<> Shen girls cap perfect league volleyball season | The Daily Gazette
 

Subscriber login

High School

Shen girls cap perfect league volleyball season

Shen girls cap perfect league volleyball season

High School Roundup
Shen girls cap perfect league volleyball season
Scotia-Glenville’s Haley Bonitatibus battles with Burnt Hills-Ballston Lake’s Cassidy Karl during Scotia's 2-0 win Monday.
Photographer: Eric Jenks/For The Daily Gazette

The Shenendehowa girls’ volleyball team completed a perfect run through the Suburban Council Monday with a three-set sweep of Shaker.

Nicole Adams had 14 kills, Mary Talty delivered 11 kills, and Hannah Feit contributed 27 assists and five digs in the Plainsmen’s 25-7, 25-18, 25-14 victory.

Charlotte Macken added 13 digs and eight service points to help Shenendehowa boost its league mark to 16-0 for the second year in a row.

Lexi Ratigan had 10 digs, and Sam Harwick had eight digs and three kills for Shaker.

Lindsey DeBonis had eight kills, Hannah Shell had five kills and five aces, and Burnt Hills-Ballston Lake capped a 14-1 SC season with a 25-14, 25-9, 25-22 win over Averill Park.

Maddy Dunigan paced the Warriors with 10 kills and six blocks.

Megan McMahon collected 16 service points, 10 assists and eight kills to lift Ballston Spa over Troy 25-17, 25-11, 25-17.

Angelina Stile served five aces for the Scotties, and Madison Amica finished with eight kills and 10 service points.

Emily Powell and Chesney Romer had eight and six kills, respectively, in Columbia’s 25-14, 25-14, 25-9 win over Colonie.

Julia Lettrick totaled 16 assists for the Blue Devils. Madison Marshall had four kills and seven digs for 
Colonie.

Guilderland got nine kills from Nicole McGrath in a 25-21, 25-18, 25-17 win over Bethlehem.

Morgan Manning had seven kills and 10 assists for Guilderland, and Peyton Legg had four kills and 10 assists.

Hannah Moore served five aces and assisted on 10 points as Fonda-Fultonville posted a 25-21, 25-14, 25-18 non-league win over Amsterdam.

Marilyn Whitcavitch had four aces and four kills for the Braves. Alyssa Kuchis had four kills for the Rams

GIRLS’ TENNIS

Defending champion Haejin Lee of Shaker will take on Mohonasen’s Loren Cuomo in the Section II championship singles match today after both notched semifinal wins.
Lee beat Olivia Fraser of Queensbury 6-0, 6-2, and Cuomo defeated Ellie Siebeneck of Saratoga Springs 6-0, 6-1. Lee outlasted Cuomo in three sets early in the season.

In the doubles semifinals, Morgan Felitte and Taylor Crain of Shaker beat Aasiyah Virjee and Katrina Setchenkov of Guilderland 6-2, 7-6, and Jenna Nimmer and Madeline Carswell of Bethlehem topped Brittany Katz and Sallie Suski of Burnt Hills-Ballston Lake 7-6, 6-2.

The singles and doubles title and consolation matches are today at 2 at Sportime in Rotterdam. While today’s finalists have already earned state tournament berths, the consolation matches will determine Section II’s third 
singles and doubles representatives.

The state tournament runs Saturday through Monday at Tri-City Tennis Club in Latham.

CROSS COUNTRY

Olivia Lazarou of Amsterdam ran away with the Foothills Council girls’ individual cross country title, while Queensbury topped Scotia-Glenville for both team championships, at Saratoga Spa State Park.

Lazarou clocked an 18:29.44 for a comfortable victory over Queensbury’s Emily Atamanchuk (18:58.68). Chris Hughes of Glens Falls was the boys’ winner in 16:00.40, and Kevin Bouyea of Queensbury ran second (16:12.86).

BOYS
Teams: Queensbury 31, Scotia-Glenville 63, South Glens Falls 94, Schuylerville 108, Broadalbin-Perth 138, Glens Falls 165, Johnstown 171, Amsterdam 194, Hudson Falls 236.
Individuals: Chris Hughes (GF), 16:00.40; Kevin Bouyea (Q), 16:12.86; Frank Triolo (SGF), 16:18.31; Brian Beyerbach (Q), 16:23.19; Cody Metcalfe (Q), 16:31.83; Nate Nagle (SGF), 16:41.55; Nathan Tabbert (SG), 16:45.72; Nick Logan (Q), 16:54.61; Kyle Ostrander (SG), 17:06.78; Trevor Dzikowicz (Amst), 17:15.07.

GIRLS
Teams: Queensbury 42, Scotia-Glenville 54, Schuylerville 86, Amsterdam 99, Broadalbin-Perth 136, South Glens Falls 141, Glens Falls 163, Johnstown 164.
Individuals: Olivia Lazarou (Amst), 18:29.44; Emily Atamanchuk (Q), 18:58.68; Juliana Geniti (SG), 19:17.12; Sunni LaBounty (Sch), 19:33.30; Katie Culliton (GF), 19:47.67; Maggie Borgos (Q), 19:59.90; Laura Meade (SG), 20:06.91; Delaney Krogh (SG), 20:10.37; Aberlyn Doin (Q), 20:15.06; Julia Sarullo (John), 20:18.73.

GIRLS’ SOCCER

Brytney Moore scored twice and assisted on a goal, and Northville beat Doane Stuart 5-0 in a Section II Class D quarterfinal game.

Jannah Coupas has a goal and three assists for Northville, and Kerrigan Groff and Jill Hadland also scored goals.

Fort Plain beat Salem 3-2 on goals by Gabby Jenks, Rhyonn Ford and Hannah Leonard.

Fort Plain and Northville will play in the second of two semifinal games Saturday at Fonda-Fultonville at 5 p.m. Fort Ann and OESJ will meet in the other semi at 3 p.m. 

View Comments
Hide Comments
0 premium 1 premium 2 premium 3 premium article articles remaining SUBSCRIBE TODAY
Thank you for reading. You have reached your 30-day premium content limit.
Continue to enjoy Daily Gazette premium content by becoming a subscriber or if you are a current print subscriber activate your online access.