<> High schools: Broadalbin-Perth girls' basketball wins in OT | The Daily Gazette
 

Subscriber login

Sports

High schools: Broadalbin-Perth girls' basketball wins in OT

High schools: Broadalbin-Perth girls' basketball wins in OT

High schools: Broadalbin-Perth girls' basketball wins in OT

Makenzie Smith scored 26 points, leading Broadalbin-Perth in a 61-58 overtime win over Glens Falls in Foothills Council girls’ basketball play Monday. Lexi Cutter finished with 26 points to lead Glens Falls.

Anna Lee led three players in double figures with 18 points, pacing Johnstown in a 60-44 win over Scotia-Glenville. Johnstown also got 12 points from Jaden Wilson and 11 from Abby Vandewalker. Jazmyne Corker scored a game-high 19 points for Scotia-Glenville.

Sydney Hart scored a game-high 22 points in South Glens Falls’ 62-24 win over Schuylerville, which was led by Eliza Barton’s seven points.

In Western Athletic Conference play, Lindsey Hampton scored 23 points in Mayfield’s 53-25 win over OESJ. Cloey Dopp added 13 points for Mayfield, while Rebecca Trumble scored seven to lead OESJ.

Berne-Knox-Westerlo got 19 points from Taylor Meacham, 18 from Alexis Wright and 17 from Grace Tymchyn in a 64-33 win over Middleburgh. Makenzie Terrell led Middleburgh with nine points.

In WAC boys’ basketball, Zeke Pulliam’s 31 points powered B-K-W in an 89-55 win over Middleburgh. Andrew Johns scored 19 to lead Middleburgh.

GIRLS’ BASKETBALL

FOOTHILLS COUNCIL

BROADALBIN-PERTH 61, GLENS FALLS 58 (OT)

Broadalbin-Perth    16 9 12 11 13—61

Glens Falls    11 12 8 17 10—58

Broadalbin-Perth scoring: Bollart 1-1-3, Goebel 2-1-6, Grainer 5-4-14, Iannotti 1-14, Palmateer 2-0-4, Smith 10-5-26, Tomlinson 2-0-4. Glens Falls scoring: Bordeaux 3-6-12, Cutter 7-8-26, Endieveri 1-0-2, Girard 4-0-10, Hill 1-2-4, McTiernan 1-0-2, Williams 1-0-2. Scoring totals: Broadalbin-Perth 23-12-61, Glens Falls 18-16-58.

JOHNSTOWN 60, SCOTIA-GLENVILLE 44

Scotia    9  20   9  6—44

Johnstown    11 16 15 18—60

Scotia scoring: Geniti 3-0-6, Corker 7-5-19, Nichter 3-0-7, Crounse 1-0-2, Charnews 2-4-8, Paszkiewicz 1-0-2. Johnstown scoring: Lee 6-4-18, Pratt 4-0-9, Sasako 1-1-3, Vandewalker 4-2-11, Wilson 5-2-12, Chest 3-1-7. Scoring totals: Scotia 17-9-44, Johnstown 23-10-60.

QUEENSBURY 62, HUDSON FALLS 25

Hudson Falls    2  0 10 13—25

Queensbury    20 19 11 12—62

Hudson Falls scoring: Phillips 1-1-5, Barton 0-1-1, Horrigan 1-1-3, Osterhaudt 0-1-1, Inglee 4-0-9, Brewer 0-2-2, Hutchinson 2-0-4. Queensbury scoring: O’Connor 3-1-8, Doin 7-2-18, Murray 0-1-1, Hunt 4-2-10, Nassivera 1-0-2, Pepe 1-0-2, Duffy 5-0-10, Ross 2-1-7, Zehr 1-2-4. Scoring totals: Hudson Falls 9-5-25, Queensbury 24-9-62.

SOUTH GLENS FALLS 62, SCHUYLERVILLE 24

South Glens Falls    13 14 15 20—62

Schuylerville    4  2  5 13—24

South Glens Falls scoring: Hai. Breen 0-1-1, Han. Breen 3-0-8, Davis 1-1-3, Hart 9-3-22, Jangeson 2-0-4, Lanfear 2-0-4, McDonough 1-2-4, Rafferty 3-0-7, Roberge 4-1-9. Schuylerville scoring: Barton 2-3-7, Buff 0-1-1, Haviland 2-0-4, King 1-1-3, Koval 3-0-6, Tavares 1-0-3. Scoring totals: South Glens Falls 25-8-62, Schuylerville 9-5-24.

WESTERN ATHLETIC CONFERENCE

MAYFIELD 53, OESJ 25

OESJ    8 8 5 4—25

Mayfield    9 19 17 8—53

OESJ scoring: A. Eggleston 1-0-2, Klock 1-2-4, S. Eggleston 1-0-2, Trubmle 2-3-7, Harmon 3-0-6, Shelmandine 1-2-4. Mayfield scoring: Iannuzzi 1-0-2, Dopp 5-0-13, Hampton 9-3-23, Meca 2-3-8, Capano 1-0-2, K. Agerter 1-1-3, Powers 1-0-2. Scoring totals: OESJ 9-7-25, Mayfield 20-7-53.

B-K-W 64, MIDDLEBURGH 33

Middleburgh    10 12  5  6—33

B-K-W    16 6 16 26—64

Middleburgh scoring: Palmatier 2-1-6, Wayman 2-3-8, Schafroth 1-0-3, Haemerie 0-1-1, Terrell 3-1-9, Gasner 2-2-6. B-K-W scoring: Tymchyn 8-1-17, Meacham 9-0-18, Wright 8-2-18, Smith 4-0-8, Daguillo 1-0-2. Scoring totals: Middleburgh 10-8-33, B-K-W 30-3-64.

BOYS’ BASKETBALL

WESTERN ATHLETIC CONFERENCE

B-K-W 89, MIDDLEBURGH 55

B-K-W    25 22 21 21—89

Middleburgh    17  9 13 16—53

B-K-W scoring: Edwards 4-0-10, Lefkaditis 2-1-5, Pulliam 11-5-31, Fazzone 1-0-3, Mosbey 1-0-3, Brink 4-2-12, Toomy 2-0-4, Insero 5-0-14, Detlefsen 1-1-3, Heitzman 1-0-2, Sperry 1-0-2. Middleburgh scoring: Wood 3-0-8, Johns 7-2-19, Adams 2-0-4, Henry 4-2-11, Olsen 3-5-13. Scoring totals: B-K-W 33-9-89, Middleburgh 19-9-55

BOYS’ SWIMMING

FOOTHILLS COUNCIL

GLOVERSVILLE/MAYFIELD 99, HUDSON FALLS/SOUTH GLENS FALLS 67

200 medley relay: Lo. Oathout, Lu. Oathout, Lomanto, Payne (G/M), 1:57.14. 200 freestyle: Dillenback (G/M), 1:50.01. 200 individual medley: Lo. Oathout (G/M), 2:34.35. 50 freestyle: Smouse (G/M), 25.23. Diving: Burke (G/M), 203.80. 100 butterfly: Lomanto (G/M), 1:01.40. 100 freestyle: Smouse (G/M), 58.57. 500 freestyle: Payne (G/M), 6:02.14. 200 freestyle relay: Smouse, Lomanto, Sweeney, Dillenback (G/M), 1:39.77. 100 backstroke: Humphries (HF/SGF), 1:14.22. 100 breaststroke: Willis (HF/SGF), 1:13.14. 400 freestyle relay: Bain, Ramos, Brayton, Shaw (HF/SGF), 4:32.20.

AMSTERDAM 68, FONDA-JOHNSTOWN 58

200 medley relay: Sarabia, Slovack, DeLisa, VanWie (A), 1:59.20. 200 freestyle: Sarabia (A), 2:16.70. 200 individual medley: Slovack (A), 2:27.48. 50 freestyle: DeLisa (A), 26.37. 100 butterfly: DeLisa (A), 1:03.92. 100 freestyle: VanWie (A), 59.92. 500 freestyle: Sarabia (A), 6:04.02. 200 freestyle relay: Slovack, DeLisa, Sarabia, VanWie (A), 1:53.46. 100 backstroke: Nawrot (F/J), 1:07.77. 100 breaststroke: Elston (F/J), 1:19.06. 400 freestyle relay: Bramer, Angus, Nawrot, Rizzo (F/J), 4::29.79.

BOYS’ BOWLING

SUBURBAN COUNCIL

SHAKER 27, ALBANY 5

S (3,609) — Peregrim 656. A (2,975) — Arasim 632.

COLUMBIA 19, SARATOGA SPRINGS 13

C (3,739) — Bogholtz 279-729. SS (3,650) — Gagne 238-644.

FOOTHILLS COUNCIL

SCHUYLERVILLE 3,BROADALBIN-PERTH 1

S (3,106) — Steele 218-613, Corlew 198-555. BP (3,029) — Filmer 222-600, Graham 210-538.

GLENS FALLS 3, SCOTIA-GLENVILLE 1

GF (3,352) — Smith 268-708, Derrick 234-548. SG (3,245) — Under 235-672, Adams 221-623.

WESTERN ATHLETIC CONFERENCE

NOTRE DAME-BISHOP GIBBONS 4,BERNE-KNOX-WESTERLO 0

NDBG (2,749) — Belcher 246-714, Gosh 234-575. BKW (2,110) — Morseman 224-562, Feliciano 429.

CANAJOHARIE 4, MAYFIELD 0

C (2,466) — Mereness 223-620, Montayne 192-507. M (2,272) — Van Nostrand 201-493, Jackson 161-460.

COLONIAL COUNCIL

COHOES 24, LASALLE 8

C (3,191) — Surprenant 247-678, Stratton 236-628. L (2,915) — Bombard 189-552, Franco 208-537.

GIRLS’ BOWLING

SUBURBAN COUNCIL

COLONIE 21, SCHENECTADY 11

C (3,133) — Fruiterman 279-711. S (2,998) — Kara Beehm 218-590, Katie Polomaine 228-565.

COLUMBIA 29,SARATOGA SPRINGS 3

C (3,042) — Hart 194-568. SS (2,584) — Arnold 198-474.

BETHLEHEM 26, BALLSTON SPA 6

BETH (3,140) — Robbins 224-585. BS (2,911) — Russell 207-549.

COLONIAL COUNCIL

SCHALMONT 28, MECHANICVILLE 4

S (2,824) — Mastrianni 233-557, Phillips 215-554. M (2,335) — Masterson 206-481, Bub 169-429.

LANSINGBURGH 27, RAVENA-COEYMANS-SELKIRK 5

L (2,639) — Morris 206-590, Bristol 189-540. RCS (2,377) — McCoy 203-535, Gallagher 200-457.

WESTERN ATHLETIC CONFERENCE

CANAJOHARIE 4, MAYFIELD 0

C (2,054) — Hoffman 177-438, Bates 165-429. M (1,721) — Devon 169-456, Dillon 161-420.

View Comments
Hide Comments
0 premium 1 premium 2 premium 3 premium article articles remaining SUBSCRIBE TODAY
Thank you for reading. You have reached your 30-day premium content limit.
Continue to enjoy Daily Gazette premium content by becoming a subscriber or if you are a current print subscriber activate your online access.