<> Nominees announced for local music awards | The Daily Gazette
 

Subscriber login

Arts

Nominees announced for local music awards

Nominees announced for local music awards

The inaugural Capital Region Thomas Edison Music Awards winners will be revealed on April 14
Nominees announced for local music awards
The Gibson Brothers
Photographer: photo provided

Nominees for the inaugural Capital Region Thomas Edison Music Awards have been announced.

They are presented by The Collaborative magazine and Capital Records Live!

The winners will be announced at 6 p.m. on Sunday, April 14, at Proctors.

Nominees include 185 artists, ensembles, club owners, sound technicians, educators, journalists and photographers. 

All candidates were notified last week, and over 60 judges drawn from the region’s music industry are preparing to review materials submitted by nominees in 34 categories.

According to producers Jim Murphy (marketing and corporate development director at Proctors Collaborative and publisher of The Collaborative) and Sal Prizio (program coordinator at Proctors Collaborative), the Capital Region Thomas Edison Music Awards is “an opportunity to amplify, empower and celebrate professionals working in the area’s wide-ranging music scene.”

The April ceremony will also include two inductions into the Eddies New York Music Hall of Fame: an Artist Lifetime Achievement Award and an Arts Educator Award for Impact on the Community. A People’s Choice Award will be granted for Artist of the Year and Local Concert of the Year.

Tickets for The Capital Region Thomas Edison Music Awards, $20 advance/$25 door are available at the Box Office at Proctors, 432 State Street,

Schenectady; by phone at 518.346.6204; and online at proctors.org.

2019 Capital Region Thomas Edison Music Awards nominees

Solo Artist of the Year
The Age
Girl Blue
Sawyer Fredericks
Pink Noise
Sean Rowe

Buggy Jive

Solo or Duo Performer of the Year (Covers Category)
Alicia Bautista
Chris Dollard
Erin Harkes
Rich Ortiz
PJ Duo
Mia Scirocco

Alt/Indie Artist of the Year
Bear Grass
Blue Ranger
Girl Blue
Sean Rowe
The Sea The Sea
Wild Adriatic

Hip Hop/Rap Artist of the Year
Airline Jay
Entreband
Johnny 2 Phones
KATANI
Ohzhe
Promise the Unbreakable

Party Cover Band of the Year
The AudioStars
Funk Evolution
Garland Nelson and Soul Session
New York Players
The Refrigerators
Skeeter Creek

Jazz Artist of the Year
Michael Benedict Jazz Vibes
Teresa Broadwell Band
Cliff Brucker
Chuck Lamb
George Muscatello
Brian Patneaude Quartet

DJ of the Year
DJ Element
DJ Ketchup
DJ Siroc
DJ Tall Ass Matt
DJTGIF
DJ Trumastr

Country/Bluegrass Artist of the Year
Big Sky Country
Eastbound Jesus
Jim Gaudet and the Railroad Boys
The Gibson Brothers
Ramblin Jug Stompers
Skeeter Creek

Americana Artist of the Year
Annie and the Hedonists
The McKrells
Andrew Mirabile
The North & South Dakotas
Olivia Quillio
Red Haired Strangers

Rock/Pop Artist of the Year
The Abyssmals
The Parlor
Pony in the Pancake
The Sea The Sea
Victory Soul Orchestra
Wild Adriatic

Punk/Metal/Hard Rock Artist of the Year
Candy Ambulance
The Clay People
Drug Church
Hush
Prince Daddy & The Hyena
Sinkcharmer

Jam Band of the Year
Ampevene
The Deadbeats
Formula 5
Let’s Be Leonard
moePods
Ramblers Home

Blues Artist of the Year
Annie and the Hedonists
Mark Tolstrup
Wild Adriatic
Andrew Wheeler
Thomasina Winslow
Alana Wyld/Wyld Blu

RnB/Soul Artist of the Year
The Age
Garland Nelson
NXNES
Pink Noise
Souly Had
Victory Soul Orchestra

 Electronica Artist of the Year
Apostrophe S
Sara Ayers
Bell’s Roar
Lip Talk
Phantogram
Silica Angel

 International/World Music Artist of the Year
Taina Asili y La Banda Rebelde
Golfstrom
Jorge Gomez—Tiempo Libre
Heard
Alex Torres & His Latin Orchestra
Maria Zemantauski

Classical Artist/Ensemble of the Year
Albany Pro Musica
Albany Symphony Orchestra
Musicians of Ma’alwyck
Opera Saratoga
Saint Rose Camerata
Schenectady Symphony Orchestra

Folk/Traditional Artist of the Year
Dan Berggren
Curragh
Drank the Gold
Michael Jerling
The McKrells
Zan & The Winterfolk

Music Video of the Year
Buggy Jive—This Is Not a Pipe (for Rene Magritte)
The Clay People—Colossus
Sawyer Fredericks—Hide your Ghost
The Gibson Brothers—Everybody Hurts
Girl Blue—Dreams
Geoff Gordon—Interlude
Ohzhe—Been Busy
Wordthethirdeye—Shake Well

Album of the Year
Bear Grass—LEFT
Bell’s Roar—We Carry Us
Blue Ranger—Saving a Beauty
Elrod + MotherJudge—Cold Warrior
The Gibson Brothers—Mockingbird
Ohzhe—Godly
Mark Tolstrup—Northstar
Wild Adriatic—Feel

Record of the Year
The Age—Falling in Love is a Dangerous Thing
Buggy Jive—This Is Not a Pipe (for Rene Magritte)
The Gibson Brothers—Lay Your Body Down
Girl Blue—Lolita
Geoff Gordon—Bad Love
KATANI—Unity
The McKrells—My Big Old Broken Heart
Sean Rowe—I’ll Follow Your Trail

Outward Bound Artist of the Year
Another Michael
Don Dworkin
Hand Habits
Lip Talk
David Malachowski
Phantogram

Promoter or Presenter of the Year
Bee Sides Cassettes
Greg Bell (Guthrie Bell Productions)
Chateau Shows
Ted Etoll (Step Up Presents)
Mona Golub (Music Haven Concert Series)
Super Dark Collective

Radio DJ of the Year
Brian and Chrissy WGNA
Jimmy Barrett WAIX
Andy Gregory WEXT
Bill McCann WCDB
Jeff Morad WEQX
Chris Wienk WEXT

Concert Series of the Year
Alive at Five
Brown’s Summer Sessions
Capital Records Live!
Music Haven Concert Series
Rockin’ on the River
Super Dark Collective

Live Production Crew of the Year
824 Productions
Denis Entertainment Group
Empire Audio
High Peaks Sound
Live Sound Inc
Specialized Audio-Video Inc.

Arts Publication of the Year
The Chronicle
nippertown.com
nysmusic.com
Preview (Times Union)
The Spot 518
Ticket (Daily Gazette)

Music Journalist of the Year
Katie Cusack
Joseph Dalton
Michael Hochanadel
J Hunter
Jim Shahen
Don Wilcock

Best Venue Small (up to 350 people)
Caffeì Lena
The Hollow Bar + Kitchen
The Linda
The Low Beat
Nanola
The Strand Theatre

Best Venue Medium (350-999 people)

Cohoes Music Hall
The Egg
GE Theatre at Proctors
Jupiter Hall
Putnam Place
Van Slyck’s—Rivers Casino & Resort

Best Venue Large (1,000 people and up)
The Palace Performing Arts Center
Proctors
Saratoga Performing Arts Center
Times Union Center
Troy Savings Bank Music Hall
Upstate Concert Hall
 
Best Live Festival Large Format
Albany Riverfront Jazz Festival
Albany Tulip Festival
Jazz at the Lake: Lake George Jazz Weekend
Larkfest
Old Songs Festival of Traditional Music & Dance
Pearlpalooza

Best Live Festival Small Format
 Babe Fest
Bee Side Fest
Eastbound Throwdown
GottaGetGon Folk Festival
The Summit
Super Dark Collective Halloween Prom

Photographer of the year
Ed Conway
Stanley Johnson
Rudy Lu
Andre Pilarczyk
Shannon Straney
Kiki Vassilakis

People’s Choice Awards in three categories
(Voting will be made public for these three categories, with details to follow)
-- Artist of the Year
-- Local Concert of the Year
-- Venue of the Year
Capital Region Music Hall of Fame Winners
(To Be Announced in April)
-- Artist Lifetime Achievement
-- Arts Educator or Contributions to the Area Music Scene

View Comments
Hide Comments
0 premium 1 premium 2 premium 3 premium article articles remaining SUBSCRIBE TODAY
Thank you for reading. You have reached your 30-day premium content limit.
Continue to enjoy Daily Gazette premium content by becoming a subscriber or if you are a current print subscriber activate your online access.