Subscriber login

High School
What you need to know for 02/25/2018

State wrestling spots on the line Saturday

State wrestling spots on the line Saturday

Qualifying meet at Cool Insuring Arena
State wrestling spots on the line Saturday
Ballston Spa senior Tyler Barnes will be going after his fourth straight Section II Division I wrestling title Saturday.
Photographer: PETER R. BARBER

The Section II wrestling championships are Saturday at Cool Insuring Arena in Glens Falls, where 30 athletes in two divisions will earn automatic trips to the state tournament later this month.

Competition begins with the preliminary round at 9:45 a.m. The finals are scheduled for 7:15 p.m.

SCHEDULE

Prelminary round, 9:45 a.m. to 11:15 a.m. (eight mats). Championship quarterfinals, 11:15 a.m. to 1 p.m. (eight mats). Championship semifinals and consolation wrestlebacks, 1 p.m. to 3:30 p.m. (four mats for each). Consolation semifinals, 3:30 p.m. to 4:30 p.m. (eight mats). Consolation finals, 4:30 p.m. to 6:30 p.m. (eight mats). Awards ceremony, 6:30 p.m. to 7 p.m. Entrance of finalists, 7:15 p.m. to 7:30 p.m. Championship finals, 7:15 p.m. (two mats).

STREAKING

Reigning state champ Tyler Barnes of Ballston Spa will bring an 80-match win streak into the 170-pound Division I competition. His run began in the consolation round at the 2016 state meet. The North Carolina State-bound senior went 41-0 last season, and he is 38-0 this season.

NY CHAMPS EYE RETURN

Barnes is among a trio of Section II wrestlers who are looking to get back to state tournament where they prevailed last season. He is joined by Schuylerville senior Orion Anderson, the 2017 Division II state champ at 120 pounds  who has moved up to 126, and Maple Hill junior Trent Svingala, the 2017 106-pound Division II state champ who has moved up to 120.

Anderson became just the third repeat state champ from Section II last year.

The Section II cast also includes 2017 state Division I 145-pound runner-up Kiernan Shanahan of Shenendehowa.

SEED LEADERS

Ballston Spa and Columbia, which won its first Section II Class A title Saturday, lead Division I with three No. 1 seeds. Ballston Spa's No. 1s are Barnes (170), Jake Cook (182) and Jake Stangle (285). Columbia's No. 1s are Michael Gonyea (126), Mikey Altomer (132) and Jake Edwards (152).

Warrensburg/Bolton has three No. 1 seeds in Division II in Nolan McNeil (182), Jack Binder (220) and Gary Hill (285).

Sixteen Section II programs have at least one No. 1 seed in the two divisions.

RETURNING CHAMPIONS

Several other wrestlers will be looking to add another Section II championship to their resume, including Brock DelSignore of South Glens Falls, Gonyea of Columbia, Eoghan Sweeney of Niskayuna, Cook of Ballston Spa, Stangle of Ballston Spa, Caleb Svingala of Maple Hill, Matt LaPorte of Hoosick Falls, Dan Motta of Mechanicville, Zach Lawrence of Duanesburg, and Dillan Palaszewski of Galway.

BACK-TO-BACK?

Billal Zamani will attempt to bring another Division I 132-pound title Schenectady's way, after Deyker Edwards was best in that bracket a year ago. Zamani is the No. 2 seed behind Columbia's Altomer, an eighth-grade standout who edged the Schenectady junior 7-6 in Saturday's thrilling Class A title bout.

YOUTH OUT FRONT

Of 30 wrestlers slated to compete in Division I from 99 through 113 pounds, only one of them is a senior: 106-pound top seed Jordan Sartin of Saratoga Springs.

WHAT'S AHEAD

Champions in each weight class automatically qualify for the New York State Public High School Athletic Association tournament Feb. 23-24 at Times Union Center in Albany.

SECTION II CHAMPIONSHIP SEEDS

DIVISION I

99 — 1. Stevo Poulin (Shen); 2. Nick Palso (BS); 3. Jashon Holmes (Shak); 4. Jack Taylor (BH); 5. Nick Tempel (AP); 6. Carlos Montalvo (Amst); 7. Charlie Welcome (Colu); 8. James Calderon (Beth).

106 — 1. Ryan Sleezer (Q); 2. Austin Sill (Shak); 3. Michael Santore (Shak); 4. Griffin Biviano (Sara); 5. Luke Zink (Nisk); 6. Kaiden Laluna (Q); 7. Matthew Whelan (Nisk); 8. Justin Sisler (BH).

113 — 1. Jordan Sartin (Sara); 2. Brennen Rivas (Amst); 3. Dylan Sleezer (Q); 4. John DeConno (BH); 5. Jack Schiavo (Nisk); 6. Paulie Diegel (Schen); 7. Andrew Lee (AP); 8. Zeph Watkins (Sara).

120 — 1. Brock Delsignore (SGF); 2. Jake Deguire (Moh); 3. Eric Griskowitz (Sara); 4. Ben Catrambone (Nisk); 5. Daniel Montalvo (Amst); 6. Mike Dimonda (Shen); 7. Trevor Robbins (Q); 8. Connor Melton (SGF).

126 — 1. Michael Gonyea (Colu); 2. Sam Lidberg (BH); 3. Logan Barody (SGF); 4. Anthony Canova (Beth); 5. John Brady (Q); 6. Ryan Brothers (Colo); 7. Seamus Leavey (Shen); 8. Colby Pierson (Shak).

132 — 1. Mikey Altomer (Colu); 2. Billal Zamani (Schen); 3. Nick Rodecker (Amst); 4. Nick Pino (LSI); 5. Cody Deuel (Shen); 6. Peter Flick (AP); 7. Colden Dorfman (Guild); 8. Dan Brady (Q).

138 — 1. Thomas Minahan (Nisk); 2. Danny Jada (BH); 3. Sean Malenfant (AP); 4. Jefferson LaMountain (AA); 5. Wyatt Gorman (BS); 6. Darius Sheldon (Colu); 7. Nick Servidone (Colo); 8. Ethan Weller (SGF).

145 — 1. Kiernan Shanahan (Shen); 2. Peter Meshkov (Nisk); 3. Jim Marx (Moh); 4. Johnny Matrazzo (BH); 5. Pat Baumgras (Beth); 6. TJ Scaccia (Colu); 7. Jacob Miller (AP); 8. Will Fraser (Q).

152 — 1. Jake Edwards (Colu); 2. Andrew Fountain (AP); 3. Drew Bogdan (AA); 4. Frank Spatafora (Sara); 5. Andrew Reynolds (BS); 6. Robert Forlano (BH); 7. James Murphy (Nisk); 8. Matt Timpanaro (Shen).

160 — 1. Eoghan Sweeney (Nisk); 2. Caiden Mondore (LSI); 3. Sam Bergin (Colu); 4. Jacob McGrail (Shen); 5. Ryan DiGuiseppe (Sara); 6. Colby Harbin (BS); 7. Alex Cooper (AP); 8. Nick Papa (BH).

170 — 1. Tyler Barnes (BS); 2. Spencer Clements (Shak); 3. Liam Mooney (Colo); 4. Tyler Grupe (Guild); 5. Devin Crowe (Sara); 6. Louis Donatelli (Shen); 7. Peter Hansen (BS); 8. Eladio Montalvo (Amst).

182 — 1. Jake Cook (BS); 2. Pierce Hurd (Colu); 3. Dom Nassivera (Q); 4. Nick Joslin (Alb); 5. Vincent Daviero (BH); 6. Robert Boyer (Amst); 7. Cameron Durant (Guild); 8. Josh Bennett (Shak).

195 — 1. Nico Mattia (Q); 2. Parker Brooks (Shen); 3. Reggie Melvin (Nisk); 4. Ryan Duryea (Colu); 5. Colby Mattice (Colo); 6. Erick Haskins (AP); 7. Dylan Wolfe (LSI); 8. Marcus Barker (Colo).

220 — 1. Brant Robinson (Sara); 2. Nik Koch (AP); 3. Mike Rieken (Amst); 4. Creedence Cameron (Alb); 5. Nate Rurycz (BS); 6. Seth Guay (Q); 7. Izsiah Vyent (Shen); 8. Tyler Vido (Colo).

285 — 1. Jake Stangle (BS); 2. Paul Brown (Moh); 3. Doug Cooper (Sara); 4. Robert Cleghorn (Colu); 5. Clayton Bastiani (Guild); 6. Tyler Briggs (Colo); 7. Camrin Russell (Moh); 8. Alex Mills (AP).

DIVISION II

99 — 1. Caleb Svingala (MH); 2. Chris Petteys (HudF); 3. Tanner McKenna (W/B); 4. Cody Haig (C/FP); 5. Alex Motta (M/S); 6. John Dunham (W/H); 7. Torin Bishop (Tam); 8. Even Yerdon (B/NL).

106 — 1. Joey Scheeren (Gal); 2. Austin Delisle (RCS); 3. Peyton White (W/H); 4. Justin Kearns (FF/J); 5. Dylan Winchell (W/B); 6. Joey Merhige (MH); 7. John Freebern (Cor); 8. Omar Gomez (IC).

113 — 1. Zac Cummings (S/C); 2. Brandon Mogul (RCS); 3. Connor Lyons (W/H); 4. Gabe Fisher (HooF); 5. Brandon Grupe (Gal); 6. Jared Bentz (C/FP); 7. Marquise Johnson (FF/J); 8. Gus Spohn (CR).

120 — 1. Trent Svingala (MH); 2. Alec Richards (Cor); 3. Aidan Cullen (Greenvl); 4. Riley Retell (Tam); 5. Jacob Slovak (IC); 6. Zachary Carpenter (W/B); 7. Nick Noble (Schal); 8. Zack Haskins (Gran).

126 — 1. Orion Anderson (Schuy); 2. Austin Lints (Scho); 3. Patrick Moore (W/H); 4. Jared Kwarta (IC); 5. Eh Doh Kyi (Rens); 6. Collin Bayer (Gal); 7. Mike Fuss (HL/LG); 8. Richie Latimer (M/S).

132 — 1. Dylan Callahan (Scho); 2. Matthew LaPorte (HooF); 3. Daniel Mota (M/S); 4. Greg Hotaling (CR); 5. Trevor Winchell (W/B); 6. Nic Reese (Greenvl); 7. Logan Powers (HooF); 8. Dwayne Compton (Coh).

138 — 1. Bobby Treshock (Tam); 2. Juan Estrada (RCS); 3. Xavier Jones (Schuy); 4. Tyler Linendoll (S/C); 5. Zack Davis (W/B); 6. Deven Lampron (CR); 7. Austin Wood (CA); 8. Ian McIlhenny (Greenvl).

145 — 1. Logan Duers (HL/LG); 2. Brenden Finch (Lans); 3. Joseph Casholle (CD); 4. Nyen Williams (Cat); 5. Marlon Laing (RCS); 6. Hunter McKenna (W/B); 7. Gary Spotswood (HL/LG); 8. Owen Lyns (W/H).

152 — 1. Zack Lawrence (Duan); 2. Laine Pleickhardt (CR); 3. Rich Forbes (Cat); 4. Justin Hoffman (HL/LG); 5. Fabian Kendrick (MH); 6. David McFarland (S/C); 7. David Leon (Schal); 8. Chris Simpson (W/B).

160 — 1. Dillan Palaszewski (Gal); 2. Ethan Cooper (CR); 3. Charlie Grygas (Duan); 4. Cody York (HL/LG); 5. Joe Mancini (Greenvl); 6. Hunter Day (S/C); 7. Jake Moore (W/FA); 8. Nick Moore (HudF).

170 — 1. Rich Conte (HL/LG); 2. Dan Monthony (W/B); 3. Brendan Covey (W/FA); 4. Hunter Congdon (C/FP); 5. Tyler Goodemote (BKW/V); 6. Nate Warrington (Cor); 7. David Tomasek (Schal); 8. Nick McNulty (W/H).

182 — 1. Nolan McNeil (W/B); 2. Murray Vliet (Cat); 3. Mke Sutliff (HL/LG); 4. Hunter Weaver (W/H); 5. Hunter Edwards (CR); 6. Dylan Steenken (HudF); 7. James Rozell (W/FA); 8. James Miller (MH).

195 — 1. Devon Shader (CA); 2. Jeff Crooks (CR); 3. Chris Wilson (W/B); 4. Sterling Spoon (W/H); 5. David Regimbald (Gran); 6. Sam D'Alessandro (Gal); 7. Xavier Segura (Cat); 8. Tom Hill (HudF).

220 — 1. Jack Binder (W/B); 2. Reggie Poulin (Coh); 3. Najon Subik (FF/J); 4. Brandon Bolster (W/FA); 5. Dakota Anatriello (CA); 6. Kaleb Dingmon (GF); 7. George Hillenbrand (Cat); 8. Demetreus Todman (RCS).

285 — 1. Gary Hill (W/B); 2. Will Mitcham (HL/LG); 3. Marc Martinez (CA); 4. Craig Sawyer (HooF); 5. Brad Bugbee (Tam); 6. Chris Salvio (RCS); 7. Thomas Donovan (Schuy); 8. Spencer Dickinson (W/FA).

Reach Gazette Sportswriter Jim Schiltz at 518-395-3143, jims@dailygazette.com or @jim_schiltz on Twitter.

View Comments
Hide Comments
0 premium 1 premium 2 premium 3 premium 4 premium 5 premium article articles remaining SUBSCRIBE TODAY

You have reached your monthly premium content limit.

Continue to enjoy Daily Gazette premium content by becoming a subscriber.
Already a subscriber? Log In