest 2015, Schaghticoke.

Lee Brice, Eli Young Band, Thompson Square, Granger Smith, and Charles Kelley. www.wgna.com/countryfest/

July 14-17. Grey Fox Bluegrass Festival, Oak Hill.

Dry Branch Fire Squad (host band); Bela Fleck & Chris Thile; Del (McCoury) & Dawg (David Grisman); the Earles of Leicester featuring Jerry Douglas; the Del McCoury Band; the David Grisman Bluegrass Experience; the Wood Brothers; the Steep Canyon Rangers; the Steeldrivers; the Gibson Brothers; Della Mae; the O’Connor Band featuring Mark O’Connor; Band of Ruhks; Mr. Sun; Lonely Heartstring Band; the Dustbowl Revival; the Steel Wheels; Sierra Hull; Elephant Revival; Front Country; the Stray Birds; Trout Steak Revival; Scythian; Donna the Buffalo; the Horseflies; Matuto; Mollie O’Brien & Rich Moore; Compton & Newberry; the Mike & Ruthy Band; the Railsplitters; Joe Craven & the Sometimers; Rushad Eggleston; Charm City Junction; Mile Twelve; John Kirk, Trish Miller & Quickstep; the Gather Rounders; and Jakob’s Ferry Stragglers. 315-404-5738 www.greyfoxbluegrass.com

July 15. Schenectady Summernight.

Gin Blossoms, Moriah Formica, Stockade Kids. www.downtownschenectady.org

July 21-24. Bellstock 22. East Jewett.

Eastbound Jesus, Dr. Jah and the Love Prophets, Formula 5, Mister F, the Blind Owl Band, Lord Electro, Ampevene, School Bus Yellow, the Hornitz, Black Mountain Symphony, Olivia Quillio, M.R. Poulopoulous, Let’s Be Leonard, Grassroots Rebels, the Bear Bones Project, Space Carnival, Teddy Midnight, Brian LaPoint & the Joints, Dr. Magnum, and Doug Cox Acoustic Dead. www.eventbrite.com

Aug. 5-7. Falcon Ridge Folk Festival, Hillsdale.

Tom Rush, Patty Larkin, Vance Gilbert, Heather Maloney, the Felice Brothers, the Mike & Ruthy Band, Nerissa & Katryna Nields, Annika Bennett, Annie Wenz, Beth Molaro, Brother Sun, Buddy System, Eric Schwartz & Freebo, the Falcon Ridge House Band, the Gaslight Tinkerers, Gina Forsyth, George Marshall, Grayak, Great Bear, the Green Mountain Playboys, Hoopoe, the Ivy Vine Players, Jim & Madeline Christensen, Kathryn Wedderburn, Matt Nakoa, Metropolitan Klezmer, Patti O’Brien Melita, Paul Rosenberg, Peter Mulvey, Pete’s Posse, Professor Louie & the Cromatix, Sarah Potenza, Scott Wolfson & Other Heroes, the Slambovian Circus of Dreams, SONIA (disappear fear), and the Storycrafters. www.falconridgefolk.com

View Comments
Hide Comments
0 premium 1 premium 2 premium 3 premium article articles remaining SUBSCRIBE TODAY
Thank you for reading. You have reached your 30-day premium content limit.
Continue to enjoy Daily Gazette premium content by becoming a subscriber or if you are a current print subscriber activate your online access.