<> Saratoga girls, Burnt Hills boys win federation titles | The Daily Gazette
 

Subscriber login

Sports

Saratoga girls, Burnt Hills boys win federation titles

Saratoga girls, Burnt Hills boys win federation titles

Kurto finishes third for Blue Streaks, Allison is second for Spartans
Saratoga girls, Burnt Hills boys win federation titles
Left to right, Burnt Hills' Matt Rounds, Will Marchant, Ryan Allison, Dante Ubriaco and Kevin Board.
Photographer: Marc Schultz

Even after a two-year delay, the Burnt Hills-Ballston Lake boys and Saratoga Springs girls picked up right where they left off on Saturday.

They won team championships at the New York State Federation Cross Country Championships in 2017, then weren’t able to defend their titles last year when the meet was canceled due to a snowstorm.

They were back on familiar ground Saturday, as the Blue Streaks dominated for the team championship at Bowdoin State Park in Wappingers Falls, and the Spartans won the boys’ championship by outscoring Mount Academy 151-172.

Sophomore Ryan Allison finished second for Burnt Hills in 16:16.6 for the 5k course, and Saratoga was led by sophomore Ella Kurto, third in 18:18.8 behind a typically stellar performance by North Rockland’s Katelyn Tuohy (17:02.5).

Allison was second to Pittsford Mendon’s Sam Lawler (15:57.2).

Also scoring for the Spartans were Kevin Board (16:51.7), Will Marchant (16:53.1), Matthew Rounds (17:16.5) and Dante Ubriaco (17:26.3).

Other top-20 overall finishers from Section II were Guilderland’s Sean O’Brien in fifth (16:25.2) and Saratoga’s Ryan Bush in 19th (16:40.6), with Shaker’s Francisco Mendonca in 21st (16:41.0).

Guilderland was fourth in the team standings.

The Saratoga girls put five runners in the top 18 overall and finished with 36 points to 157 for North Rockland.

After Kurto, McKinley Wheeler ran 18:50.8, followed by Sheridan Wheeler (19:00.3), McKenzie Hart (19:09.6) and Anya Belisle (19:12.2).

Other top-20 Section II runners were Shaker’s Leonni Griffin (18:55.9) and Tori Mariano (18:58.1), Shenendehowa’s Jada Dennis (18:58.8) and Bethlehem’s Rylee Davis (19:05.4).

Mohonasen’s Kate Sherman finished 23rd overall in 19:23.7.

Shen (fourth), Bethlehem (fifth), Shaker (sixth) and Niskayuna (eighth) finished near the top of the team standings.

View Comments
Hide Comments
0 premium 1 premium 2 premium 3 premium article articles remaining SUBSCRIBE TODAY
Thank you for reading. You have reached your 30-day premium content limit.
Continue to enjoy Daily Gazette premium content by becoming a subscriber or if you are a current print subscriber activate your online access.