<> Amsterdam football will be on barnstorming tour | The Daily Gazette
 

Subscriber login

Sports

Amsterdam football will be on barnstorming tour

Amsterdam football will be on barnstorming tour

Rams' home field going through renovations
Amsterdam football will be on barnstorming tour
New Amsterdam High School football John Homich.
Photographer: Peter R. Barber

John Homich’s first season as the varsity football coach at Amsterdam will kick off with a local rivalry, but the Rugged Rams are gearing up for a barnstorming 2020 season with renovations at Lynch Literacy Academy making Amsterdam’s home field unavailable throughout the fall.

The Section II football committee distributed its 2020 schedule to coaches and athletic directors Monday. The season is set to open the weekend of Sept. 11-12, with Amsterdam taking on Broadalbin-Perth.

The opener is one of three listed “home” games for the Rugged Rams this season, but the construction project at Lynch — which includes replacing the turf field, adding bleachers to the concrete seating structure and building a new concession and bathroom facility — will force Amsterdam to find alternate sites.

For the Broadalbin-Perth game, that likely means a simple trip down Midline Road to play the opener at Patriot Field.

“We’re waiting to see where we’ll be playing our home games, but I imagine the Broadalbin-Perth game will be played at B-P,” Homich said. “It’s nice to have a little local rivalry.”

“I think it’s going to be at our place,” Broadalbin-Perth coach Jim Pelneau said. “Our [athletic directors] have been talking, and we’re probably just going to play it at our place because it sounds like they’re not going to have a field in time.”

The two other scheduled home dates for Amsterdam, which is coming off a 5-4 season in 2019, are Week 5 against Troy and Week 6 against La Salle Institute.

After facing Broadalbin-Perth to start the season, Amsterdam will visit Albany in Week 2. The Falcons are once again dropping down to play a Class A schedule and are not eligible for the Section II postseason.

The Rams open their Class A Capital Division schedule in Week 3 at Niskayuna, which drops down from Class AA this season as part of a major change in alignment following a change in classification numbers for 2020. Class A has dropped from 14 teams in 2019 to 12 in 2020, with Columbia moving up to Class AA and both Gloversville and Green Tech dropping to Class B.

After facing Niskayuna, Amsterdam travels to Ballston Spa for a non-division game in Week 4 in a rematch of the Rams’ 2019 Section II Class A quarterfinal loss. 
The regular season wraps up with three straight division games, with Amsterdam facing Troy and La Salle before a Week 7 matchup at Averill Park.

“Each week’s going to give us certain challenges,” Homich said. “It’s nice having two home games [late in the season]. I wish they were in Amsterdam, giving us that little edge to it. It’s going to be a tough schedule for us.”

Homich, who was named in February as Amsterdam’s new head coach when Doug Edick stepped down after eight seasons, said he’s been keeping in touch with his players while they’re stuck at home with schools closed during the COVID-19 pandemic and is looking forward to getting his full offseason program back underway.

“It’s tough right now, only being able to talk through text messages and email,” he said. “Getting the feedback from the guys, they’re still continuing their workouts, which is making us happy because we really had something great going before the virus kicked in.”

Here are three more takeaways from the local football schedule:

MOVING AROUND

The changes in classification numbers are leading to major changes in alignment across Section II. Among those moving are three area squads, all of whom drop down a classification. Gloversville moves from Class A to Class B, Johnstown moves from Class B to Class C and Canajoharie/Fort Plain moves from Class C to Class D.

LOCAL SHOWDOWNS

Broadalbin-Perth is starting off its season with a pair of local rivalry games. The Patriots’ Week 1 game against Amsterdam will be the first regular-season meeting between the two programs since 2010. They were supposed to meet in the regular season in 2018, but that game was canceled due to cases of coxsackievirus and eventually ended up being played as a Week 9 crossover game won by the Rams. In Week 2, Broadalbin-Perth faces new Class B North Division rival Gloversville, a rematch of a crossover game the Patriots won to close out the 2019 season.

“It’s fun for us to have the rivalries in the area, being so close,” Pelneau said. “It’s a good way to start the season.”

There’s also a rivalry clash set for Week 7, as Fonda-Fultonville will host Johnstown in a Class C contest in the final week of the regular season.

WEEK ZERO

There could be another local rivalry game for Broadalbin-Perth should the so-called “Week 0” proposal — allowing teams to play an official game, rather than a scrimmage, on the weekend of Sept. 4-5 — be approved by the New York State Public High School Athletic Association.

Should it pass, Week 0 would feature Broadalbin-Perth taking on Fonda-Fultonville, as well as a renewal of the Gloversville-Johnstown rivalry.

SCHEDULE
WEEK 1
CLASS AA

CBA at Schenectady, Bethlehem at Shaker, Shenendehowa at Columbia, Saratoga Springs at Guilderland.
CLASS A
Niskayuna at Troy, Queensbury at Mohonasen, Burnt Hills at Scotia-Glenville, La Salle at Green Tech.
CLASS B
Holy Trinity at Hudson, Cobleskill-Richmondville at Schalmont, Ravena at Lansingburgh.
CLASS C
Schuylerville at Ichabod Crane, Cairo Durham/Catskill at Johnstown, Taconic Hills at Fonda-Fultonville.
CLASS D
Chatham at Hoosic Valley, Helderberg Valley at Canajoharie/Fort Plain, Warrensburg at Granville, Corinth/Fort Edward at Whitehall, Cohoes at Voorheesville.
NON-CLASSIFICATION
Colonie at Averill Park, Albany at Gloversville, Hudson Falls at South Glens Falls, Ballston Spa at Glens Falls, Broadalbin-Perth at Amsterdam, Greenwich at Hoosick Falls/Tamarac, Watervliet at Cambridge/Salem, Lake George/Hadley-Luzerne at Mechanicville, Coxsackie-Athens at Stillwater.

WEEK 2
CLASS AA

Shaker at CBA, Schenectady at Shenendehowa, Guiderland at Bethlehem, Columbia at Colonie.
CLASS A
Averill Park at Troy, Niskayuna at La Salle, Amsterdam at Albany, South Glens Falls at Queensbury, Ballston Spa at Scotia-Glenville.
CLASS B
Cobleskill-Richmondville at Ravena, Schalmont at Lansingburgh, Broadalbin-Perth at Gloversville, Hudson Falls at Glens Falls.
CLASS C
Schuylerville at Coxsackie-Athens, Johnstown at Taconic Hills, Fonda-Fultonville at Cairo-Durham/Catskill.
CLASS D
Cohoes at Chatham, Helderberg Valley at Hoosic Valley, Rensselaer at Voorheesville.
NON-CLASSIFICATION
Burnt Hills at Saratoga Springs, Mohonasen at Holy Trinity, Green Tech at Hudson, Hoosick Falls/Tamarac at Warrensburg, Whitehall at Mechanicville, Granville at Greenwich, Cambridge-Salem at Corinth/Fort Edward, Ichabod Crane at Lake George/Hadley-Luzerne, Stillwater at Watervliet.

WEEK 3
CLASS AA

Shenendehowa at Guilderland, Colonie at Shaker, CBA at Saratoga Springs, Columbia at Schenectady.
CLASS A
La Salle at Albany, Amsterdam at Niskayuna, Mohonasen at Ballston Spa, South Glens Falls at Burnt Hills, Troy at Queensbury.
CLASS B
Lansingburgh at Cobleskill-Richmondville, Ravena at Schalmont, Gloversville at Glens Falls, Green Tech at Broadalbin-Perth, Holy Trinity at Hudson Falls.
CLASS C
Johnstown at Granville, Fonda-Fultonville at Schuylerville, Mechanicville at Corinth/Fort Edward, Ichabod Crane at Taconic Hills, Watervliet at Hoosick Falls/Tamarac, Cairo-Durham/Catskill at Coxsackie-Athens.
CLASS D
Rensselaer at Helderberg Valley, Canajoharie/Fort Plain at Cohoes, Voorheesville at Chatham, Greenwich at Cambridge/Salem, Lake George/Hadley-Luzerne at Stillwater, Whitehall at Warrensburg.
NON-CLASSIFICATION
Bethlehem at Averill Park, Hudson at Scotia-Glenville.
WEEK 4
CLASS AA

Guilderland at Colonie, Saratoga Springs at Shenendehowa, Shaker at Columbia, Bethlehem at CBA.
CLASS A
Averill Park at Albany, Queensbury at Burnt Hills, Scotia-Glenville at Mohonasen, Amsterdam at Ballston Spa, South Glens Falls at Niskayuna.
CLASS B
Ravena at Hudson, Schalmont at Holy Trinity, Glens Falls at Green Tech, Hudson Falls at Gloversville, Broadalbin-Perth at Lansingburgh.
CLASS C
Corinth/Fort Edward at Fonda, Schuylerville at Johnstown, Granville at Mechancville, Hoosick Falls/Tamarac at Cairo-Durham/Catskill, Coxsackie-Athens at Ichabod Crane.
CLASS D
Helderberg Valley at Cohoes, Chatham at Rensselaer, Hoosic Valley at Canajoharie/Fort Plain, Warrensburg at Lake George/Hadley-Luzerne, Stillwater at Greenwich, Cambridge/Salem at Whitehall.
NON-CLASSIFICATION
Schenectady at Troy, Cobleskill-Richmondville at La Salle.

WEEK 5
CLASS AA

Shenendehowa at Shaker, CBA at Guilderland, Colonie at Schenectady, Saratoga Springs at Bethlehem.
CLASS A
La Salle at Averill Park, Troy at Amsterdam, Ballston Spa at Queensbury, Scotia-Glenville at South Glens Falls, Albany at Burnt Hills.
CLASS B
Hudson at Cobleskill-Richmondville, Lansingburgh at Holy Trinity, Gloversville at Ravena, Green Tech at Hudson Falls, Glens Falls at Broadalbin-Perth.
CLASS C
Corinth/Fort Edward at Schuylerville, Fonda-Fultonville at Granville, Johnstown at Mechancivlle, Watervliet at Cairo-Durham/Catskill, Hoosick Falls/Tamarac at Ichabod Crane, Taconic Hills at Coxsackie-Athens.
CLASS D
Canajoharie/Fort Plain at Rensselaer, Voorheesville at Helderberg Valley, Hoosic Valley at Cohoes, Stillwater at Cambridge/Salem, Warrensburg at Greenwich, Whitehall at Lake George/Hadley-Luzerne.
NON-CLASSIFICATION
Mohonasen at Columbia, Niskayuna at Schalmont.

WEEK 6
CLASS AA

Colonie at Bethlehem, Schenectady at Saratoga Springs, CBA at Colonie, Guilderland at Shaker.
CLASS A
La Salle at Amsterdam, Averill Park at Niskyuna, South Glens Falls at Ballston Spa, Burnt Hills at Mohonasen.
CLASS B
Lansingburgh at Hudson, Holy Trinity at Cobleskill-Richmondville, Hudson Falls at Ravena, Schalmont at Broadalbin-Perth.
CLASS C
Corinth/Fort Edward at Johnstown, Mechancville at Fonda-Fultonville, Schuylerville at Granville, Cairo-Durham/Catskill at Taconic Hills, Coxsackie-Athens at Hoosick Falls/Tamarac, Ichabod Crane at Watervliet.
CLASS D
Voorheesville at Canajoharie/Fort Plain, Rensselaer at Hoosic Valley, Chatham at Helderberg Valley, Cambridge/Salem at Lake George/Hadley-Luzerne, Greenwich at Whitehall, Stillwater at Warrensburg.
NON-CLASSIFICATION
Queensbury at Shenendehowa, Troy at Glens Falls, Albany at Green Tech, Gloversville at Scotia-Glenville.

WEEK 7
CLASS AA

Saratoga Springs at Columbia, Bethlehem at Colonie, Guilderland at Schenectady, Shenendehowa at CBA.
CLASS A
Scotia-Glenville at Queensbury, Ballston Spa at Burnt Hills, Mohonasen at South Glens Falls, Amsterdam at Averill Park, Troy at La Salle.
CLASS B
Hudson at Schalmont, Holy Trinity at Ravena, Broadalbin-Perth at Hudson Falls, Gloversville at Green Tech, Glens Falls at Cobleskill-Richmondville.
CLASS C
Mechanicville at Schuylerville, Johnstown at Fonda-Fultonville, Granville at Corinth/Fort Edward, Coxsackie-Athens at Watervliet, Taconic Hills at Hoosick Falls/Tamarac, Cairo-Durham/Catskill at Ichabod Crane.
CLASS D
Hoosic Valley at Voorheesville, Canajoharie/Fort Plain at Chatham, Cohoes at Rensselaer, Whtiehall at Stillwater, Lake George/Hadley-Luzerne at Greenwich, Warrensburg at Cambridge/Salem.
NON-CLASSIFICATION
Niskayuna at Lansingburgh, Shaker at Albany.

WEEK 8
CLASS AA

Schenectady at Bethlehem, Columbia at CBA, Shaker at Saratoga Springs, Colonie at Shenendehowa.
NON-CLASSIFICATION
Albany at Guilderland.

Reach Adam Shinder at [email protected] or @Adam_Shinder on Twitter.

View Comments
Hide Comments
0 premium 1 premium 2 premium 3 premium article articles remaining SUBSCRIBE TODAY
Thank you for reading. You have reached your 30-day premium content limit.
Continue to enjoy Daily Gazette premium content by becoming a subscriber or if you are a current print subscriber activate your online access.