<> Schalmont's D'Ambrosio wins 55M title at state indoor track meet | The Daily Gazette
 

Subscriber login

Sports

Schalmont's D'Ambrosio wins 55M title at state indoor track meet

Schalmont's D'Ambrosio wins 55M title at state indoor track meet

Senior wins race in 6.95 seconds; Shen girls' relay team also wins state championship
Schalmont's D'Ambrosio wins 55M title at state indoor track meet
Schalmont senior Mia D’Ambrosio won the 55-meter at the state indoor track championships Saturday.
Photographer: NYSPHSSA photo via Twiiter

STATEN ISLAND — Schalmont senior Mia D’Ambrosio is a state champion.

D’Ambrosio won the 55-meter dash at the NYSPHSAA indoor track championships Saturday at Ocean Breeze Athletic Complex. Her winning time was 6.95 seconds.

The Shenendehowa 4x800 relay team of Amanda Curtis, Jada Dennis, Jade Dennis and Kara Sinnott placed first in 9:05.27. Saratoga Springs finished seventh in 9:29.95.

Olivia Chamberlain of Cobleskill-Richmondville came in second in the long jump with a leap of 18-2. 

Three Section II girls finished in the top 10 in the 3,000 run. Saratoga Springs had two top-10 finishers: Ella Kurto was second in 9:34.61, and Sheridan Wheeler placed sixth in 9:56.93. Ballston Spa’s Faith DeMars came in fifth in 9:48.62.
DeMars finished fifth in the 1,500 in 4:38.67. Shaker’s Toni Mariano placed 10th in 4:44.18.

In the shot put, Madeleine Duchaussee of Saratoga Springs placed second with a toss of 41-11. Shenendehowa’s Celia Ralph finished ninth with a throw of 38-1 1/4.

In the 55 hurdles, Schalmont’s Natalia Sawyer came in third in 8.23 seconds.

Saratoga Springs’ Mackenzie Hart ran a time of 2:54.20 in the 1,000 and finished fifth.

Jada Dennis of Shenendehowa came in fifth in the 600 in 1:35.87.

In the high jump, Saratoga Springs’ Anna Evans was fifth (35-4), and Burnt Hills-Ballston Lake’s Mia Belanger was sixth (35-3).

Paige Brinsko of Stillwater was sixth in the pole vault at 11-0. Shaker’s Julissa Forde was 10th in the triple jump with a leap of 37-3 1/4.

The Section II medley team of Mia Paolino, Gabby Karins, Leonni Griffin and Isabel Vogel placed fourth in 10:26.29.

South Glens Falls’ Lea Richard finished ninth in the weight throw with a toss of 46-2 1/4.

On the boys’ side, Shane Racey of Ravena-Coeymans-Selkirk captured the pole vault at 15-9, and set a meet record by going 16-2. He made three attempts at 16-8, but missed. Bethlehem’s Matt Levaslmi finished eighth with a jump of 14 feet.

Shenendehowa’s Scott Dochart finished fourth in the weight throw with a toss of 65-5 1/4.

Dylan Zinsley of Shenendehowa had a leap of 44-10 3/4 to finish eighth in the triple jump.

In the 55 hurdles, Ahmad Praileau of Albany Academy ran a time of 7.77 seconds and finished sixth.

In the 1,600 run, La Salle’s Gitch Hayes placed seventh in 4:20.20, and Will Marchant of Burnt Hills-Ballston Lake was 10th in 4:24.24. Sean O’Brien of Guilderland was fourth in the 3,200 in 9:18.22.

Scotia-Glenville’s Josh Jeffers was fourth in the 600 in 1:21.85.

Three Section II boys were top-10 finishers in the shot put. Tino Mancini of Broadalbin-Perth was fourth with a throw of 53-1 1/2, Shendehowa’s Zachary Trump was eighth (50-1 3/4) and Shaker’s Thomas Burek finished 10th (47-10).

The Section II medley team of Will Cusato, Nate Rodriguez, Michael Hazaz and Brady Tooker finished third in 8:57.04.

Boys’ swimming

HENKEL WINS 100 BUTTERFLY

EAST MEADOW — Albany Academy junior Bryce Henkel set a Section II record in winning the 100-yard butterfly at the state swimming and diving championship meet at Nassau County Aquatic Center.

The Voorheesville resident clocked an All-American consideration time of  49.43 to better the Section II 100 fly record of 49.55 set by Michael Dugan of Mohonasen/Schalmont in 2010.

Henkel was not only best among New York State Public High School Athletic Association swimmers, but among the federation swimmers (all state organizations), as well.

Henkel also swam an All-American consideration 1:40.14 in the 200 freestyle to place second (NYSPHSAA) and third (federation), respectively.

The Cadets’ Ian Young, Brayden Henkel, Bryce Henkel and Silas Strich placed second (NYSPHSAA) and fourth (federation), respectively, in the 200 medley relay with a 1:36.03. Bethlehem’s Jason Wu, Max Kaback, John Janeski and Joey Chiarella went 1:26.56 to win the NYSPHSAA 200 free relay (fourth federation).

TJ Bearor of Queensbury was second in the NYSPHSAA 50 free (third federation) with a 20.99, and third in the NYSPHSAA 100 free (fourth federation) with a 46.47.

Hockey

BETHLEHEM 1, SUFFERN 0 (OT)

SCHENECTADY — Jonathan Thibodeau scored in overtime as Bethlehem advanced to the state semifinals next weekend in Buffalo by beating Suffern, the top-ranked team in the state, at Messa Rink.

Cheerleading

MOHONASEN FIFTH

ROCHESTER — The Mohonasen girls’ cheerleading squad finished in the Division 2 small school state championships at RIT. It scored 79.23 points.

Maryvale won with 83.28 points, followed by Plainedge (82.7), Eastchester (80.23) and Avon (79.75).

View Comments
Hide Comments
0 premium 1 premium 2 premium 3 premium article articles remaining SUBSCRIBE TODAY
Thank you for reading. You have reached your 30-day premium content limit.
Continue to enjoy Daily Gazette premium content by becoming a subscriber or if you are a current print subscriber activate your online access.