<> School track: Mohonasen girls win league championship | The Daily Gazette
 

Subscriber login

Sports

School track: Mohonasen girls win league championship

School track: Mohonasen girls win league championship

Saratoga Springs, Mayfield/Northville, Albany Academy, Canajoharie also claim championships
School track: Mohonasen girls win league championship
Mohonasen won Tuesday's Colonial Council girls' track and field title.
Photographer: Peter R. Barber

The Mohonasen girls’ track and field team dominated Tuesday on its way to winning a Colonial Council championship, while Albany Academy did the same on the boys’ side.

To win the girls’ championship, Mohonasen scored 158.67 points to outpace second-place Holy Names’ 79.33. Mohonasen freshman Zionna Perez-Tucker won the 200, plus contributed to winning 400 and 1,600 relays. Other individual winners for Mohonasen were junior Emma Sinisgalli (1,500), sophomore Kate Sherman (3,000), freshman Loren Cuomo (2,000 steeplechase) and senior Lena Calkins (pole vault). Ichabod Crane senior Ama Boham won the 100, 100 hurdles and 400 hurdles, while Cobleskill-Richmondville senior Emma Haag won both the shot put and discus throw.

In its boys’ team victory, Albany Academy received wins from junior Ahmad Praileau in the long jump and 110 hurdles. For second-place Mohonasen, senior Kaleb Fretto earned wins in the 100 and 200, and helped the Mighty Warriors to a win in the 400 relay.

The Colonial Council championships took place at Mohonasen.

MAYFIELD/NORTHVILLE, CANAJOHARIE CLAIM TITLES

Sophomore Madison Relyea and senior Taryn LaFontaine led the Mayfield/Northville girls’ team to a Western Athletic Conference championship with 138 points to beat second-place Fonda-Fultonville’s 92, while junior Marcus Johnson starred for the victorious Canajoharie boys’ squad that scored 136.33 points to outdo Fonda’s 126.

Relyea won the 800 and 1,500 as an individual, plus contributed to wins in the 1,600 and 3,200 relays to lead the Mayfield/Northville girls’ team. LaFontaine joined Relyea on those winning relays, and also won the 400. Other winners of multiple individuals girls’ events were Fonda senior Emilia Vardai-Davidson (400 hurdles, long jump) and Notre Dame-Bishop Gibbons senior Areyanna Crumble (200, 100 hurdles).

For the Canajoharie boys’ team, Johnson won the long jump, triple jump, 400 hurdles and was a member of the school’s winning 1,600 relay. Also with multiple individual wins were ND-BG senior Nelon Priest (100, 200) and Galway junior Holden Decker (800, 1,600).

The WAC Championships took place at Fonda.

BLUE STREAKS WIN BOYS’ CHAMPIONSHIP

At the Suburban Council boys’ championships, Saratoga Springs scored 77 points to claim the team title. Shenendehowa finished in second place with 66 points, while Columbia took third with 63.

Saratoga Springs’ lone individual winner was junior Kirk Francis in the long jump. The event’s lone competitor to win multiple events was Averill Park senior James Cocca who won the shot put and discus throw.

The Suburban Council boys’ championships took place at Troy, while the girls’ championships take place Wednesday at Burnt Hills.

COLONIAL COUNCIL CHAMPIONSHIPS

BOYS

Teams

Albany Academy 175, Mohonasen 120, Ichabod Crane 104, Ravena 58, LaSalle 39, Schalmont 27, Cobleskill-Richmondville 26, Voorheesville 15, Lansingburgh 13, Catholic Central 9, Cohoes 8, Watervliet 3.

Individuals/relays

100 — Fretto (Mohon) 11.39; 200 — Fretto (Mohon) 22.93; 400 — Brown (IC) 52.50; 800 — Ensslin (Voor) 1:56.45; 1,600 — Graziano (AA) 4:38.68; 3,200 — Hayes (LSI) 9:47.81; 110H — Praileau (AA) 15.26; 400H — Boham (IC) 1:00.78; 400 relay — Mohonasen (Shaw, Gershon, Pincher, Fretto) 45.12; 1,600 relay — Ichabod Crane (McGuirk, Warner, Cavagnaro, Brown) 3:37.14; 3,200 relay — Schalmont (A. Beltran, Gemmett, F. Beltran, Wilson) 8:31.68; 3,000 steeplechase — Haworth (AA) 10:27.62; High jump — Harris (Mohon) 6-0; Long jump — Praileau (AA) 20-11; Triple jump — Campito (AA) 39-7.5; Discus throw — Woodward (Mohon) 119-2; Shot put — Allah (Mohon) 42-10; Pole vault — Racey (RCS) 14-0; Pentathlon — Waddingham (RCS) 2,355.

GIRLS

Teams

Mohonasen 158.67, Holy Names 79.33, Ichabod Crane 61, Cobleskill-Richmondville 61, Ravena 52, Cohoes 44, Albany Academy 37, Catholic Central 34, Lansingburgh 18, Voorheesville 17, Schalmont 9, Watervliet 5.

Individuals/relays

100 — Boham (IC) 12.67; 200 — Perez-Tucker (Mohon) 27.08; 400 — Bell (HN) 1:01.14; 800 — Vogel (HN) 2:23.26; 1,500 — Sinisgalli (Mohon) 5:11.47; 3,000 — Sherman (Mohon) 10:52.55; 100H — Boham (IC) 15.08; 400H — Boham (IC) 1:10.23; 400 relay — Mohonasen (Perez-Tucker, Racana, Shaw, Costanzo) 52.40; 1,600 relay — Mohonasen (Perez-Tucker, Sinisgalli, Caldwell, Shaw) 4:19.91; 3,200 relay — Ichabod Crane (Wall, Oligny-Leggett, Slade, Dolge) 10:08.70; 2,000 steeplechase — Cuomo (Mohon) 7:50.19; High jump — Juste (AA) 4-8; Long jump — Chamberlain (CR) 17-0.25; Triple jump — Paul (HN) 34-8.25; Discus throw — Haag (CR) 101-11; Shot put — Haag (CR) 33-4.5; Pole vault — Calkins (Mohon) 10-06; Pentathlon — Mattfeld (CCHS) 1,808.

WESTERN ATHLETIC CONFERENCE CHAMPIONSHIPS

BOYS

Teams

Canajoharie 136.33, Fonda 126, Fort Plain/OESJ 76.33, Mayfield/Northville 73, Galway 48, Schoharie 45, ND-BG 42, B-K-W 21.3, Duanesburg 14, Middleburgh 4.

Individuals/relays

100 — Priest (ND-BG), 11.62; 200 — Priest (ND-BG), 24.25; 400 — Leach (May), 53.37; 800 — Decker (Gal), 2:05.55; 1,600 — Decker (Gal), 4:37.07; 3,200 — Viscosi (F-F), 10:47.63; 110H — Nare (Can), 16.44; 400H — Johnson (Can), 57.21; 400 relay — ND-BG (N/A), 46.83; 1,600 relay — Canajoharie (Ferrara, Nare, Johnson, Sydow), 3:41.14; 3,200 relay — Fonda (Booth, Cline, Hanson, Viscosi), 9:09.97; 3,000 steeplechase — Meunier (Can), 11:33.22; High jump — Lehr (May), 5-10; Long jump — Johnson (Can), 19-4.5; Triple jump — Johnson (Can), 40-11.25; Discus throw — Saltsman (F-F), 139-9; Shot put — Damato (Dua), 45-2; Pole vault — Bumpus (May), 11-6; Pentathlon — Valachovic (F-F), 1,885.

GIRLS

Teams

Mayfield/Northville 138, Fonda 92, Galway 81, Duanesburg 62, B-K-W 51, Canajoharie 45.5, Schoharie 45, ND-BG, 38.5, Fort Plain/OESJ 30, Middleburgh 6.

Individuals/relays

100 — Ernst (Gal), 13.83; 200 — Crumble (ND-BG), 28.04; 400 — T. LaFontaine (May), 1:02.25; 800 — Relyea (May), 2:30.19; 1,500 — Relyea (May), 5:02.72; 3,000 — Atanasove (Dua), 11:21.97; 100H — Crumble (ND-BG), 15.28; 400H — Vardai-Davidson (F-F), 1:17.57; 400 relay — Mayfield (Piehuta, Wilbur, VanHeusen, Myers), 55.83; 1,600 relay — Mayfield (D. LaFontaine, T. LaFontaine, Relyea, Bace), 4:32.24; 3,200 relay — Mayfield (Relyea, T. LaFontaine, D. LaFontaine, Williams), 10:55.90; 2,000 steeplechase — Puzulis (B-K-W), 8:15.96; High jump — Wnuk (Gal), 4-10; Long jump — Vardai-Davidson (F-F), 15-3.25; Triple jump — Myers (May), 32-4.5; Discus throw — Mengel (B-K-W), 89-0; Shot put — Bishop (Gal), 32-0.5; Pole vault — Schaeffer (Dua), 9-9; Pentathlon — Capparello (F-F), 1,512.

SUBURBAN COUNCIL BOYS’ CHAMPIONSHIPS

Teams

Saratoga Springs 77, Shenendehowa 66, Columbia 63, Burnt Hills 54, Shaker 51.66, Colonie 51, Averill Park 50, Guilderland 38, Bethlehem 35, Ballston Spa 29, Schenectady 28.33, Niskayuna 18, Albany 12, Troy 11.5, CBA 1.5.

Individuals/relays

100 — Leigh (Troy), 11.13; 200 — Davis (Sche), 22.49; 400 — Anderson (Sche), 51.77; 800 — Gobel (BHBL), 1:56.19; 1,600 — Soldevere (Guild), 4:17.18; 3,200 — Cavaliere (Beth), 9:20.18; 110H — Hubbard (Colo), 15:32; 400H — Hansen (BSpa), 57.05; 400 relay — Colonie (Kemp, Young, Hubbard, Hermance), 42.92; 1,600 relay — Guilderland (Igweike, Nieves, Tindale, Soldevere), 3:26.18; 3,200 relay — Shenendehowa (Hislop, N. Hickey, Schaepkens, A. Hickey), 7:52.33; 3,000 steeplechase — Anderson (BSpa), 9:59.20; High jump — Zwanka (Colu), 6-1; Long jump — Francis (Sara), 22-6.75; Triple jump — Weinstein (Colu), 45-0.75; Discus throw — Cocca (AP), 153-6; Shot put — Cocca (AP), 48-2; Pole vault — Sleasman (Shak), 13-6; Pentathlon — Koehler (Shak), 2,696.

View Comments
Hide Comments
0 premium 1 premium 2 premium 3 premium article articles remaining SUBSCRIBE TODAY
Thank you for reading. You have reached your 30-day premium content limit.
Continue to enjoy Daily Gazette premium content by becoming a subscriber or if you are a current print subscriber activate your online access.